Тіло журналістки Рощиної, яка загинула у полоні, рф повернула без деяких внутрішніх органів, – Forbidden Stories

Тіло журналістки Рощиної, яка загинула у полоні, рф повернула без деяких внутрішніх органів, - Forbidden Stories

Українській стороні вдалося повернути тіло вбитої у російському полоні журналістки Вікторії Рощиної. Втім, як виявив проєкт Forbidden Stories, під час огляду виявилося, що головний мозок, очні яблука, а також частина трахеї відсутні.

Про це КВ дізналася з матеріалу розслідування Forbidden Stories.

Повідомляється, що до розслідування долучились 45 журналістів із 13 міжнародних медіа, які провели понад 50 інтерв’ю.

Вікторія подорожувала до окупованої Росією України, щоб розповідати історії цих «примарних затриманих», а потім вона стала однією з них.

«Вікторія була єдиною репортеркою, яка висвітлювала окуповані території. Для неї це була місія», – сказала редакторка онлайн-видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва.

За словами Мусаєвої, між лютим 2022 року та липнем 2023 року вона щонайменше чотири рази відвідувала контрольовані Росією території південно-східної України. Під час однієї з цих поїздок, у березні 2022 року, її заарештували російські спецслужби та утримували протягом тижня в Бердянську.

Коли вона повернулася з тієї поїздки, її редактори, колеги та члени родини наполягали на тому, щоб вона припинила їздити. Вона не зробила цього. У липні 2023 року, через півтора року після початку війни, Віка, якій тоді було 26 років, готувалася до чергової репортажної поїздки.  Ближче до кінця липня Віка втілила свій план у життя та вирушила з Києва до Польщі на мікроавтобусі. Наступного дня, 26 липня, вона перетнула кордон між Латвією та Росією на контрольно-пропускному пункті Людонка, згідно з даними перетину кордону, до яких отримав доступ Forbidden Stories.

Потім, мабуть, Вікторія поїхала на південь через росію, щоб потрапити до окупованого Запоріжжя. Згідно з прикордонними документами, які вона заповнила під час в’їзду до росії, її пунктом призначення був Мелітополь. Але спочатку журналістка поїхала до Енергодара через Маріуполь, згідно з відеорозслідуванням, опублікованим у березні українськими газетами «Слідство Інфо» , «Суспільне» та «Грати» у партнерстві з RSF.

Наступного місяця її родина подала офіційну заяву до поліції та офісу омбудсмена. Українська розвідка почала розслідування, але на той час Вікторія вже зникла.

У квітні 2024 року Вікторію знову знайшли. Згідно із заявою Міністерства оборони росії, її утримували в СІЗО-2 (Таганрог). За даними джерела, станом на осінь 2024 року в СІЗО-2 нібито померло 15 українських в’язнів. Саме тут мініатюрна Рощина провела майже дев’ять місяців, з кінця грудня 2023 року до початку вересня 2024 року.

“У Таганрозі тюремники мають карт-бланш на всі форми зловживань та жорстокості, чого Вікторія навряд чи уникла. Десять колишніх ув’язнених описали Forbidden Stories установу, в якій були інституціоналізовані тортури. Вони розповіли про побиття, удари струмом, занурення у воду майже до утоплення та інші форми жорстокого та принизливого поводження”, – йдеться у матеріалі.

До літа 2024 року здоров’я журналістки погіршувалося, і вона не їла. На той момент її госпіталізували. Наприкінці серпня 2024 року, батькам повідомили, що журналістку заплановано обміняти.

За словами Євгенії Капалкіної, адвоката родини, телефонний дзвінок був результатом переговорів «на високому рівні» між російською та українською сторонами. Родині дзвінок здався передвістям швидкого звільнення Віки. Мусаєва, її редакторка, сказала, що розмовляла з іноземним журналістом, який дізнався з розвідувальних джерел, що Віку звільнять під час наступного обміну полоненими, запланованого на середину вересня. Але через два тижні, коли автобус з українськими військовополоненими повернувся до Києва, Віки серед них не було.

У жовтні, батько журналістки отримав електронного листа від Міністерства оборони Росії. У листі повідомлялося про смерть його доньки в російському полоні.

Тіло журналістки Рощиної, яка загинула у полоні, рф повернула без деяких внутрішніх органів, - Forbidden Stories

Після повернення тіло Вікторії було у поганому стані; воно було заморожене та перебувало у стані муміфікації. Синець на шиї свідчить про можливий перелом під’язикової кістки – рідкісний перелом, який зазвичай пов’язаний із задушенням, повідомляє джерело, близьке до офіційного розслідування.

Українські слідчі поки що утримуються від оцінки причини смерті. Це тому, що, за даними джерела, тіло журналістки було повернуто з кількома видаленими частинами тіла, включаючи частини мозку, гортані та очних яблук, що узгоджується з можливою спробою приховати причину смерті.

Рощина працювала на “Українському радіо”, “UA:Перший”, hromadske, в “Українській правді”, “Новости Донбасса”, “Цензор.нет” та “Радіо Свобода”.

Читайте: У Києві вшанували пам’ять загиблої в російському полоні журналістки Вікторії Рощиної

Фото: Укрінформ

КиївВлада

Оксана Олійникова

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Не вічний мер: хто з міських голів Київщини ризикує не переобратись на новий строк
Не вічний мер: хто з міських голів Київщини ризикує не переобратись на новий строк
10:00 Офіс Президента тестує ідею законодавчого обмеження кількості каденцій для міських голів до двох за життя. Така ініціатива вже спричинила дискусії в політичному середовищі,…
Чуже чи своє: “Київський метрополітен” судиться за будівлю на Подолі заради “будівництва метро на Троєщину”
Чуже чи своє: “Київський метрополітен” судиться за будівлю на Подолі заради “будівництва метро на Троєщину”
09:00 КП “Київський метрополітен” намагається в судовому порядку витребувати із володіння ТОВ “ВМ Солюшнс”, що входить до орбіти бізнесменів Максима Школьника і Андрія Козіна…
Суди “за історію”: компанія Дробота-Плачкова не змогла скасувати охоронний статус будівлі на столичному Подолі
Суди “за історію”: компанія Дробота-Плачкова не змогла скасувати охоронний статус будівлі на столичному Подолі
09:00 У столиці триває скандал навколо можливого знищення старовинної будівлі – колишніх лазень купця Михайла Бубнова на вул. Набережно-Хрещатицькій (орієнтовно 1822 року побудови). Власник…
Banner
QlU7mDx4