Зміна умов оподаткування ІСІ призведе до подорожчання нерухомості – експерт

Зміна умов оподаткування ІСІ призведе до подорожчання нерухомості – експерт

Зміна умов оподаткування інститутів спільного інвестування, запропоновані Головою комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данилом Гетманцевим, призведуть до подорожчання квартир приблизно у 1,5 рази та в цілому матимуть негативний вплив на ринок нерухомості. 

Про це KV стало відомо з повідомлення у блозі адвоката Сергія Бурлакова.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Він пояснив, що ідея змін в оподаткуванні інститутів спільного інвестування, які є одним з інструментів для захисту прав інвесторів і забезпечення безперебійного фінансування зведення житлових будинків, виникла з метою додаткового наповнення бюджету. Проте, вона має низку прогнозовано негативних впливів, які можуть дати зворотній ефект.

“За підрахунками ДФС обсяг коштів, які пільгово проходять через ІСІ, збільшується рік від року і в 2019 становив 5,1 млрд грн. Ці кошти народні обранці чомусь розцінюють як недоотриманий дохід бюджету, а голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев пропонує повернути забудовників у загальну систему оподаткування. Така ініціатива викликала різку критику девелоперів, які заявили, що депутати знищують будівельний бізнес і позбавляють людей можливості купувати квартири за відносно прийнятною ціною.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Адже обкладати податком на прибуток пропонується інвестиції, які надходять до ІСІ. Тоді як сьогодні податком обкладаються не самі інвестиції, а тільки прибуток компаній з управління активами в тому разі, якщо він виплачується у вигляді дивідендів.

Саме така фінансова модель, за твердженнями учасників ринку, допомогла їм пережити на ринку нерухомості кризи 2008 і 2014 років і залучити в галузь гроші інвесторів”, – зазначає Бурлаков.

За його словами, запропоноване нововведення покладе на забудовників додаткове фіскальне навантаження, яке в свою чергу, в кінцевому випадку ляже на плечі покупців.

“Самі забудовники заявляють про зростання мінімум у півтора раза. Відповідно можна очікувати зниження продажів, а за ним і уповільнення темпів будівництва. Потім – відхід з ринку компаній із більш слабкою фінансовою моделлю і, як наслідок, поява все нових недобудов, яких останнім часом і так чимало. У підсумку бюджет навряд чи виграє.

Тоді як багато галузей бізнесу в період жорсткого карантину сильно просіли, розмір податкових відрахувань будівельної сфери майже не впав. Девелопери продовжували справно платити податки, і принаймні будувати, хоча обсяги продажів скоротилися як мінімум удвічі. Така, нехай короткострокова, але стабільність у них є, зокрема, завдяки ІСІ”, – стверджує експерт.

На думку Сергія Бурлакова, девелопери готові до скасування пільгового режиму ІСІ у разі, якщо влада теж піде на зустріч і прибере “ПДВ при першій поставці”. На думку податкових органів, він виникає відразу – коли забудовник отримує гроші від інвестора за придбану квартиру.

“Але об’єкт при продажу найчастіше ще не побудований і податком фактично обкладається те, чого ще не існує. Це знижує темпи будівництва, адже грошей на будматеріали та роботи у девелопера в підсумку залишається менше. Крім того, фактично відсутня відповідальність за долю проєкту в замовників будівництва, якими, згідно із законом, є землекористувачі (власники або орендарі), їхня роль в девелоперському проєкті формальна. У підсумку отримуємо безліч недобудов, тоді як реальне покарання могло б перешкодити їхнім необдуманим діям.

Також будкомпанії зовсім не проти обов’язкового страхування об’єктів або гарантійного внеску в банку, щоб, якщо забудовник не впорається, його правонаступники мали хоча б частину фінансування на завершення будівництва.

Розглядається й заборона на продаж частини квартир до введення будинку в експлуатацію – теж якийсь захисний механізм на випадок банкрутства забудовника. Як прийнятні для себе девелопери називають різні цифри – від 10 до 30% житлових площ”, – зазначає Бурлаков.

Схожі ініціативи щодо страхування і створення гарантійної частини нерухомості вже є в законопроекті “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав кредиторів об’єктів будівництва”, який оприлюднений для обговорення. Як зазначають фахівці, основна його мета – захистити інвесторів від недобросовісних забудовників.

Читайте: Игорь Кушнир о новом законопроекте о защите прав инвесторов: а поможет ли?

Фото: pixabay

КиевVласть

Автор:
Олексій Вєтров
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
“Башта на кону”: Київрада ризикує пам'ятником архітектури заради житлової багатоповерхівки
“Башта на кону”: Київрада ризикує пам’ятником архітектури заради житлової багатоповерхівки
09:00 Столичні депутати погодили поновлення договору оренди земельної ділянки на вул. Старонаводницькій, 2-А, завдяки чому ТОВ “ЖК Старонаводницький” зможе будувати там 24-поверховий будинок з…
Київрада “зарезервувала” для підлеглих Непопа понад 13 млрд гривень на закупівлю “пільгового” житла
Київрада “зарезервувала” для підлеглих Непопа понад 13 млрд гривень на закупівлю “пільгового” житла
09:00 Столична міськрада затвердила цільову програму забезпечення житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов, на 2025-2027 роки. На її реалізацію передбачено більш ніж вдвічі…
Свистунову дозволили терміново освоїти 141 млн гривень на темі Генплану Києва
Свистунову дозволили терміново освоїти 141 млн гривень на темі Генплану Києва
09:00 Київрада внесла зміни до програми реалізації містобудівної політики на 2024-2025 роки, збільшивши її фінансування більше ніж удвічі – з 66,5 до 172 млн…
Banner
QlU7mDx4