Колегія суддів Верховного Суду на чолі з Андрієм Рибачуком визнала видачу містобудівних умов і обмеження на реконструкцію Садиби Зеленських законною. Активісти не згодні й кажуть: оскільки будівля таки отримала статус памʼятки історії та архітектури, тож єдиним дозволеним видом робіт на памʼятках є виключно їх реставрація, а не реконструкція. У випадку зі згаданою Садибою “реконструкція” виявилась руйнуванням старовинного будинку.
Про це КВ дізналася з допису, який зробив у соцмережі захисник столичних пам’яток Дмитро Перов.
“Садиба Зеленських була самовільно знесена у день народження Віталія Кличка, 19 липня. Тоді адвокат забудовника – Михайло Литвиненко посилався якраз на видані містобуди як на підставу демонтажу будівлі до фундаменту. Руйнування чергової історичної памʼятки в центрі міста – збурило суспільство. Під стіни КМДА, на наступний день вийшло більше 1000 людей. Це стало одним з наймасовіших протестів на збереження та захист культурної спадщини за час повномасштабного вторгнення”, – нагадав громадський активіст.
Тепер це рішення суду, вважає Перов, може вплинути на формування правозастосовчої практики, а отже забезпечити підстави для руйнування й інших памʼяток.
Як інформувала КВ, “Садиба Зеленських” (вул. Олександра Кониського, 22) – дерев’яна, обкладена цеглою будівля, яка була збудована у Києві за російської імперії у 1890 році на замовлення купця Василя Маліна. Відома вона стала завдяки тому, що в період з 1911 по 1915 роки тут проживала сім’я заможних міщан Зеленських.
Споруду почали розбирати у 2021 році, але суспільний розголос тоді призупинив роботи
Фото: Facebook | Дмитро Перов
Олексій Ігнатьєв