Заступниця голови Верховної Ради (ВР) Олена Кондратюк (на фото) закликала до розробки комплексного закону, який регулюватиме допоміжні репродуктивні технології в нашій країні. Реагуючи на історію про вдову, якій не дозволили використати біоматеріал свого загиблого на війні чоловіка для зачаття дитини, віцеспікерка ініціюватиме законодавчу норму, що скасує посмертну утилізацію біоматеріалів.
Про це KВ дізналася з допису віцеспікерки Ради Олени Кондратюк в соцмережі.
Реагуючи на історію про вдову, якій не дозволили використати біоматеріал свого загиблого на війні чоловіка для зачаття дитини, заступниця голови Ради зазначила: “Це – наслідок того, в якому кінцевому вигляді був ухвалений законопроект №8011 про право учасників війни на посттравматичне батьківство. Задуманий з благими цілями, він надав право на безкоштовний забір і зберігання біоматеріалів воїнів і воїнок. Ідеться про сперму і яйцеклітини”.
Кондратюк пояснила, що під час голосування законопроекту у другому читанні та в цілому було внесено поправку голови парламентського комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайла Радуцького, яка обмежила право на користування біоматеріалами: “Якщо ти живий, але втратив репродуктивні функції – можна. Якщо тебе вбито – твої рідні не можуть скористатися твоїм біоматеріалом. (…) Його аргументом проти посмертного батьківства була юридично не прописана процедура визнання посмертних дітей спадкоємцями і реципієнтами пільг”.
Віцеспікерці “дуже шкода, що в сесійній залі не знайшлося аргументів проти такої поправки. Що в такому чутливому, сенситивному питанні ніхто не замислився про мораль, тільки про раціо. Що більшість, яка проголосувала “за”, навіть не змогла уявити таку ситуацію, в якій опинилася вдова з допису, який ми всі обговорюємо. Хоча ця ситуація така очевидна… Мені шкода, що в цей день мене не було в залі – ми якраз проводили 7-ий Український Жіночий Конгрес, на якому обговорювали і питання репродуктивних можливостей також…”.
Олена Кондратюк також повідомила, що разом з колегами вона сьогодні вносить правку, яка скасує посмертну утилізацію біоматеріалів: “Хвиля суспільного обурення, сподіваюся, переконає депутатів проголосувати за неї. Тим більше що Міністерство охорони здоровʼя вже теж вийшло з офіційною заявою що біоматеріали в державних і приватних клініках знищувати не будуть!”.
При цьому, каже вона, “потрібно чесно і відверто підійти до розробки комплексного закону, який регулюватиме усі допоміжні репродуктивні технології в нашій країні. Буде багато спротиву, моральних дилем, перегортання традиційних уявлень… Але ми мусимо дати нашій нації шанс на виживання”.
Читайте: Тарас Шамайда: Знищення репродуктивних клітин загиблих військових: покроковий аналіз
Фото: ВР