В передчутті витку інфляції: НБУ різко підвищив облікову ставку з 10% до 25%

В передчутті витку інфляції: НБУ різко підвищив облікову ставку з 10% до 25%

Національний банк України (НБУ) підвищив з 3 липня 2022 року облікову ставку до 25% річних. В Нацбанку твердять, що метою цього “рішучого кроку” є захист гривневих доходів та заощаджень громадян. Разом з тим, відомо, що Центробанк зазвичай збільшує облікову ставку у разі, якщо зростають очікування щодо інфляції (параллельно таке підвищення ставки призводить до зростання відсотків за депозитами та кредитами).

Про рішення правління НБУ KВ стало відомо з повідомлення на сайті НБУ.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

“Правління Національного банку України ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 25% річних. Метою цього рішучого кроку разом з іншими заходами є захист гривневих доходів та заощаджень громадян, збільшення привабливості гривневих активів, зниження тиску на валютному ринку і в результаті посилення спроможності Національного банку забезпечувати курсову стабільність і стримувати інфляційні процеси під час війни”, – йдеться у повідомленні.

“Розглянувши кілька сценаріїв, Національний банк вирішив підвищити облікову ставку одразу на 15 в. п. до 25%”, – заявив голова НБУ Кирило Шевченко, якого цитує “Економічна правда”. 

За оцінкою НБУ, яку озвучив Шевченко, незначне підвищення ключової ставки не мало б значного впливу на фінансово-економічну систему через обмежену дієвість механізму монетарної трансмісії під час війни. 

“Вважається”, що це б сформувало очікування подальших підвищень облікової ставки й відповідно вичікувальну позицію вкладників і незначний інтерес до гривневих активів. Також для пожвавлення інтересу до гривневих активів їхні дохідності мають перевищувати очікувані показники інфляції.

Національний банк очікує, що підвищення облікової ставки до 25% буде достатнім для послаблення тиску на валютному ринку та стабілізації інфляційних очікувань, що в перспективі створить передумови для переходу до циклу зниження облікової ставки.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Як відомо, якщо очікування щодо інфляції зростають, НБУ збільшує облікову ставку, що призводить до зростання відсотків за депозитами та кредитами. Підвищення ставки дозволяє приборкати інфляцію. Якщо очікування щодо інфляції знижуються й прогноз щодо розвитку національної економіки є оптимістичним, центральний банк знижує облікову ставку, що сприяє здешевленню банківських кредитів та зниженню ставок за депозитами.

Облікова ставка – один із головних інструментів, за допомогою якого НБУ встановлює для банків та інших суб’єктів грошово-кредитного ринку орієнтир щодо вартості залучених і розміщених грошових коштів на відповідний період. 

Ця ставка визначає відсоток, під який комерційні банки отримують гроші у центрального банку. А це, у свою чергу, впливає і на відсоток, під який комерційні банки дають позики громадянам та бізнесу. Чим ставка нижча, тим дешевші для банків позики рефінансування та банківські кредити для позичальників.

Таким чином, облікова ставка показує, скільки коштують гроші в економіці: якщо очікування щодо інфляції знижуються й прогноз щодо розвитку національної економіки є оптимістичним, центральний банк знижує облікову ставку, і це сприяє здешевленню банківських кредитів та зниженню ставок за депозитами. І навпаки.

Читайте: ВВП України може скоротитися на третину – Нацбанк

Фото: “Економічна правда”

КиївВлада

Автор:
Олексій Ігнатьєв
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
16:00 Демонтаж держави-агресора та спонсора тероризму, російської федерації, є безумовним і обов’язковим запобіжником проти подальших злочинних дій з боку кремлівських режимів. Тільки це убезпечить…
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об'єктів на приватизацію
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об’єктів на приватизацію
14:00 Столична міськрада затвердила новий перелік комунальних будівель та приміщень, які підлягають “малій приватизації”. До нього увійшли близько сотні об’єктів загальною площею понад 16…
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Banner
QlU7mDx4