Поліція і Земля: чи на стороні людей поліція на Білоцерківщині?

Роман Головін
Роман Головін

Голова Всеукраїнського об`єднання власників землі

Білоцерківський поліцейський Чуповський Віталій Валерійович виявився справжнім героєм для користувачів соціальних мереж. Відео набрало 500 тис. переглядів у Facebook та 100 тис. переглядів у YouTube. Отримати народне звання “героя” йому допомогли, на мою думку, з одного боку прості, але водночас і дуже важливі речі: розуміння суті справи, висока кваліфікованість, професійність і порядність за допомогою якої він зміг відстояти законні права власників на свою землю.

У наш час, на превеликий жаль, поліція, яка дійсно має захищати та відстоювати права народу, не виконує належним чином свої обов’язки перед народом. Популярність відео можна пояснити тим, що для багатьох власників землі професійність поліцейського Віталія Чуповського, який дійсно захистив права власника землі відповідно до чинного законодавства, є чимось дивовижним.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Коментарі до відео розділилися: перша половина коментаторів схвалює дії поліцейського, а інша засуджує нахабну та недобросовісну поведінку представника орендаря землі.

Поліція, як і суди – це саме те, чим вміло маніпулюють орендарі, стверджуючи, що поліція та суди  куплені орендарями. Звичайно бувають різні ситуації, коли це дійсно виявляється лише маніпуляціями з боку недобросовісних орендарів, а іноді поліція та суди дійсно нахабно куплені ними.

Земля – це значно більше майно за квартиру, машину, гроші чи інші речі матеріального світу. Бо землю неможливо вкрасти, поклавши в кишеню як вкрадений гаманець. Проте це не означає, що нею не можна  незаконно заволодіти, що, у свою чергу, є кримінальним злочином як і крадіжка гаманця чи машини чи іншої речі.

Після закінчення терміну оренди, недобросовісні орендарі без домовленості з власником продовжують використовувати та обробляти землю, фактично незаконно захоплюючи її та використовуючи на свій розсуд. Коли власник землі звертається до поліції, найчастіше отримує відповідь від дільничного, який складає рапорт-відписку. Подальша розв’язка цього конфлікту зводиться до цивільно-правових відносин, і власник землі змушений звернутися до суду.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Ви можете уявити ситуацію, що коли у вас вкрали машину чи гаманець чи іншу річ, і ви знаєте хто вкрав, то вас поліція направляє до суду, де ви маєте довести що вкрадене є вкраденим, вкрадене є вашим, ви є потерпілим і через суд просити злодія повернути вам ним вкрадене?

Важко таке уявити, але з землею саме так і відбувається.

Крім того, подача позову до суду вимагає витрат (грошей, часу і головне, пошуку кваліфікованого адвоката), що ускладнює власнику землі захист своїх прав. Забезпечення власника його правом на землю не повинно бути складним, для цього необхідно, щоб поліція виконувала свої обов’язки відповідно до закону.

Як буде називатися незаконне заволодіння землею без домовленості з власником? Такі дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності вчиненого правочину, — є самовільним зайняттям земельної ділянки.

Як буде називатися ситуація, коли виникають погрози, приниження, переслідування, залякування та інші дії, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, які відбуваються всупереч інтересам власника землі, коли він висловлює заперечення, крики та молитви, щоб його землю не порушував орендар?

Такі дії, що викликають у власника землі побоювання за свою безпеку або безпеку його рідних, можна назвати психологічним. насильством (погрозою).

Здається, поліцейські не приділяють уваги крадіжці та насильству і нічого не роблять у таких ситуаціях. Це викликає подив, але, можливо, орендарі мають велику впливовість або щедрість, що пояснює таку поведінку.

При зверненні власника землі до поліції стосовно незаконного заволодіння земельною ділянкою, поліція має відкрити кримінальну справу та вжити заходів згідно зі своїм головним завданням – боротьби зі злочинністю.

У випадку розповсюдженої ситуації, коли колишній орендар незаконно утримує земельну ділянку від власника шляхом незаконного володіння, користування та створення перешкод у користуванні, поліція зобов’язана заяву власника землі внести до ЄРДР (Єдиного реєстру досудових розслідувань) щодо вчинених кримінальних правопорушень, передбачених статтею 197-1 Кримінального кодексу України. Також, поліція має розпочати досудове розслідування та визнати власника землі потерпілим.

На жаль, присутність доброчесного та кваліфікованого поліцейського Віталія Чуповського у Білоцерківському відділі поліції не вирішує проблеми бездіяльності цього відділу та поліції в цілому.

Власники земельних ділянок у Білоцерківському районі, як і по всій Україні, змушені звертатися до суду зі скаргою на бездіяльність Білоцерківського відділу поліції з метою

примусити поліцію внести до ЄРДР інформацію про скоєні кримінальні правопорушення – все це робиться в умовах невідкладності і тиску на поліцію.

У разі введення системи попередження злочинів зі сторони поліції та оцінки справ щодо незаконного заволодіння землею через суд, Україна могла б вже давно припинити таку зухвалу і окупаційну поведінку орендарів.

Без урахування моїх рекомендацій, є очевидним, що керівнику Національної поліції (Іван Вигівській на національному рівні та Андрій Нєбитов на Київщині) необхідно взяти під контроль земельні питання, зокрема незаконне заволодіння та перешкоди у користуванні землею її власниками, та розпочати практику припинення зловживань орендарів за допомогою діяльності або бездіяльності поліції включно. Це буде важливим кроком до  наближення поліції до народу та й ст. 1 Закону України “Про національну поліцію”, де зазначено, що рівень довіри населення до поліції є основним критерієм оцінки ефективності роботи поліцейських органів та підрозділів, ніхто не відміняв.

Я, зі своєї сторони, як представник громадськості, готовий приєднатися до роботи поліції над програмою запобігання кримінальним правопорушення у сфері земельних відносин.

Роман Головін, Голова Всеукраїнського об`єднання власників землі

КиївВлада

Рекомендуємо до перегляду
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
09:00 Генпрокуратура через суд намагається повернути державі земельну ділянку площею 5,69 га на просп. Академіка Глушкова, 65 (територія НПП “Голосіївський”). У 2022 році право…
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
Banner
QlU7mDx4