На завершення 2021 року лише Поліська громада у Київській області є дотаційною. Змінити ситуацію може залучення інвесторів на територію та здача землі в оренду, оскільки на віддалених територіях вона є основним активом для наповнення бюджету.
Про це KV стало відомо з інтерв’ю очільника Київської ОДА Василя Володіна.
“Реформа децентралізації в Україні та в Європі визнана однією з найуспішніших у нашій державі. Громади отримали додаткові можливості, повноваження. Я часто нагадую, що також вони отримали додаткову відповідальність. Якщо раніше голови їхали в область чи район, то тепер мають вирішувати питання самостійно. Легше ця реформа пройшла для тих, хто раніше працював в органах місцевого самоврядування і мав досвід. Деякі громади були створені до завершення реформи і наразі отримали ще більше ресурсів”, – каже він.
За словами Володіна, на завершення року є одна неспроможна громада в області – Поліська.
“З одного боку це об’єктивно, а з іншого – я все ж вважаю, що є певні суб’єктивні речі, на які можна впливати. Коли до мене приходить інвестор, я розумію, який голова буде сприяти у залученні його на територію. Деякі голови, навпаки, здають землю за копійки. Через це втрачає бюджет. На віддалених територіях основним активом є земля. І коли ми починаємо перевіряти ціни, то бачимо, що вони взагалі не об’єктивні. Кажуть, що договори укладені на багато років, тому не підвищують ціни. Але наразі вже почали підвищувати, я тут бачу позитивну тенденцію”, – продовжив він.
Також є випадки, коли підприємства, які працюють в області, були зареєстровані у Києві, вони теж почали перереєстровуватись.
“Загалом є громади, де шукають причини, аби цього не робити, а є ті, які шукають механізми, як зробити. На наступний рік є завдання вивести усі підприємства “з тіні”, – завершив Володін.
Нагадаємо, як раніше писала KV, в межах Всеукраїнського форуму “Україна 30” відбулося засідання Ради розвитку громад та територій в якому взяв участь Президент України Володимир Зеленський. Глава держави наголосив, що децентралізація нарешті не імітується, а реально втілюється у життя. Він зазначив, що рівень життя, безпеки, здоров’я, освіти, комфорту й добробуту українців залежить від рівня взаємодії між органами влади.
Читайте: Проєкт “Децентралізація”: підсумки 2021 року
Фото: KV