Курс базової військової підготовки (БЗВП) військовослужбовців з 1 листопада розширено з 30 до 45 днів. Вдвічі більше навчальних годин відведена для курсу вивчення дій у складі підрозділів. Результати навчання оцінюють інструктори, понад 90% яких мають бойовий досвід.
Про це, як стало відомо КВ, йшлося на пресконференції з питань базової загальновійськової підготовки військовослужбовців Сухопутних військ, яка відбулася 21 листопада в Укрінформі. В пресконференції взяли участь полковник Юрій Дяченко (Командування підготовки Командування Сухопутних військ України), полковник Олександр Васін (Командування логістики Командування Сухопутних військ України), а також представники Медичних сил ЗСУ.
Це вже четверта зміна курсу БЗВП. В 2016-2019 рр курс БЗВП, розроблений і впроваджений за участі країн-партнерів за стандартами НАТО, займав 1 місяць. В 2020-2021 рр – три місяці. В 2022-2024 рр – знову 1 місяць. І з 1 листопаду 2024 року – 1,5 місяці (45 днів). Цей курс охоплює і контрактників, і мобілізованих, усіх звань та вікових категорій. Причому, було зазначено, розподіл за групами для навчання базується, в першу чергу, саме на віці майбутнього бійця – молодь та тих, кому 45+, вже не ставлять в одну групу.
Полковник Юрій Дяченко зазначив, що поряд зі збільшенням загальної тривалості навчання (з 290 навчальних годин до 368 навчальних годин), в оновленій програмі курсу БЗВП розширено практичну складову завдяки введенню нових напрямів та водночас зменшено денне навантаження новобранців з 10 до 8 годин для поліпшення засвоєння матеріалу. Важлива відмінність оновленої програми курсу БЗВП, що тепер більша частка навчальних годин (196 замість 80 у попередній програмі) відводиться курсу вивчення дій у складі підрозділу. Формою проведення підсумкового контролю з визначення рівня навченості бійця та його спроможності самостійно діяти на полі бою є комплексне тактичне заняття тривалістю три доби, яке завершуватиме курс БЗВП. Результати оцінюватимуть інструктори, понад 90% котрих мають бойовий досвід.
“Програма курсу БЗВП стала не лише тривалішою, а й суттєво розширена практичною актуальною складовою. Зокрема, до 16 годин збільшена тривалість курсу домедичної підготовки. До навчання додано предмет “спеціальна підготовка”, який передбачає вивчення основ застосування БпЛА та РЕБ. В підготовку військовослужбовців інтегровано програмне забезпечення “КРОПИВА”. Також була розширена вогнева підготовка: додано вивчення колективної зброї (кулемети РПК, ПК, MG-42, ДШК, Браунінг, гранатомети РПГ-7, АГС-17 (МК-19) та ведення вогню з неї. Відповідно, збільшено забезпечення військовослужбовців у навчальних частинах боєприпасами та збільшено кількість занять зі стрільб із 29 до 39”, – зазначив полковник Юрій Дяченко.
Полковник Олександр Васін розповів про особливості організації побутових умов з розміщення особового складу у навчальних центрах та забезпечення новобранців спорядженням, екіпіруванням, боєприпасами та харчуванням. Новобранці розміщуються у польових умовах у наметах з опаленням, термоізоляцією підлоги та вентиляцією. Військовослужбовець забезпечується повним комплектом обмундирування, засобами індивідуального захисту повноцінним харчуванням не менше ніж 3500 кілокалорій на добу. Загальна вартість забезпечення військовослужбовця на період проходження курсу БЗВП становить 180 408 грн.
Критерії опанування військовослужбовцем курсу БЗВП: вміння приводити особисту зброю до бою та вести з неї вогонь, метати бойові гранати, обладнувати та маскувати вогневі позиції, виконувати заходи щодо захисту від БпЛА та застосовувати засоби окопного РЕБ на рівні користувача, навички надавати домедичну, психологічну допомогу собі та своїм побратимам, спроможність виконувати бойові завдання в різних умовах, діючи в складі бойової групи, а також вміння долати інженерні, мінно-вибухові загородження й дотримуватись правил мінної безпеки. Важливо, що разі пропуску певної кількості навчального часу, яка не даватиме змоги повністю опанувати програму БЗВП, новобранець муситиме надолужити всі пропущені навчальні години із наступним складом призовників.
Після навчання військовослужбовців у навчальних центрах, подальша їх адаптація та додаткова підготовка до ведення бойових дій – проводиться безпосередньо у військових частинах, де відбуватиметься злагодження навчених фахівців у складі малих груп (відділень).
Детальнішу інформацію можна подивитися та послухати.
Фото: Укрінформ, презентація Командування Сухопутних сил
КиївВладаАнтон Подлуцький