Сьогодні, 27 травня, Собор Української православної церкви оголосив про повну самостійність та незалежність від москви. Під час зборів, що відбулися у Свято-Пантелеймонівському жіночому монастирі Феофанія в Києві під головуванням голови УПЦ митрополита Онуфрія, було засуджено війну в Україні. Крім того, священнослужителі висловили незгоду з позицією патріарха РПЦ Кирила, що стосується російського вторгнення до України та закликали до мирних переговорів. Втім, це не означає реального розриву з РПЦ, а більше схоже на піар-акцію УПЦ, тому варто дочекатись публікації щонайменше трьох документів: рішень Синоду, рішень Собору архієреїв та нового варіанту Статуту про управління, в яких можуть бути несподівані сюрпризи.
Про це KВ стало відомо з заяви Української православної церкви та допису у Facebook заступника голови управління зовнішніх церковних зв’язків УПЦ ПЦУ Євстратія Зорі.
“Виражаємо незгоду з позицією Патріарха Московського і всієї Русі Кирила щодо війни в Україні. Собор прийняв відповідні доповнення та зміни до Статуту про управління Української Православної Церкви, що свідчать про повну самостійність та незалежність Української Православної Церкви”, – йдеться у документі.
Також собор висловив жаль у зв’язку з відсутністю єдності в українському Православ’ї.
“Існування розколу Собор сприймає як глибоку болючу рану на церковному тілі. Особливо прикро від того, що останні дії Константинопольського Патріарха в Україні, наслідком яких стало утворення “Православної Церкви України”, лише поглибили непорозуміння та привели до фізичного протистояння. Але навіть у таких кризових обставинах Собор не втрачає сподівання на відновлення діалогу”, – йдеться у документі.
Для того, щоб діалог відбувся, зазначається в заяві, представникам ПЦУ необхідно:
- припинити силові захоплення храмів та примусові переводи парафій Української Православної Церкви.
- усвідомити, що їхній канонічний статус, як він зафіксований у “Статуті Православної Церкви України”, є фактично неавтокефальним і значно поступається свободам і можливостям у реалізації церковної діяльності, які передбачені Статутом про управління УПЦ.
- вирішити питання канонічності ієрархії ПЦУ, адже для Української Православної Церкви, як і для більшості Помісних Православних Церков, є цілком очевидним, що для визнання канонічності ієрархії ПЦУ необхідне відновлення апостольської спадкоємності її єпископів.
Крім того, на період воєнного стану, Собор вирішив надати своїм єпархіальним архієреям право самостійно ухвалювати рішення щодо тих чи інших питань єпархіального життя, що належать до компетенції Священного Синоду або Предстоятеля Української Православної Церкви, з подальшим, при відновленні можливості, інформуванням священноначалля.
В той же час заступник голови управління зовнішніх церковних зв’язків УПЦ ПЦУ Євстратій Зоря наголосив, що ніякого нового статусу УПЦ не було оголошено, бо самостійність і незалежність УПЦ оголошені ще у 1990 році. “Це все одно, що “Партія Регіонів” стала ОПЗЖ, а ОПЗЖ стала ЗаЖиМ. Сутність – та сама”, – наголосив Євстратій Зоря
“Кирила не було засуджено, з ним НЕ РОЗІРВАЛИ зв’язок. Все, на що спромоглися щодо того, хто поширює ЄРЕСЬ “русского міра” та “благословляє” російських вбивць – “виражаємо незгоду з позицією”! Прям як Ліґачов Єльцину: “Борис, ты не прав!””, – підкреслив заступник голови управління зовнішніх церковних зв’язків УПЦ ПЦУ.
“Підсумки “Собору УПЦ” можна коротко оцінити словами Митрополита Епіфанія у Доповіді на Архієрейському Соборі ПЦУ: “З великої хмари – малий дощ””, – також написав Євстратій Зоря і додав, що “слід дочекатися також публікації щонайменше трьох документів: рішень Синоду, рішень Собору архієреїв та нового варіанту Статуту про управління”.
“Бо там можуть бути сюрпризи. А також можливі сюрпризи із “корекцією” рішень, коли в п‘ятницю голосували одне, а в суботу на сайті поширять дещо інакше”, – резюмував заступник голови управління зовнішніх церковних зв’язків УПЦ ПЦУ.
Фото: УПЦ