Геліантус: чому українські школярі грають у російські ігри?

Іван Сердюк
Іван Сердюк

Журналіст, активіст, голова ГІ "Громадський омбудсмен"

Як відомо, пострадянська система освіти, що досі діє в загальноосвітніх навчальних закладах вщент перевантажена різноманітними “факультативними” заходами, такими як ігри розуму, олімпіади та конкурси. Деякі з цих заходів проходять у добровільному порядку, а школярі (та їхні батьки) самостійно визначають мотивацію для участі. Деякі проходять у добровільно-примусовому форматі. В даному випадку йдеться про конкурси, що носять всеукраїнський статус (ред. — мають гриф МОН) та проходять за підтримки Міністерства освіти і науки України (ред. — супроводжуються офіційними наказами та листами МОН).

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

За словами освітнього експерта, заслуженого вчителя України Віктора Громового, на адресу вітчизняних навчальних закладів щомісяця надходять сотні пропозицій щодо участі в подіях різних напрямів та рівнів. Здебільшого ініціатори таких ігор розуму  — приватні компанії. Інколи в якості партнерів МОН по конкурсам  виступають і державні структури, такі як Укрпошта (Літературний конкурс “Уявіть себе деревом, що росте в лісі…” та Міжнародний контрактовий ярмарок (“KYIV FASHION KIDS” . Педагог Громовий журиться, що інколи школярам настільки набридають безкінечні “змагання”, що діти починають відповідати нісенитницею, аби тільки від них відчепилися. Крім того, деякі з конкурсів спантиличують не тільки школярів та батьків, але й навіть “бувалих” педагогів. Йдеться про свіжу інновацію – всейкраїнську релігійну олімпіаду для учнів 1- 11 класів  “Юні знавці Біблії” ….

З метою уявлення масштабів вітчизняної конкурсоманії створимо умовний ТОП-10 добровільно-примусових заходів (ред. — загалом перелік подібних заходів може розгягнутися на сотні позицій)

1. Всеукраїнська гра “Соняшник-учитель”.

2. Міжнародна природнича гра “ГЕЛІАНТУС — природознавство для дорослих” (9—11 класи).

3. Всеукраїнська українознавча гра “СОНЯШНИК” (1—11 класи).

4. Всеукраїнський конкурс з англійської мови “ГРИНВІЧ” (2—11 класи).

5. Всеукраїнський Конкурс дитячого малюнка “Охорона праці очима дітей”.

6. Щорічний Всеукраїнський конкурс “Вчимося заповідувати”.

7. Міжнародний конкурс з інформатики та комп’ютерної грамотності “БОБЕР” (5—11 класи).

8. Всеукраїнський історичний конкурс “ЛЕЛЕКА” (5—11класи).

9. Міжнародний математичний конкурс “КЕНГУРУ” (2—11 класи).

10. Всеукраїнський учнівський фізичний конкурс “Левеня” (7—11 класи).

Для довідки: Упровадження конкурсів, що проходять під патронатом МОН, контролює Інститут модернізації змісту освіти. Далі листи та накази МОН по вертикалі спускаються до рівня освітянських чиновників в містах та селищах країни. Ці чиновники контролюють впровадження конкурсів в підконтрольних навчальних закладах. Кошти за участь в зазначених подіях збирають ініціатори (приватні структури). Вартість участі для одного школяра коливається від 15 до 50 грн за подію.

Найпотужнішим з організаторів платних добровільно-примусових конкурсів для українських школярів є Творче об’єднання “Соняшник”. Це об’єднання декілька разів на рік проводить всеукраїнську гру “Соняшник”, міжнародну гру “Геліантус — окремо для вчителів та учнів і ще низку інших конкурсів-ігор-фестивалів, що проходять під виглядом “тренувальних” ЗНО.

Цікаво, що запустив у школи цей проект екс-міністр освіти Дмитро Табачник, добре відомий своєю корупційною діяльністю та українофобською ідеологією. У “табачниківський період” за наказом Міносвіти від 12.10.2012 № 1101 було розроблено та затверджено положення “Про Всеукраїнську українознавчу гру “Соняшник”, Всеукраїнський конкурс фахової майстерності для вчителів-україністів “Соняшник-учитель” та Міжнародну природознавчу гру “Геліантус””.

