У рамках “Діалогу про майбутнє: Україна-США” 03 березня у Вашингтоні відбулася зустріч української неурядової делегації з радником Президента США Дональда Трампа Майклом Капуто.
Про це KV стало відомо з релізу організаторів “Діалогу про майбутнє: Україна-США”.
Це відомий і впливовий американський експерт у сфері медіа, політтехнолог. Він працював з кількома президентами США, наприкінці 1980-х рр. – з Рональдом Рейганом, на початку 1990-х – з Джорджем Бушем-старшим. Під час виборчої кампанії Дональда Трампа був його радником з питань комунікації.
Нещодавно вийшов документальний фільм “The Ukraine Hoax: Impeachment, Biden Cash, Mass Murder” (Український обман: імпічмент, гроші Байдена, масові вбивства), в якому представлено бачення подій в Україні впродовж кількох останніх років та взаємозв’язок з внутрішньополітичними процесами у США. Фільм отримав неоднозначіні відгуки, оскільки відображає переважно точку зору політиків Республіканської партії, які працюють з Україною та українськими політиками.
Під час зустрічі членів української делегації з Майклом Капуто були обговорені актуальні питання налагодження двосторонніх відносин між США та Україною в різних площинах.
Модератором зустрічі була керівник україської делегації Катерина Одарченко – відомий український політичний експерт, президент Інституту демократії та розвитку “Polita”, засновник SIC Group Ukraine, автор книги “Игра в выборы. Секреты политических коммуникаций”.
У процесі діалогу з американським експертом відбулися плідні дискусії та обмін думками з двох найважливіших блоків питань. Катерина Одарченко у своєму відеоблозі зазначила, що, на думку Майкла Капуто, внутрішньополітичними питаннями в Україні мають займатися і вирішувати їх самі українські політики.
До обговорення поглиблення двостороннього економічного співробітництва долучилися представники українського бізнесу, зокрема СЕО Міжнародних авіаліній України Євгеній Дихне, депутат Херсонської обласної ради Василь Федін, засновник компанії “Інкор групп” Руслан Тарпан.
За оцінкою Майкла Капуто, стан української економіки нагадує стільчик з трьома ніжками. Це хитка конструкція, сильна економіка не може базуватися лише на експорті кількох видів необробленої сировини. Необхідні потужні виробничі комплекси, тобто стілець з п’ятдесятьма ніжками замість трьох. В такому разі економічні контрагенти з усього світу будуть ставитися до України з повагою і не пропонуватимуть співпрацю на невигідних для України умовах.
Майкл Капуто підтримав позицію Катерини Одарченко щодо пріоритетності розвитку сільських територій в Україні, а не передчасного запровадження ринку землі. Під час зустрічі сторони досягли консенсусу щодо необхідності розробки і запровадження плану розвитку села в Україні. Чергову масштабну приватизацію в Україні пан Капуто також вважає не найкращою ідеєю, оскільки ці підприємства приносять державі дохід.
Оцінюючи стан взаємовідносин між США та Україною у політичній площині, Майкл Капуто зазначив, що Президент України Володимир Зеленський є цікавим феноменальним політиком з чистими помислами і чистим серцем, у чомусь він схожий на Дональда Трампа. Радник американського президента також повідомив, що уважно спостерігатиме за діяльністю глави української держави в політичній площині.
Міжнародний спостерігач, публіцист і правозахисник Андрій Бузаров та український адвокат Кирило Барашков, що спеціалізуються на міжнародній політиці, обговорили з Майклом Капуто формат реалізації мирного процесу в Україні, зокрема яку допомогу можуть надати США, та як вони можуть вплинути на незаконні збройні формування з метою дотримання основних принципів мирного врегулювання.
Американський експерт підкреслив, що Україна має з Росією кордон протяжністю майже 2 тис км, це більше, ніж протяжність державного кордону з країнами Євросоюзу. Виходячи з цього він порадив зосередитися на налагодженні політичних і економічних відносин з Євросоюзом, але при цьому не загострювати конфронтацію з Росією.
Члени української делегації, які займаються громадською діяльність та цікавляться екологічною політикою – зернотрейдер, аграрій Андрій Бобирь і директор готелю “Київ” Вікторія Туча звернули увагу американського експерта на вихід США з Празької кліматичної угоди щодо запобігання глобальним змінам клімату. Майкл Капуто зауважив, що представники Білого дому і Республіканської партії не до кінця вірять в загрозу глобальних змін клімату та ефективність міжнародних угод щодо збереження клімату.
Обговорюючи питання стійкого розвитку, налагодження двосторонніх контактів для розвитку спрятливовго бізнес-середовища, розширення взаємозв’язків між муніципалітетами депутати міської ради Кривого Рогу Сергій Смєлий, Київської обласної ради Олег Кищук, Київської міської ради Микола Легеза поцікавилися, який формат взаємодії є найоптимальнішим. Майкл Капуто зазанчив, що для цього необхідно розвивати контакти і надавати відповідне обґрунтвання для кожного конкретного проекту.
Дуже важливе для України питання залучення американських інвестицій в українську економіку поставили партнер міжнародної інвестиційної компанії Base Capital Management, член правління Української асоціації професіоналів у сфері GR та лобістів Тимур Чмерук, СЕО Міжнародних авіаліній України Євгеній Дихне, експерт в сфері міжнародних фінансових ринків, член ради директорів “Асоціації учасників біржових ринків” Михайло Рітчер. Майкл Капуто визнав, що Україна має певну токсичність для представників американського бізнесу внаслідок багатьох помилок, зроблених у минулому.
Водночас він порадив українським бізнесменам презентувати американським партнерам власні проекти та історії успіху, як великих, так середніх і малих компаній, громадських організацій. При цьому важливо знаходити правильних адресатів для надання такої інформації, які в правильному ключі розуміють ситуацію в Україні і можуть надати реальну допомогу і підтримку, незважаючи на різні скандальні історії про Україну. Капуто підкреслив, репутація країни має величезне значення для налагодження співпраці, тому українська влада завжди має про це пам’ятати.
За результатами зустрічі Катерина Одарченко наголосила, що обговорення було дуже продуктивним і корисним, вона подякувала Майклу Капуто за слушні поради і підтримку України на рівні американського політичного істеблішменту. На знак вдячності пану Капуто українська неурядова делегація презентувала мистецький альбом з репродукціями картин заслуженого художника України Володимира Козюка “Вінничина – серце України”.
“Діалог про майбутнє: Україна-США” – це двосторонній українсько-американський експертний неурядовий форум, який впродовж 01-05 березня проходить у США під егідою Інституту демократії та розвитку “Polita”, а також консалтингової компанії SIC Group Ukraine.
Офіційним партнером заходу є Base Capital Management, офіційним перевізником – Міжнародні авіалінії України (Ukraine International Airlines).
Фото: надані організаторами “Діалогу про майбутнє: Україна-США”