Шостий апеляційний адміністративний суд 31 жовтня 2023 року скасував незаконне судове рішення, за яким забудовник намагався позбавити охоронного статусу пам’ятку “Оранжерею, навчально-методичний павільйон “Квіти України”. На даний час будівля залишається під захистом держави.
Про це, як передає KВ, йдеться в повідомленні пресслужби Київської міської прокуратури.
Згідно з повідомленням, прокурори виявили судове рішення в адміністративній справі, яким за позовом суб’єкта господарювання скасовано накази Департаменту охорони культурної спадщини КМДА та Міністерства культури та інформаційної політики України (МКІП) про включення до Переліку об’єктів культурної спадщини міста Києва та Державного реєстру нерухомих пам’яток України пам’ятки архітектури та містобудування місцевого значення – “Оранжерею, навчально-методичний павільйон “Квіти України” по вул. Січових Стрільців, 49 у Шевченківському районі Києва. Також було скасовано припис МКІП про припинення проведення будь-яких будівельних робіт у межах історичного ареалу міста.
У прокуратурі нагадали, що вказана будівля споруджена у 1983-1985 роках та є прикладом громадської споруди другої половини XX ст. в стилі пізнього модернізму. Вона являє собою унікальний взірець свідоцтва історичного розвитку мистецтва і архітектури того періоду, характерних рис творчості видатних митців, зафіксованих у матеріальній формі засобами художньої образотворчості.
“З огляду на історичну цінність будівлі та враховуючи важливість і державне значення захисту об’єктів культурної спадщини, їх збереження та виважене використання, Київською міською прокуратурою подано апеляційну скаргу на вказане незаконне судове рішення”, – зазначили в дописі.
Шостий апеляційний адміністративний суд 31 року 2023 скасував незаконне судове рішення та у повному обсязі відмовив у позові комерційної структури.
Як інформувала KВ, у червні 2021 року забудовник обніс будівлю “Квітів” парканом, зрізав 30-річний виноград, який її обвивав, і почав демонтаж. Кияни забили на сполох: кількасот активістів розпочали безстрокову акцію протесту, знесли будівельний паркан і змусили забудовника припинити роботи. А в серпні 2021 року будівлю внесли до списку об’єктів культурної спадщини.
Однак, вже в грудні 2022 року окружний адміністративний суд Києва (ОАСК) скасував накази Міністерства культури та інформаційної політики та Департаменту охорони культурної спадщини Київської міськдержадміністрації (КМДА) про внесення павільйону “Квіти України” до Державного реєстру нерухомих пам’яток і Переліку об’єктів культурної спадщини Києва.
Читайте: Рішення ОАСК: “Квіти України” не є пам’яткою культури
Водночас активісти не склали рухи і продовжили опікуватися будівлею, регулярно проводячи толоки з її прибирання. Але влітку 2023 року стало відомо, що власник ТОВ “Квіти України” вирішив продати модерністську будівлю. Оголошення про продаж об’єкту нерухомості 28 червня з’явилися одразу на кількох рієлторських майданчиках, ціну визначили у понад 5 млн доларів.
Читайте: Недоруйновану будівлю “Квітів України” виставили на продаж
Фото: Київська міська прокуратура