Верховна Рада (ВР) прийняла закон про примусове вилучення майна в прифронтових зонах за рішенням Ради нацбезпеки та оборони (РНБО), якщо це майно буде під загрозою окупації, і при цьому може знадобитись для оборонно-промислового комплексу (ОПК). Ініціював законопроект нардеп Максим Єфімов (група “Відновлення України”, на фото).
Про це KВ стало відомо за підсумками пленарного засідання ВР 15 серпня 2022 року.
Відповідний законопроект №7605 “Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації деяких питань примусового відчуження та вилучення майна в умовах правового режиму воєнного стану” в другому читанні та в цілому підтримали 278 народних депутатів (в першому читанні 29 липня ц.р. – 256 нардепів).
Згаданим законопроектом дозволяється на час воєнного стану примусове вилучення майна на територіях, яким загрожує окупація.
Згідно з документом, примусове відчуження або вилучення рухомого майна, яке використовується чи може використовуватись для цілей діяльності ОПК і щодо якого існує ризик переривання його функціонування у зв’язку з його знаходженням на території адміністративно-територіальної одиниці України, щодо якої є загроза її тимчасової окупації та межі якої знаходяться на відстані не більше ніж тридцять кілометрів від району ведення бойових дій, відбувається на підставі рішення РНБО.
РНБО після ухвалення рішення та введення його в дію указом президента направляє його до Кабінету міністрів та доручає військовому командуванню забезпечити збереження примусово вилученого майна.
Примусово відчужене, відповідно до цього закону, майно не пізніше п’яти календарних днів з дня отримання урядом відповідного рішення РНБО передається за рішенням Кабміну “у встановленому ним порядку” суб’єкту господарювання державного сектору економіки.
Компенсація за примусово відчужене майно в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану з попереднім повним відшкодуванням його вартості до підписання акта здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Компенсація за примусово відчужене майно в умовах правового режиму воєнного стану з наступним повним відшкодуванням його вартості здійснюється протягом п’яти наступних бюджетних періодів, за рахунок коштів державного бюджету, за умови, що місцезнаходження (адреса), вказане в акті про примусово відчуження або вилучення майна, не знаходиться на тимчасово окупованій території, станом на дату такої компенсації.
У виняткових випадках, рухоме та нерухоме майно може бути передано в управління АРМА.
В Пояснювальній записці до законопроекту сказано, що “прийняття цього проекту Закону дозволить вдосконалити та оптимізувати процедуру та механізм проведення примусового відчуження та вилучення майна в умовах правового режиму воєнного стану, пришвидшити термін переходу промисловості на військові рейки, особливо важкої промисловості і машинобудівної галузі. В період дефіциту важкого озброєння і боєприпасів, поряд з отриманням необхідного від наших союзників, дозволить налагодити власний механізм забезпечення наших Збройних Сил необхідним озброєнням та амуніцією”.
Автор законопроекту – Максим Єфімов (група “Відновлення України”, екс-член групи “Довіра”, ще раніше – позафракційний), який у 2019 році був обраний до парламенту як безпартійний самовисуванець по мажоритарному округу в Краматорську на Донеччині. В Раді попереднього скликання входив до фракції “Блок Петра Порошенка”. До 2014 року – член Партії регіонів.
Читайте: ВР збільшила видатки держбюджету в 2022 році на понад 270 млрд гривень
Фото: “Економічна правда”