Верховна Рада 3 грудня 2019 року скасувала державну монополію на виробництво спирту.
Впродовж кількох десятиліть одним із найболючіших напрямів реформування в Україні залишається вирішення проблеми державних монополій у державі та зупинення деградації інфраструктури, що триває в підконтрольних їм секторах вітчизняної економіки.
По суті, система державних монополій залишалася скелетом української економіки й за десятиліття свого існування обросла численними схемами.
А вони в свою чергу забезпечують вилучення фінансового ресурсу офіційними каналами як до бюджетів різних рівнів, так і до компаній, пов’язаних із провладними кураторами відповідних монополій або ж олігархічним бізнесом без належного відшкодування.
Контроль над державними монополіями та можливості, які це відкриває, залишаються одними з ключових мотиваторів участі в політичній боротьбі та основним інструментом монетизації голосів, отриманих під час виборчих кампаній.
Як і у випадку із земельною реформою, ціна питання надзвичайно висока.
3 грудня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні законопроєкт №2300, внесений на розгляд Верховної Ради Президентом України Володимиром Зеленським, яким скасувала державну монополію на виробництво спирту.
За ухвалення закону “Про внесення змін до закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального” щодо лібералізації у сфері виробництвата обігу спирту етилового” проголосували 284 народних депутатів при мінімально необхідних 226.
Законопроєкт передбачає, що державну монополію на виробництво спирту скасують із 1 січня 2020 року, а отже, в цій галузі зможуть працювати приватні підприємства, яким дають ліцензію.
Закон впроваджує повну лібералізацію експорту спирту з України.
Відповідно до ухваленого Радою законопроєкту, передбачено, що імпорт спирту до 1 січня 2022 року зможуть здійснювати лише спеціально уповноважені Кабінетом Міністрів України державні підприємства.
На сьогодні ж спирт легально продукують тільки заводи державного підприємства “Укрспирт”, який є найбільшим виробником продукту в Україні. За рік він здатен випускати понад 360 млн літрів.
Нові ж підприємства з виробництва спирту в Україні зможуть будувати вже з 1 січня 2021 року.
Міністерство фінансів виступає за продаж “Укрспирту”. В Офісі президента заявили,що приватизація “Укрспирту” може дати бюджету 5 млрд грн.
Вивести цю галузь із тіні, зробити її прозорою, демонополізованою, конкурентоспроможною – надзвичайно складне, але вкрай нагальне завдання.
Тож покладаємо великі надії на його успішне вирішення.
Роман Титикало, адвокат, керуючий адвокатського бюро “Титикало та партнери”, заслужений юрист України, депутат Київської обласної ради