Верховна Рада (ВР) прийняла у другому читанні та в цілому законопроект, згідно з яким статус учасника бойових дій (УБД) зможуть отримувати цивільні особи, які від початку повномасштабного російського вторгнення стали на захист України, але не вступили до офіційних військових формувань чи правоохоронних органів, а воювали як добровольці.
Про це KВ стало відомо з повідомлення народного депутата Ярослава Железняка (фракція “Голос”) за підсумками пленарного засідання ВР 12 січня 2023 року.
За даними Железняка, законопроект №7322 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання учасниками бойових дій осіб, які брали безпосередню участь в здійсненні заходів необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та інших питань” у другому читанні та в цілому підтримали 310 народний депутатів.
Згідно законопроекту в доопрацьованій до другого читання редакції, учасниками бойових дій визнаються особи, які у складі законних добровольчих формувань захищали Україну у зв’язку з агресією росії, перебуваючи безпосередньо в районах та в період бойових дій не менше 30 календарних днів (у взаємодії з ЗСУ, МВС, прикордонниками, Нацполіцією, Нацгвардією, СБУ чи іншими законними військовими формуваннями та правоохоронними органами).
Рішення про надання статусу УБД прийматиме міжвідомча комісія, утворена Мінветеранів.
Порядок надання статусу (а також райони, де здійснювалась оборона від нападу росії) визначить Кабінет міністрів (уряд визначить і порядок позбавлення такого статусу).
Підставами для отримання добровольцями статусу УБД законопроект називає такі:
– довідка командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником військових та правоохоронних органів та установ , у взаємодії з якими особа брала безпосередню участь в бойових діях;
– витяг з наказу Об’єднаного оперативного штабу ЗСУ про залучення особи.
Якщо цих документів немає, буде потрібне свідчення (заява) не менше ніж трьох свідків про період безпосередньої участі особи в обороні України (підписи на цьому документі повинні будуть бути засвідченими нотаріально).
Для тих, хто отримав поранення, контузії, каліцтва – аналогічна заява і підтверджуючі медичні документи.
При цьому, до уваги братимуться свідчення військовослужбовців та службовцями згаданих правоохоронних органів та військових формувань, які самі мають документальне підтвердження своєї участі “в здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за період, за який вони свідчать, у взаємодії з якими особа брала участь…”.
Читайте: Київщину попередили, що росіяни через групи пошуку зниклих військових збирають інформацію про ЗСУ
Фото: з відкритих джерел