Повномасштабна військова агресія рф та білорусі завдала значної шкоди зоні відчуження та природі Чорнобильського заповідника. За даними Європейської інформаційної система про лісові пожежі (European Forest Fire Information System) з 24 лютого в зоні відчуження пройдено пожежами 22171 гектарів.
Про це, як передає KВ, йдеться в повідомленні Української Природоохоронної Групи – UNCG.
Екологи зауважили, що на момент отримання даних в деяких осередках пожеж горіння продовжувалося, тому остаточна цифра буде значно більшою.
Зазначається, що перші значимі пожежі 2022 року в зоні відчуження розпочались під час окупації північних районів Київщини військами рф. Тоді вогонь охопив приблизно 14 000 га. Горіння на решті території зони відбувалось уже після звільнення від загарбників.
За місяць окупації техніка пожежних служб була знищена або пошкоджена, що значно ускладнює ліквідацію пожеж. Заміновані дороги та ландшафти унеможливлюють швидку реакцію на надзвичайні ситуації. Пожежі у зоні відчуження не тільки погіршують стан атмосфери, але й ставлять під загрозу її бар’єрну функцію (запобігання винесенню радіоактивних частинок за її межі).
“Уже зараз масштабність пожеж є однією з найвищих за всю історію зони відчуження (більші пожежі спостерігались тільки в 2020 році та поряд з іншими чинниками були спричинені аномальними погодними умовами), що показує наскільки серйозної шкоди завдають воєнні дії довкіллю та наскільки довготривалими можуть бути наслідки війни на прикладі лише пожеж”, – зазначили в УПГ.
Нагадаємо, Чорнобильська АЕС була окупована військами російської федерації з 24 лютого по 31 березня.
Як інформувала KВ, 10 вересня 2022 року Кабмін передав у постійне користування Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику 226 964,7 га. Статус законного землекористувача дасть можливість заповіднику більш ефективно виконувати природоохоронні завдання та відновлення після воєнних дій.
Фото: ВВС