НАБУ та САП провели масштабну операцію «Чисте місто» зі знищення корупції у земельній та бюджетній сфері Києва. Викрито та припинено діяльність злочинної організації на чолі з медійно-відомим колишнім депутатом Київської міської ради (КМР).
Про це КВ стало відомо з повідомлення НАБУ.
Один з ключових напрямів діяльності – заволодіння цінною столичною землею під забудову та взяття під повний контроль процедури ухвалення місцевою владою рішень про надання прав на землю.
Серед підозрюваних:
- ексдепутат КМР, керівник злочинної організації;
- заступник голови Київської міської державної адміністрації (далі – КМДА);
- голова та член постійної комісії КМР з питань архітектури, містопланування та земельних відносин, чинні депутати КМР;
- перший заступник та заступник директора комунальних підприємств;
- четверо інших осіб.
Всього у порядку ст. 208 КПК України затримано 7 учасників злочинної організації. Загалом про підозру повідомили 10 особам.
Схема полягала у пошуку перспективних земельних ділянок та реєстрації на підконтрольних осіб права власності на споруди, яких на цих ділянках ніколи не існувало. Надалі до міськради подавали заяви про надання їм права власності на земельні ділянки для обслуговування цих споруд, що дозволяло уникати торгів.
Депутати КМР та посадовці КМДА, частина з яких входила до злочинної організації, а деякі перебували під її впливом, забезпечували ухвалення рішень про надання відповідних прав на землю, за що одержували неправомірну вигоду у вигляді коштів та об’єктів нерухомості.
Водночас ухвалення таких рішень перебувало під повним контролем учасників злочинної організації: «потрібні» особи отримували права на землю, а решта стикалась зі штучними перешкодами та мусила звертатись до учасників злочинної організації по допомогу.
Керівник злочинної організації мав значний вплив на процеси всередині КМР та КМДА, як-от дії посадовців, призначення на високі посади лояльних осіб, звільнення підконтрольних службовців, виділення бюджетних коштів в інтересах злочинної організації тощо. Він також підтримував зв’язки з широким колом впливових осіб, серед яких заступники голови КМДА, депутати, голова земельної комісії КМР та інші. Центр ухвалення рішень, зокрема у земельній сфері, перемістився з Хрещатика, 36 в іншу будівлю, де питання «вирішувались» за участю міських топпосадовців та інших впливових осіб.
Для приховування своєї діяльності учасники злочинної організації використовували спеціальні термінали мобільного зв’язку, псевдоніми, контрспостереження та інші дії, спрямовані на уникнення відповідальності, втім це не завадило детективам.
У результаті діяльності злочинної організації протягом 2023-2024 років з власності територіальної громади Києва незаконно виведено землю у центрі міста вартістю 11,6 млн грн.
Водночас, завдяки своєчасним діям правоохоронних органів, вдалося запобігти заволодінню ще шістьма земельними ділянками у столиці загальною вартістю 83,7 млн грн.
Крім того, викрито спробу через погрози та штучні перешкоди змусити приватне підприємство припинити законну діяльність з торгівлі та надання в оренду торговельних приміщень в одному з районів столиці з метою заволодіння для подальшої забудови земельної ділянки цього підприємства.
Правоохоронці не називають прізвище фігуранта, за даними ЗМІ йдеться про колишнього депутата Київради Дениса Комарницького.
Видання “Економічна правда” з посиланням на свої джерела повідомило, що НАБУ проводить слідчі дії у бізнесмена Дениса Комарницького. У виданні нагадали, що Денис Комарницький — лідер фракції “Блоку Леоніда Черновецького” у Київраді 2008-2010 років. Його ім’я регулярно спливало у скандалах, пов’язаних із непрозорими забудовами та розподілом міських ресурсів. Зокрема зазначають що він був бенефіціаром компанії-генпідрядника будівництва Подільського мостового переходу в Києві, кошторисна вартість якого рішенням Київради зросла з 11,25 млрд до 19,92 млрд гривень.
Також зафіксовано пропозицію неправомірної вигоди у розмірі 100 000 доларів США члену земельної комісії та депутатці Київської міської ради за зловживання нею своїми повноваженнями та впливом в інтересах злочинної організації.
Як писала КВ, Денис Комарницький є досить вагомою фігурою в столичних політикумі та великому бізнесі. Протягом останніх декількох років йому приписували інтереси на ринку будівництва житлових комплексів, освоєння бюджетних коштів на різноманітних інфраструктурних проектах (у тому числі – будівництво Окружної дороги та згаданого вище Подільсько-Воскресенського мостопереходу) та видобутку піску на території Києва. При цьому, діяльність компаній із його оточення у вказаних вище сферах супроводжується скандалами та судовими спорами через різного роду порушення законодавства. Громадські активісти та ЗМІ неодноразово повідомляли про те, що Денис Комарницький має суттєвий вплив на різні структурні підрозділи КМДА, у тому числі й на Департамент містобудування та архітектури.
Особливу популярність та впізнаваність Комарницький отримав у травні 2020 року. Тоді в мережі з’явився скандальний аудіозапис телефонної розмови між ним і заступником голови КМДА В’ячеславом Непопом, під час якої Комарницький всіляко ображав і принижував чиновника. Журналісти Bihus Info припустили, що цей бізнесмен дозволяє собі такі висловлювання у зв’язку з тим, що низка столичних КП, які входять до сфери відповідальності Непопа, роками віддавали мільярдні підряди для компаній- “прокладок” з орбіти самого Комарницького.
Читайте: МУО за хабарі: Нацполіція розслідує “схеми Комарницького-Свистунова”
Фото: НАБУ
КиївВладаОксана Олійникова