Президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою (ВР) закон про доплати військовим, які воюють на передовій фронту. Також після опублікування документу в офіційній пресі набудуть чинності норми стосовно відпусток військовослужбовців та щодо обмеження права на відстрочку деяким категоріям військовозобов’язаних громадян.
Про підписання Володимиром Зеленським законопроекту №9342 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану” KВ дізналася з картки цього законопроекту на сайті ВР.
Стосовно стану проходження документу в згаданій картці сказано: “Закон підписано”.
Згідно прикінцевих положень закону, він набуде чинності з дня його опублікування в офіційній пресі (окремі положення – за місяць після цього).
Як інформувала KВ, ВР ухвалила цей законопроект у другому читанні та в цілому 28 червня 2023 року.
Закон встановлює доплати військовим залежно від рівня залученості у бойові дії.
Доплати розраховуватимуться на умовах та в порядку, встановлених Кабінетом міністрів.
Крім цього, проголосований документ збільшує термін щорічних відпусток для захисників та захисниць України, а також забороняє відправляти на фронт не підготовлених належним чином бійців.
Читайте: ВР прийняла законопроект про доплати військовим та про відпустки для них
Ще одна норма стосується відстрочки військовозобов’язаних: зміни в законодавстві переважно торкнуться чоловіків та синів людей з інвалідністю першої та другої групи. Раніше відстрочку від мобілізації можна було отримати за умов, що у військовозобовʼязаного є родич з інвалідністю I чи II групи – дружина (чоловік), батьки або батьки дружини (чоловіка). До цього підписаний Президентом закон додає: “за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати”.
Як нагадує BBC News Україна, згідно чинного законодавства, утримувати інвалідів-батьків зобов’язані повнолітні діти. Тобто відтепер, якщо військовозобов’язаний є сином чи чоловіком людини з інвалідністю, його зможуть мобілізувати. Це буде можливо у разі, коли в людини з інвалідністю є інший працездатний родич, який не підлягає мобілізації. До прикладу інший брат чи сестра, але це не може бути пенсіонер.
Як пояснила під час обговорення проекту заступниця комітету з нацбезпеки, оборони та розвідки, співавтор цієї поправки до закону Мар’яна Безугла (фракція “Слуга народу”, округ 217 столиці – Оболонь), ця зміна “ліквідує дуже поширений схематоз, який, на жаль, має місце, коли на одну людину з інвалідністю записують для догляду десять осіб, щоб не мобілізуватися”.
При цьому у розмові з ВВС Україна інша співавторка відповідної норми закону Соломія Бобровська (фракція “Голос”) визнала, що можуть бути випадки, що мобілізують реального опікуна, а інші близькі родичі доглядати людину не схочуть чи не зможуть, бo перебувають за кордоном. Проте депутати наполягли, що попередня норма закону була поширеною лазівкою для уникнення мобілізації, а отже її треба було змінити – обмежити коло опікунів.
Читайте: Набрав чинності нещодавно прийнятий закон про відпустки військовослужбовцям під час війни
Фото: з відкритих джерел