У столиці 23 квітня презентували Централізовану закупівельну організацію (ЦЗО) Агентства з відновлення. Створення ЦЗО уряд схвалив на початку квітня. Діяльність координуватиме Агентство з відновлення, предметом закупівель стануть товари та послуги – будівельні роботи, експлуатаційне утримання доріг, розробка проєктної документації тощо. Проєкт реалізується за підтримки Європейського союзу, Агентства відновлення та Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу в Україні.
Як передає кореспондент КВ, до події долучилися представники медіа, громадських організацій та міжнародні партнери. Зокрема, на заході були присутні Олексій Кулеба, віцепремʼєр-міністр з відновлення України та Міністр розвитку громад, Штефан Шльонінг, заступник голови Представництва ЄС в Україні, Аллан Паг Крістенсен, керівник Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні, Сергій Сухомлин, голова державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України та інші.
За словами Олексія Кулеби,, віцепремʼєр-міністра з відновлення України та Міністра розвитку громад, ЦЗО є важливим проєктом для відбудови України, оскільки сприяє розподілу ролей у державних закупівлях, зменшенню ризику конфлікту інтересів, підтримці громад і розвитку бізнесу. Також міністр подякував іноземним партнерам за підтримку ініціативи.
Штефан Шльонінг, заступник голови Представництва ЄС в Україні, зазначив, що відновлення та реконструкція України є головним пріоритетом для Європейського Союзу та Ukraine Facility.
“Очолюючи координацію міжнародних партнерів, зокрема країн-членів ЄС, ми дуже активні та робимо тут значний внесок вже багато років. У цьому контексті забезпечення практики закупівель для реконструкції, яка відповідає найвищим стандартам доброчесності та конкурентоспроможності, має важливе значення. Щоб задовольнити потреби відновлення та реконструкції, потрібні фінансові ресурси, а щоб переконати європейських громадян у тому, що ці кошти добре інвестовані в Україну, потрібна впевненість, довіра та чіткі правила”, — зазначив він.
За його словами, складність і масштаб необхідних ресурсів вимагають уніфікованого, професійного та стійкого до корупційних ризиків механізму, а в ЦЗО є весь потенціал для створення дуже надійної основи для залучення як українських, так і європейських підрядників, забезпечення рівних умов і прозорого інвестиційного середовища.
Аллан Паг Крістенсен, керівник Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні, додав, що співпраця з Агентством почалася понад два роки тому.
“Нам швидко стало зрозуміло, що процеси закупівель, які відбуваються на регіональному рівні, у регіональних офісах, явно є проблемою. Ми побачили, що тут ви маєте значні корупційні ризики”, — розповів він.
За його словами, вся ідея централізованих закупівель критичної інфраструктури та перенесення цієї діяльності подалі від цих регіональних офісів була логічною з самого початку.
“Ми віримо, що ЦЗО призведе до більшої прозорості, підзвітності та чесності в процесах закупівель. І наша підтримка була зосереджена на забезпеченні того, щоб ці цінності були інтегровані в законодавство та модель, на якій базується ця організація”, — наголосив керівник EUACI.
“ЦЗО – це фактично маркетплейс державних закупівель з відбудови. Вона може забезпечувати проведення закупівель не тільки для структури агентства, а і забезпечити процес закупівель для інших міністерств, в тому числі для громад. І для громад цей процес буде безкоштовний” — розповів Голова державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Сергій Сухомлин.
За його словами, ЦЗО централізує всі тендери в єдиному каталозі з уніфікованими правилами, з прозорими мовами, що грантує економію часу та ресурсів.
Організація буде закуповувати роботи з будівництва, розробки проєктної документації, супровідні послуги, технагляд, експертизу проєктів будівництва тощо.
Після презентації відбулася публічна дискусія “Виклики та можливості у централізації закупівель відновлення інфраструктури”. В продовж дискусії було обговорено досвіди минулих подібних проєктів як в Україні, так і закордоном, проблеми з якими може стикнутися ЦЗО.
Однією з таких проблем є те, що жодна європейська ЦЗО не мала досвіду централізованих закупівель робіт. Тому перед нашою ЦЗО стоїть досить масштабна задача бути “піонером” в цій справі.
Наступна дискусія мала назву “Як забезпечити на практиці належний рівень корпоративного врядування та підзвітності ЦЗО?”.Учасники дискусії зосередилися на практичних викликах і рішеннях, пов’язаних із забезпеченням прозорості, підзвітності та ефективності в роботі центральних закупівельних організацій. Зокрема, йшлося про необхідність у відкритості, комунікації.
Нагадаємо, як раніше повідомляла КВ, протягом березня поточного року столиця зробила замовлень сумарно на 4,54 млрд гривень. Після нетривалої зимової паузи місто знову почало активно ремонтувати та реконструювати. Найкоштовнішими проєктами стали чергове зміцнення дамб мулових полів Бортницької станції аерації (БСА), перенесення електроліній із зони будівництва метро на Виноградар, а також відбудова трьох понівечених обстрілами будинків. Найбільшим підрядником стала фірма, якій за понад 560 млн гривень довірили зміцнення згаданих дамб. Йдеться про ТОВ “ТФМ-Схід”, яке до цього досвіду виконання бюджетних замовлень не мало, а нещодавно було переоформлено на колишнього інспектора Держінспекції архітектури та містобудування.
Фото: Міністерство розвитку громад та територій України
КиївВладаСофія Рязанова