19 лютого мене було запрошено на допрем’єрний показ художнього фільму Тараса Костанчука «Безвихідь».
З офіційного опису фільму ми дізнаємось, що події фільму відбуваються в Чернігові у перші дні початку повномасштабного вторгнення. Група людей різного віку та соціального статусу опиняється в підвалі багатоповерхівки, де вони ховаються від обстрілів. Після вибуху вхід завалює і всі залишаються у підвалі на 7 діб, зіштовхуючись із голодом та постійною небезпекою. Під тиском страху та невизначеності, хто їх знайде — ЗСУ чи росіяни, люди розділяються на ворогуючі групи.
Опис дуже простий. І перед початком фільму я очікував на перегляд рядової навколовійськової драми. Але…
Події, що зображені у фільмі виявилися набагато глибшими, ніж анонсуються в описі.
Протягом розвитку сюжету ми бачимо всі зрізи українського суспільства. Персонажів у фільмі небагато і їхня суть відкривається поступово і несподівано.
У центрі уваги двоє колишніх воїнів-«афганців». Один з яких «кримінальний авторитет» із зв’язками в фсб, другий – рішучий, вправний досвідчений патріотично налаштований герой, явно колишній військовий із сюжетно нерозкритим родом занять. Саме між ними проходить той ідеологічний розлом, який розкриває внутрішню суть інших учасників дійства.
Єдине до чого у мене залишилось питання – це до назви фільму. Чому «Безвихідь»? Адже весь розвиток сюжету демонструє шлях саме до виходу із самої безнадійної ситуації.
Перерозповідати цей фільм справа невдячна. Отже і займатися цим я не буду. Скажу тільки, що цікавий сюжет (інколи з елементами трилеру та політичного детективу) просто затягує глядача і робить його учасником подій.
Гра акторів дивує. Вони неймовірно змінюються по ходу сюжету. І що нетрадиційно для ігрового кіно – жіночі персонажі виявляються більш стійкими до випробувань, ніж чоловічі.
Слід зауважити, що Тарас Костанчук не побоявся залучити до участі у фільмі як іменитих грандів театру та кіно, так і молодих дебютантів. І ризик виправдався. Всі актори виглядають єдиною органічною спільнотою.
Цікава деталь. Під час розповіді про створення фільму актори розповіли, що єдиним учасником групи, який насправді голодував під час знімального процесу, був Тарас Костанчук. Він зізнався, що на відміну від професійних акторів, не знав як зіграти зміни в образі героя під час тривалого голодування. Тому насправді голодував і те, що ми бачимо на екрані у виконанні Костанчука, не є грою.
Ролі у фільмі виконали: Богдан Бенюк, Ірма Вітовська-Ванца, Олег Драч, Федір Ольховський, Володимир Бєляєв, Олександр Мавріц, Сергій Детюк, Ігор Колтовський, Тарас Костанчук, Катерина Стаценко, Ренат Сєттаров, Михайло Дзюба, Карлос Соареш, Анна Юлюгіна.
Продюсер, режисер та автор сценарію: Тарас Костанчук.
Слід зауважити, що створенню напруженої атмосфери сприяє використання дуже несподіваних звукових ефектів, відтворення яких навряд можливе у домашніх умовах.
Отже для повного сприйняття фільм варто дивитися виключно у кінотеатрах.
З 20 лютого стрічка в прокаті у кінотеатрах IMAX та Multiplex.
Не пропустіть! Це дійсно революційне нове українське кіно.
Анатолій Гуньков, незалежний журналіст
Джерело: Відкриті медіа України