Бюджетна комісія Київради підтримала нову податкову модель “Вільна гривня” та проєкт змін до Податкового кодексу України. Модель передбачає добровільний спеціальний режим оподаткування, в якому замість традиційних податків діє автоматизований фіскальний внесок — демередж. Це невелике щомісячне зменшення середнього залишку коштів на спеціальному рахунку, яке застосовується лише до грошей, що не використовуються в обігу.
Про це КВ дізналася з публікації депутата Київради Ігоря Опадчого у фейсбук.
За словами депутата Київради Ігоря Опадчого, який є автором ініціативи, модель “Вільної гривні” створює умови для прискореного економічного зростання, стимулює обіг коштів і дозволяє запустити внутрішні ресурси країни. Її впровадження дає змогу сформувати безподаткову економічну зону всередині країни, що відкриває нові можливості для бізнесу, інвесторів і звичайних громадян. За рахунок скасування податків на прибуток, ПДВ, ЄСВ, ПДФО та військового збору, модель дозволяє зменшити вартість товарів і послуг, збільшити реальні доходи працівників і знизити тиск на фонд оплати праці. У свою чергу, автоматичне наповнення бюджету через демередж забезпечує стабільність державних фінансів без бюрократії, перевірок та тіньових схем.
“Така система сприяє росту ВВП, відновленню економіки, зміцненню довіри між державою і бізнесом, а також формуванню привабливого фіскального середовища для внутрішніх і зовнішніх інвесторів”, – зазначає депутат.
У пояснювальній записці до проєкту йдеться, що демередж — це не штраф і не податок у традиційному сенсі, а економічний інструмент, який застосовується автоматично, без потреби у звітності, перевірках або ручному адмініструванні. Учасники режиму отримують повне звільнення від ключових податків, а їхня фіскальна участь відбувається лише у разі збереження коштів без обігу.
Автор також навів приклад міста Верґль в Австрії, де подібна система “вільних грошей” була впроваджена ще в 1930-х роках за ініціативи місцевої влади. На відміну від того локального експерименту, “Вільна гривня” розробляється як правова, цифрова і масштабована система, що повністю сумісна з банківською інфраструктурою України.
“Наразі передбачається кілька етапів впровадження: подання законопроєкту, розгляд у Верховній Раді, технічна інтеграція з банками і податковою службою, пілотне тестування на обмеженій території або серед добровольців, а також подальше масштабування як відкритого режиму для всіх охочих”, – додав депутат.
За оцінками Ігоря Опадчого, технічно модель може бути реалізована протягом року-півтора. Водночас вирішальним фактором він називає суспільну готовність до нової фіскальної логіки та переосмислення взаємин між державою, грошима та громадянами.
Нагадаємо, проєкт рішення щодо вдосконалення системи оподаткування в країні в міськраду подали у січні 2025 року.
Читайте: Економічна революція в Києві: в Київраду подано проект рішення з інтегрованим штучним інтелектом
Фото: Історична правда
КиївВладаДарина Полішевська