З початку нинішнього року фінансова галузь в Україні зазнала низки змін. Зокрема, ставки за кредитами в МФО поступово знижувалися, і тепер максимальний відсоток становить 1%. Розповімо про те, як відбувався перехід до нових правил і про інші нововведення, а також з’ясуємо, наскільки вигіднішими стали мікропозики.
[ на правах реклами ]
Нововведення в банківській та фінансовій сфері у 2024 році
22 листопада минулого року Верховна Рада прийняла Закон № 3498–IX, що передбачає внесення змін до деяких нормативно-правових актів у сфері регулювання ринку фінансових послуг. Одна з найважливіших новацій — доповнення статті 5 Закону «Про споживче кредитування» формулою, за якою має розраховуватися денна відсоткова ставка, та уточненням, що цей показник не може перевищувати 1%.
Закон № 3498–IX набув чинності 24 грудня 2023 року. Зменшення ставки відбувалося поступово: до 2,5% — протягом першого місяця, далі мікрофінансові організації мали 120 днів на перехід до 1,5% і ще стільки ж — до 1%. Тобто вже з серпня поточного року українські МФО не мають права брати за користування кредитними коштами більше ніж 1% на день.
Цьогоріч у кредитно-фінансовій галузі з’явилися також інші важливі нововведення, зокрема:
- обов’язковість розміщення на сайті МФО кредитного калькулятора, що дає позичальникові можливість заздалегідь дізнатися суму переплати та прийняти зважене рішення щодо вибору кредитного продукту;
- необхідність вказання в інтернет-рекламі кредитів посилання на вебсторінки з інформацією про детальні умови надання коштів, зокрема про штрафи у разі прострочення виплат;
- заборона для банків переказувати гроші з кредиток клієнтів на рахунки компаній — організаторів азартних ігор. Норма діє з 22 червня 2024 року, її запровадження покликане унеможливити для гравців витрачання кредитних коштів на онлайн-казино;
- встановлення порогового значення для надання банками інформації з Кредитного реєстру НБУ. Наразі сума становить 80 000 грн. До 1 липня нинішнього року до реєстру потрапляли операції, вартість яких дорівнює або перевищує 100 мінімальних заробітних плат. Мета обмеження — зменшення тиску на боржників з боку колекторів.
19 вересня Нацбанк провів засідання, на якому розглядалося питання щодо зміни облікової ставки. Правління НБУ прийняло рішення про збереження її на рівні 13%. Це має підтримати стійкість валютного ринку і сприяти поступовому поверненню інфляції до цілі 5% у найближчому майбутньому.
Що змінило зменшення ставки за мікропозиками для клієнтів МФО
До набуття чинності Законом № 3498–IX середня ставка за кредитами в мікрофінансових організаціях становила 2,5% та могла доходити навіть до 5%. Річні проценти сягали подекуди 1500–1800%. За нових умов переплата суттєво зменшилася, втім, kredyt-onlayn-na-kartu все одно залишається в кілька разів дорожчим за банківську позику. Водночас цей варіант є справжнім порятунком, якщо банк відмовляє в наданні коштів або у позичальника немає часу чекати схвалення заявки.
Чи можна сьогодні взяти мікропозику на вигідних умовах
Якщо гроші потрібні терміново, позика в МФО з мінімальною ставкою 0,01% може стати вигідним рішенням. Щоправда, такий відсоток діє протягом обмеженого періоду і лише для нових клієнтів. Тож перед підписанням договору з кредитором варто уважно ознайомитися з його умовами.
Найвигідніший варіант мікрокредитування можна підібрати на сайті Portmone. Для швидкого оформлення позики слід ознайомитися з актуальними пропозиціями, порівняти їх, вибрати найкращі умови та заповнити заявку на сайті кредитора. Після підтвердження запиту і підписання угоди гроші надійдуть на картку протягом кількох хвилин.
Фото: з відкритих джерел
Вероніка Злацька