Міністерство культури та інформації запропонувало, а Київська міська держадміністрація (КМДА) підтримала розташувати Національне військове меморіальне кладовище (НВМК) на Співочому полі – поруч з Києво-Печерською Лаврою та Музеєм Другої Світової війни. Таким чином від ідеї розмістити НВМК на Лисій горі у владних кабінетах відмовились, але Співоче поле теж може стати конфліктним майданчиком.
Про це KВ стало відомо з допису на Facebook київської журналістки, співзасновниці та голови громадського руху “Почайна” Аннабелли Моріної.
Зазначимо, 20 січня KВ в своєму Telegram-каналі повідомила: найбільш ймовірно, що Національне військове меморіальне кладовище буде розташовано на Співочому полі”, бо на цьому наполягає Банкова. Також було озвучено гіпотетичні заперечення з боку Мінкульту та КМДА – на Співочому полі проводять музичні фестивалі та квіткові виставки.
За даними Аннабелли Моріної, в той же день, 20 січня, під час ZOOM-конференції “Мінкульт запропонував, а КМДА підтримала для створення НВМК ще один парк – Співоче поле”.
“НВМК – це не тільки меморіал, музей війни, архів війни, крематорій, адміністративна будівля, але й… десятки гектарів поховань… Загальна площа ландшафтного парку Співоче поле – усього 30 гектарів… На території Співочого поля вже є старий меморіал воїнам Другої Світової війни, а восени азовці запропонували КМДА там створити цвинтар-меморіал на честь героїв “Азовсталі”… До речі, дуже цікава красива архітектурна концепція в азовців. Але сьогодні мова йде про зовсім іншу кількість поховань”, – написала Аннабелла Моріна.
Концепція військового цвинтаря-меморіалу на Співочому полі на честь Героїв Азовсталь, фото: “УП”
Аннабелла Моріна впевнена, що пропозиція створити НВМК на Співочому полі призведе до нового суспільного конфлікту. “Ця ідея знову зіштовхне поміж собою родини загиблих та київських екологів, пам`яткоохоронців чи просто місцевих мешканців. Що, в свою чергу, призведе лише до затягування часу”, – наголосила журналіста та громадська активістка.
Зазначимо, що Київський еколого-культурний центр (КЕКЦ) 1 січня ц.р. назвав Співоче поле “найкращим місцем для розташування НВМК в Києві”. Усього, замість Лисої гори та Бабиного яру, КЕКЦ разом з ГО “Громадський рух “Почайна” запропонували меру Києва Віталію Кличку п’ять ділянок під створення НВМК:
-
Співоче поле.
-
Пустир на території Виставкового центру.
-
Пустир біля кладовища Берковці.
-
Пустир біля озера Редькіно на Окружній.
-
Урочище Троїцьке на північ Троєщини.
Крім нас, Співоче поле, як місце для розташування НВМК підтримує Полк “Азов”. Як повідомила керівниця патронатної служби Полку “Азов” Олена Толкачова, це їх позиція”, – повідомили в КЕКЦ.
Але, на переконання Аннабелли Моріної, Співоче поле – не найкращий варіант, бо в Києві сотні гектарів роздано за незаконними схемами за безцінь під приватну забудову.
“Не знайшли гідної ділянки тим, завдяки кому це місто залишилось на мапі і все ще є української столицею… Вважаю, що зараз дуже на часі велике суспільне обговорення місця розташування НВМК та суспільна допомога процесу надання ділянки в Києві. З урахуванням земель, вкрадених під незаконну забудову”, – резюмувала журналіста та громадська активістка.
Вона пропонує розглянути під створення НВМК дві різні земельні ділянки державного агрокомбінату “Пуща-Водиця”, що раніше мали сільськогосподарське призначення, але Київрада змінила цільове призначення цих ділянок в 2013 та 2021 роках і віддала їх під забудову Stolitsa Group Владислави Молчанової. Одне з них – це біля 100 гектарів поруч із Берковецьким кладовищем.
Нагадаємо, раніше в якості місця для розташування НВМК розглядалась Лиса гора, що викликало масу екологічних, культурних і безпекових заперечень. ВІдповідальним за створення НВМК є Міністерство у справах ветеранів, яке очолює Юлія Лапутіна.
Детальніше про пошук землі в Києві під НВМК: Пошук місця в Києві під поховання героїв війни досі триває
Фото: OKTV