У 2024 році лікування пацієнтів із тяжкими захворюваннями під загрозою зриву, – БФ “Пацієнти України”

У 2024 році лікування пацієнтів із тяжкими захворюваннями під загрозою зриву, - БФ “Пацієнти України”

З 1 січня 2024 року припинила дію норма щодо закупівлі медикаментів та медвиробів для пацієнтів з важкими захворюваннями без податку на додану вартість (ПДВ). Тепер препарати купуватимуть з ПДВ у розмірі 7%. У Благодійному фонді “Пацієнти України” вважають, що це призведе до зниження кількості ліків, затримок з поставками, та збільшення вартості ліків. При цьому Міністерство фінансів України не досягне проголошеної мети по збільшенню надходжень до державного бюджету.


Про це KВ стало відомо з повідомлення пресслужби Благодійного фонду “Пацієнти України”.


Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Як розповіли у благодійному фонді, ДП “Медичні закупівлі України” щороку за державні кошти закуповує медикаменти та медвироби для пацієнтів з важкими захворюваннями. До кінця 2023 року ці ліки купували без податку на додану вартість, але з 1 січня 2024 року ця норма припиняє свою дію. Тепер препарати купуватимуть з ПДВ 7%.


У Міністерстві фінансів України аргументують оподаткування закупівель ліків потребою у наповненні державного бюджету. Нібито це допоможе залучити до держбюджету сотні мільонів гривень на рік. 


Проте у благодійному фонді зазначають, що йдеться про закупівлю ліків саме за державний кошт і таким чином держбюджет не наповниться.


“Ці кошти (бюджетні) просто повернуться назад (у держбюджет) у вигляді ПДВ. Це як перекласти монетку з однієї кишені до іншої — в результаті кількість монет не збільшиться”, – пояснюють у благодійному фонді.


Натомість, як зазначають у благодійному фонді, здоровʼя та життя мільйонів українських пацієнтів будуть під загрозою. Вони просто залишаться без потрібних ліків.


Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

У БФ “Пацієнти України” вважають, що оподаткування закупівель ліків призведе до наступних наслідків:

  • Ліків не буде вистачати — держава за ті самі кошти зможе закупити на 7% менше ліків.
  • Пацієнти не отримають ліки вчасно — будуть затримки із поставками. 

“Питання з ПДВ зараз взагалі не врегульоване, і врегулювання вимагатиме багато часу. В цей час ліки лежатимуть на складах. Хтось такі затримки просто не переживе”, – пояснюють у благодійному фонді.

  • Зросте вартість ліків – що менше ліків, то вище їх вартість. А це ще одна перешкода для доступності лікування для пацієнтів.
  • Ринок контролюватиме кілька дистрибʼюторів, знизиться конкуренція і ціни на ліки виростуть. Це станеться, бо нерезиденти не можуть сплачувати ПДВ, а отже їм складно буде брати участь у закупівлях.


“Україна як держава має робити все необхідне, щоб забезпечувати пацієнтів лікуванням. Наразі ми бачимо лише створення додаткових перешкод. Тяжкохворі пацієнти поставлені в умови виживання: кому пощастить, той отримає ліки, кому ні — помре”, – йдеться у повідомленні.


У Благодійному фонді також нагадали, що такоє є проблема з функціонуванням програм, які  дозволяють фармкомпаніям безоплатно надавати пацієнтам інноваційні ліки (зокрема, “ліки зі співчуття”). Справа у тому, що фармкомпанії, які хочуть безоплатно забезпечити українців ліками, змушені також сплачувати ПДВ. Тобто компанії самі надають ліки, та ще й мають за це сплатити.


Раніше БФ “Пацієнти України” вже звертався до Мінфіну стосовно можливих проблем через оподаткування закупівель ліків. У відповіді Мінфін послався на зобовʼязання перед Міжнародним валютним фондом “утримуватися від будь-якої податкової політики та адміністративних заходів, які можуть негативно вплинути на базу податкових надходжень”.


Проте, як зазначили у благодійному фонді, протягом всього 2023 року Міністерство фінансів не зверталося до МВФ, щоб переглянути це рішення для ліків, і загалом не зробило нічого, щоб уникнути цієї ситуації.


“Пацієнтські організації вже надіслали листа з цією проблемою до Міжнародного валютного фонду. Сподіваємось на підтримку і з боку МВФ, і особливо на активне вирішення питання з боку Міністерства фінансів, Міністерства охорони здоров’я України, Кабінету Міністрів та Верховної Ради України!” – кажуть у благодійному фонді.


Нагадаємо, столична міськрада не без скандалу затвердила попередній звіт своєї тимчасової контрольної комісії (ТКК) з питань перевірки видатків бюджету під час війни. Таким чином, депутати прийняли до відома чимало фактів порушень у роботі низки структурних підрозділів КМДА та підзвітних їй комунальних закладів. Зокрема, йдеться про чисельні зловживання при проведенні ремонтних робіт в госпіталі ветеранів війни в Пущі-Водиці, на яких, за попередніми даними окремих журналістів та депутатів, міська скарбниця, внаслідок завищення цін на будівельні матеріали, може втратити до 600 млн гривень. 


Читайте: У Київраді зафіксували “корупційний безлад” під час війни

Фото: tvoemisto.tv

КиївВлада

Автор:
Бровко Ігор
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку
Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку
09:00 Правоохоронці розслідують факти порушень законодавства при будівництві житлових будинків на більш ніж 6,9 га землі столичного Академмістечка. Мова йде про забудову на земельних…
У Київраді збираються передати оточенню Кушніра землю під історичною будівлею “лісопильні Сніжка”
У Київраді збираються передати оточенню Кушніра землю під історичною будівлею “лісопильні Сніжка”
09:00 У столиці розгорається черговий скандал щодо знищення історичної забудови. Мова про будівлю “лісопильні Сніжка” на вул. Турівській, 29-а у Подільському районі, земельну ділянку…
Витрачені в 2023 році на ремонт столичних парків “Орлятко” і “Юність” гроші могли бути розкрадені
Витрачені в 2023 році на ремонт столичних парків “Орлятко” і “Юність” гроші могли бути розкрадені
09:00 Нацполіція вивчає факти можливих розтрати і привласнення бюджетних коштів при здійсненні капітальних ремонтів та реконструкцій парків “Юність” та “Орлятко” у Солом’янському районі Києва.…
Banner
QlU7mDx4