Верховна Рада (ВР) ратифікувала Рамкову угоду між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування для України згідно з інструментом Ukraine Facility. Ратифікація передбачає механізми контролю та аудиту витрат цього багатомільярдного інструменту.
Про це КВ дізналася з повідомлення нардепа Ярослава Железняка з сесійної зали парламенту.
Законопроект №0276 “Про ратифікацію Рамкової угоди між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування Союзу для України згідно з інструментом Ukraine Facility” підтримали 320 народних депутатів.
Ратифікація Рамкової угоди передбачає механізми контролю та аудиту витрат цього багатомільярдного інструменту (розміром 50 мільярдів євро на 2024 – 2027 роки) за умови успішного виконання Плану України.
Железняк нагадав, що цьогоріч “ми вже отримали з Ukraine Facility транш на 6 млрд євро. Після ратифікації ще чекаємо підстави для залучення безумовного фінансування ЄС обсягом 1,89 млрд євро вже в червні.мВсе інше, 8.2 млрд євро буде як «гроші в обмін на реформи»… і там перший дедлайн 01 липня прийняття закону про перезавантаження БЕБ”.
Нардеп також виклав орієнтовний графік виплат на всі роки:
- у 2024 році – 16 млрд євро;
- у 2025-му – 12,5 млрд євро;
- у 2026-му – 7,25 млрд євро;
- у 2027-му – на початку 2028-го – 2,5 млрд євро.
“Рамкова угода, яка була ратифікована Парламентом, означає офіційний запуск реалізації Плану України для стійкої фінансової підтримки нашої держави. Передбачені процедури дозволять забезпечити координацію з Європейським Союзом для ефективного, прозорого та підзвітного використання фінансування, що є необхідною умовою для подальшої європейської інтеграції”, – прокоментувала ратифікацію Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко.
Вона додала, що невдовзі Україна та ЄС також укладуть Фінансову та Кредитну угоди, які дозволять залучити 1,89 млрд євро попереднього фінансування вже цього місяця й надалі отримувати регулярні виплати за виконання індикаторів Плану України.
Як інформувала КВ, 27 лютого 2024 року Європейський Парламент на своєму пленарному засіданні підтримав рішення щодо започаткування Ukraine Facility – інструменту, що передбачає можливість отримання Україною у 2024 – 2027 роках фінансової та технічної допомоги Європейського Союзу на загальну суму 50 млрд євро.
Пізніше, у березні, Кабінет міністрів затвердив детальний план структурних реформ, виконання яких дозволить Україні розраховувати на фінансову підтримку в рамках Ukraine Facility.
Читайте: Україна передала План для Ukraine Facility на розгляд Єврокомісії
Фото: з відкритих джерел
Олексій Ігнатьєв