ВР ухвалила закон щодо прозорості в оборонних закупівлях

ВР ухвалила закон щодо прозорості в оборонних закупівлях

Законопроєкт зобов’язує оприлюднювати в електронній системі закупівель Prozorro ціни, за якими оборонні замовники купують товари і послуги для забезпечення армії – крім того, що становить державну таємницю.

Про це KВ стало відомо з повідомлення  народного депутата Ярослава Железняка (фракція “Голос”) за підсумками пленарного засідання Ради 24 лютого 2023 року.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Згідно повідомлення, законопроект №8381 “Про внесення змін до Закону України “Про оборонні закупівлі” щодо запровадження прозорості в оборонних закупівлях (крім відомостей про закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні” в другому читанні та в цілому підтримали 264 народні депутати.

Головний автор прийнятого проекту закону – голова парламентського Комітету з питань запобігання та протидії корупції Анастасія Радіна

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Згідно законопроекту, особливості здійснення оборонних закупівель під час війни має визначити Кабінет міністрів – “із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз”.

Ці особливості повинні відповідати принципу конкурентності та ефективності використання бюджетних коштів. 

Відкритість та прозорість при цьому не скасовується, але обмежується – і надалі буде залишатись закритою інформація, що становить державну таємницю.

Якщо державний замовник здійснює оборонну закупівлю без використання електронної системи, то звіт про договір (крім таємної інформації) має не пізніше ніж за 10 днів бути оприлюднений в системі – це стосується закупівель товарів і послуг, вартість яких складає 200 тис. гривень і більше, а також робіт оборонного призначення вартістю понад 1,5 млн гривень.

У такому звіті має вказуватись назва предмета закупівлі (із зазначенням одиниці виміру щодо товарів), ціна за одиницю товару, ціна робіт чи послуг. 

Читайте: Представників Міноборони підозрюють у заволодінні коштами на 580 тисяч доларів при закупівлі військової амуніції для ЗСУ

У звітах про закупівлю продуктів або послуг харчування для військових частин у формі окремого додатку має зазначатися вартість усіх складових послуг (крім таємного), у тому числі окремі найменування харчових продуктів із зазначенням ціни за одиницю харчового продукту та вартості окремих послуг.

КМУ має уточнити правила визначення предмету закупівлі, пов’язаної з  харчуванням, щоб прибрати штучні бар’єри для участі виробників і рітейл-мереж. 

Міноборони буде зобов’язане оприлюднювати ціни на продукти харчування для військових у складі трьох послуг: 1) послуги із забезпечення комплектами продуктів харчування, 2) послуги щодо забезпечення харчуванням, 3) послуги з організації харчування військових частин.

У разі внесення змін до істотних умов договору про оборонну закупівлю, замовник повинен буде оприлюднювати повідомлення про внесення змін і самі зміни. 

При цьому, законопроект зобов’язує Кабмін визначати “стелю” для цін на продукти (вона має бути прив‘язана до ринкових цін).

Читайте: Міноборони змінить формат меню військовослужбовців за натівським стандартом, – Резніков

Цей закон набуде чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а конкретні вимоги до оприлюднення інформації про оборонні закупівлі – ще через 30 днів. 

При цьому, усі попередні закупівлі з 24 лютого 2022 року, мають бути оприлюднені в зазначеному обсязі – за 90 днів після набуття законом чинності.

Читайте: Оборонний комітет ВР ініціюватиме часткове відкриття інформації про закупівлі під час війни, – нардеп Безугла

“Тепер суспільство знатиме, як витрачаються бюджетні гроші на придбання харчів, взуття та іншого побутового забезпечення для наших військових”, – прокоментувала прийняття закону авторка документу Анастасія Радіна.

За її словами, ВР “оперативно відреагувала на проблемну ситуацію із закупівлями харчування для військових”: “Законопроєкт про те, щоб у закупівлях з’явилося більше конкуренції, більше оголошень і щоб з’явилися порогові ціни, що пов’язані з ринковими”.

На думку Радіної, ухвалені норми збільшать прозорість, а маніпуляції у сфері закупівель для військових стануть надзвичайно складними. 

Читайте: Автор статті про закупівлю харчів в Міноборони Юрій Ніколов: “Наша мета – зберегти гроші, бо гроші нам потрібні на закупівлю зброї”

Фото: з відкритих джерел

КиївВлада

Автор:
Олексій Ігнатьєв
Рекомендуємо до перегляду
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
16:00 Демонтаж держави-агресора та спонсора тероризму, російської федерації, є безумовним і обов’язковим запобіжником проти подальших злочинних дій з боку кремлівських режимів. Тільки це убезпечить…
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об'єктів на приватизацію
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об’єктів на приватизацію
14:00 Столична міськрада затвердила новий перелік комунальних будівель та приміщень, які підлягають “малій приватизації”. До нього увійшли близько сотні об’єктів загальною площею понад 16…
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Banner
QlU7mDx4