Міжнародний статус конкурсу “Геліантус” надала Росія. Українська версія гри була повністю скопійована з тієї, що вже існувала в сусідній країні. Власник російського “Геліантусу”, за пітримки Дмитра Табачника, відкрив свою філію в Україні та отримав держфінансування. А російське об’єднання “Подосолнух” перетворилося на українське ТО “Сонячник”. Неймовірно, але навіть сьогодні організатори українського конкурсу “Геліантус” продовжують повністю копіювати росіян. Хоча це й не дивно, адже незмінним керівником українського “Соняшника” залишається заслужений учитель України Руслан Шаламов. Шаламов, починаючи з 2008 року, керував “Всероссийским турниром юних биологов”, а також був головою методичної комісії міжнародної гри “Геліантус” у Росії.

Геліантус: чому українські школярі грають у російські ігри?Геліантус: чому українські школярі грають у російські ігри?

Баннери Міжнародної гри “Геліантус” 2017 року в українській і російській версіях

Відкриваючи державне фінансування для проектів ТО “Соняшник”, Табачник у своєму наказі спирався на Постанову Кабміну Миколи Азарова від 13 квітня 2011 р. № 561 “Про затвердження Державної цільової соціальної програми підвищення якості шкільної природничо-математичної освіти на період до 2015 року”.  Але іншою постановою Кабміну № 71 “Деякі питання оптимізації державних цільових програм і національних проектів, економії бюджетних коштів та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України”,  у 2014 році фінансування було припинено. При цьому не було скасовано обов’язковість конкурсів, яку забезпечувало партнерство з Міносвіти. Фінансування проектів “Соняшника” стало прерогативою батьків українських школярів. А це зовсім не малі кошти. Якщо зважити на те, що в конкурсах ТО щороку задіяно 2,5 мільйони школярів від 1 до 11 класів із 24 областей України, організатори подій сьогодні отримують надходження в розмірі щонайменше 35 млн грн за один “соняшниковий” сезон.

Геліантус: чому українські школярі грають у російські ігри?

Для довідки: російський “Подсолнух” в цей період проводить гру “Русский межвежонок”  – языкознание для всех. За часів Табачника ця гра проходила і в Україні. Але, з 2014 її відмінили.

Повертаючись до суті, припустимо, що надходжень від “конкурсних батьківських зборів” має вистачити на подовження “співпраці” з чиновниками, які забезпечують підтримку МОН, а крім того — на те, щоб закрити всі очі на “тіньову економіку” “Соняшника” від продажу друкованих матеріалів, що супроводжують реалізацію конкурсів та ігор (ред. — детальніше про них ми розповімо в наступному матеріалі).

До речі, брошурки “Соняшника” є копіями російського “Подсолнуха”. Але це, знов-таки, окреме питання, вирішення якого належить до компетенції вже не тільки МОН.

 Геліантус: чому українські школярі грають у російські ігри?Геліантус: чому українські школярі грають у російські ігри?

Геліантус: чому українські школярі грають у російські ігри?Геліантус: чому українські школярі грають у російські ігри?

Російська та українська версії брошурок до гри “Геліантус”

Зважаючи на все вищенаведене, автор матеріалу звертається із запитаннями до керівництва Міністерства освіти і науки України, яке вже кілька років намагається впровадити реформу загальноосвітньої школи та розповідає про європейський шлях розвитку освіти:

Яким чином державна інновація співіснує із традицією поширення в Україні насіння соняшника, вирощеного на ворожому ґрунті “русского мира” селекціонером Табачником?

Та врешті, коли чиновники МОН планують зайнятися люстрацією старих добровільно-примусових проектів, що належать їх партнерам, а за одно колегам одіозного екс-міністра?

Далі буде.

Читайте: Профільне навчання у школі ІІІ ступеня? Чи реально забезпечити?

Іван Сердюк, журналіст, активіст, голова ГІ “Громадський омбудсмен”

KиевVласть

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Finita la Вирлиця: суд поставив крапку у справі щодо повернення столичній громаді берегів озера
Finita la Вирлиця: суд поставив крапку у справі щодо повернення столичній громаді берегів озера
09:00 Столична прокуратура спільно з активістами добилися повернення до комунальної власності ділянки площею 19,72 га в Дарницькому районі біля озера Вирлиця (фактично, водно-болотні угіддя).…
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачала Згурівка
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачала Згурівка
09:00 У серпні в Згурівці через Prozorro було зроблено замовлень на понад 11 млн гривень. Цей місяць відзначився укладенням двох “довгограючих” угод – на…
Кримінальний капремонт: Нацполіція розслідує “оновлення” столичного кінотеатру “Краків”
Кримінальний капремонт: Нацполіція розслідує “оновлення” столичного кінотеатру “Краків”
09:00 Правоохоронці вивчають факти можливих розтрати і привласнення бюджетних коштів при здійсненні капітального ремонту кінотеатру “Краків” у Дніпровському районі столиці. У Нацполіції зазначають, що…
Banner
QlU7mDx4