Мовний омбудсмен закликав загальнонаціональні телеканали припинити використання двомовності в ефірах

Мовний омбудсмен закликав загальнонаціональні телеканали припинити використання двомовності в ефірах

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь закликає телеканали припинити практику українсько-російської двомовності в ефірах, не чекаючи липня 2024 року. Зокрема, у зверненні згадуються 9 конкретних мовних загальнонаціональних телевізійних каналів, які досі проводять цю практику.

Про це, як передає KВ, повідомили у пресслужбі Уповноваженого із захисту державної мови.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

“Реагуючи на численні звернення громадян, Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь звернувся до мовників загальнонаціональних телевізійних каналів “Рада”, “24 канал”, “5 канал”, “Прямий”, “Еспресо”, “Ми – Україна”, Національної суспільної телерадіокомпанії України,  медіагруп “1+1 Media”, “Starlight Media”, “Inter Mеdia Group” з проханням розглянути можливість достроково забезпечити реалізацію положень Закону України “Про медіа” щодо застосування державної мови в ефірі телевізійних медіа”, – йдеться у повідомленні пресслужби.

Зокрема, йдеться про застосування виключно української мови або здійснення дублювання, озвучення або переклад українською мовою із застосуванням синхронного або послідовного перекладу виступів та реплік учасників програм, які використовують російську мову.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

За словами мовного омбудсмена, ще у липні 2021 року Конституційний Суд України наголосив на тому, що “не відповідає конституційному статусові української мови як єдиної державної застосування режиму двомовності в публічному просторі шляхом змішування української мови з будь-якою іншою, зокрема коли телевізійне мовлення або радіомовлення в звуковій формі здійснюється одночасно двома мовами – українською та іншою, що не тільки становить порушення права громадянина України на отримання інформації державною мовою, а й спричиняє зовнішнє звуження простору вживання української мови, підриває зсередини саму її систему, спотворює її структуру, створює ґрунт для її внутрішнього розкладу, зумовлюючи її занепад”.

“Зараз чинне законодавство України дозволяє використання недержавної мови в прямому телеефірі україномовних програм. Але враховуючи збройну агресію російської федерації проти України, історичне рішення Конституційного Суду, а також важливість реалізації прав громадян України на отримання інформації державною мовою пропоную телеканалам, не чекаючи липня 2024 року, використовувати виключно українську мову у своїх ефірах”, – зазначив Тарас Кремінь.

Раніше KВ повідомила, що у березні 2022 року Президент Володимир Зеленський підписав указ, який ввів в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України про реалізацію єдиної інформаційної політики в умовах воєнного стану. Відповідно до цього рішення усі загальнонаціональні телеканали України транслюватимуть цілодобовий інформаційний марафон “Єдині новини UАразом”.

Читайте: Президент підписав указ про єдине мовлення на всіх каналах на період воєнного стану

Фото: з відкритих джерел 

КиївВлада

Автор:
Владислава Олійник
Рекомендуємо до перегляду
Київрада “зарезервувала” для підлеглих Непопа понад 13 млрд гривень на закупівлю “пільгового” житла
Київрада “зарезервувала” для підлеглих Непопа понад 13 млрд гривень на закупівлю “пільгового” житла
09:00 Столична міськрада затвердила цільову програму забезпечення житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов, на 2025-2027 роки. На її реалізацію передбачено більш ніж вдвічі…
Свистунову дозволили терміново освоїти 141 млн гривень на темі Генплану Києва
Свистунову дозволили терміново освоїти 141 млн гривень на темі Генплану Києва
09:00 Київрада внесла зміни до програми реалізації містобудівної політики на 2024-2025 роки, збільшивши її фінансування більше ніж удвічі – з 66,5 до 172 млн…
Війна та релокація: як фермери знаходять прихисток на Київщині та відновлюють агробізнес
Війна та релокація: як фермери знаходять прихисток на Київщині та відновлюють агробізнес
12:00 Військові дії у багатьох регіонах країни змусили фермерів шукати більш безпечні місця для ведення бізнесу. Аграрні підприємства, що релокуються, стають прикладом адаптації в…
Banner
QlU7mDx4