Продаж товарів гуманітарної допомоги під час воєнного стану карається позбавленням волі на строк від 3 до 7 років або на строк від до 7 до 10 років (для посадової особи), або на строк від 10 до 12 років (для організованої групи). В усіх випадках покарання передбачає конфіскацію майна.
Про це KВ стало відомо з закону №2155-ІХ “Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за незаконне використання гуманітарної допомоги (законопроєкт №7146, який 25 березня прийняла Верховна Рада, а президент Володимир Зеленський підписав 2 квітня).
Законом встановлюється, що використання під час дії воєнного стану гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги у значному розмірі з метою отримання прибутку або власного збагачення карається позбавленням волі на строк від 3 до 7 років з конфіскацією майна або без такої.
Ті ж дії, вчинені особою, яка раніше вчинила такий злочин, або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням влади чи службового становища, або у великому розмірі, карається позбавленням волі на строк від 7 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.
Усі вказані вище дії, вчинені організованою групою чи в особливо великому розмірі, — караються позбавленням волі на строк від 10 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.
Відзначимо, вчора, 7 квітня, прокурори та співробітники Бюро економічної безпеки затримали в.о. мера одного з міст у Львівській області, який торгував гуманітарною допомогою.
Також нагадуємо, що місяць назад набрав чинної сили закон №2117-IX “Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство”. Посилено покарання не тільки за привласнення на полі бою майна поранених та вбитих (мародерство), а ще й за використання трагічних обставин, бойових дій для власної наживи: зміни до Кримінального кодексу України торкнулися складу кримінальних правопорушень, передбачених у статтях 185 (крадіжка), 186 (грабіж), 187 (розбій), 189 (вимагання), 191 (заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем). Ці злочини доповнилися кваліфікуючою ознакою – скоєння в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Відтепер за вчинення кримінальних правопорушень в умовах воєнного або надзвичайного стану відповідальність:
-
за крадіжку (таємне викрадення чужого майна) – позбавлення волі на строк від 5 до 8 років;
-
за грабіж (відкрите викрадення чужого майна) – на строк від 7 до 10 років;
-
за розбій (напад з метою заволодіння чужим майном, поєднаний із насильством, небезпечним для життя чи здоров’я особи, яка зазнала нападу, або з погрозою застосування такого насильства) – на строк від 8 до 15 років з конфіскацією майна;
-
за вимагання (вимогу передачі чужого майна чи права на майно або вчинення будь-яких дій майнового характеру з погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами, обмеження прав, свобод або законних інтересів цих осіб, пошкодження чи знищення їхнього майна або майна, що перебуває в їхньому віданні чи під охороною, або розголошення відомостей, які потерпілий чи його близькі родичі бажають зберегти в таємниці) – на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна;
-
за привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, – позбавлення волі на строк від 5 до 8 років та позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.
Фото: Львівська обласна прокуратура