Верховна Рада (ВР) прийняла за основу урядові зміни в Податковий кодекс – частину податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) з оподаткування грошового забезпечення військових пропонується відраховувати не до місцевих бюджетів, як це відбувається зараз, а зараховувати у державний бюджет. При цьому, “військовий” ПДФО пропонується “ділити” не між, наприклад, Міноборони та ЗСУ, а віддавати на потреби Держспецзв’язку та Мінстратегпрому.
Про це KВ дізналася з картки законопроекту №10037 “Про внесення змін до розділу VI Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України”, який за основу був прийнятий 236 голосами народних депутатів (при мінімально необхідних 226).
Згідно проекту закону, з 1 жовтня 2023 року по 31 грудня 2024-го “як виняток” ПДФО від оподаткування грошового забезпечення та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та поліцейськими буде зараховуватися в повному обсязі до спеціального фонду державного бюджету, а розподілятиметься так:
-
50% – Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації на закупівлю спецтехніки та обладнання;
-
50% – Міністерству з питань стратегічних галузей промисловості України на виконання програм реформування та розвитку оборонно-промислового комплексу.
Як вказується в пояснювальній записці до внесеного урядом законопроекту, прогнозний обсяг доходів загального фонду Державного бюджету України у 2024 році від надходжень, які є джерелами формування державного дорожнього фонду, становитиме близько 95,2 млрд гривень, що дозволить насамперед забезпечити фінансовим ресурсом сектор безпеки і оборони.
За іншими оцінками, йдеться про ресурс у 120 млрд гривень.
Як інформувала KВ, Асоціація міст України звернулась до вищого керівництва держави щодо цієї ініціативи вилучення з доходів місцевих бюджетів “військового” ПДФО.
В Асоціації вважають, що така ініціатива руйнує державну єдність, ділить громадян України на різні категорії, позбавляє захисників України та їх родини гарантованих Конституцією України прав, що забезпечуються місцевим самоврядуванням. Для недопущення неналежного для військового часу використання коштів Асоціація міст запропонувала визначити цільові захищені статті видатків місцевих бюджетів, сформовані з 70% “військового ПДФО”, так званий “бюджет безпеки й оборони”, з заморожуванням реверсних вилучень.
Читайте: Міністр фінансів презентував депутатам ВР проект держбюджету на 2024 рік
Фото: з відкритих джерел