Догана: Гостомельська громада обурена млявістю влади та вимагає дій

Догана: Гостомельська громада обурена млявістю влади та вимагає дій

В Гостомелі на Київщині продовжує зростати невдоволення. Місцеві розлючені і стривожені: у зруйнованих оселях немає світла, газу, води, стверджують, що затримується відбудова, немає грошових відшкодувань. 17 липня біля будинку культури селища про хід відновлювальних робіт звітував голова місцевої військової адміністрації Тарас Думенко. В результаті керманич отримав від громади догану, а Зеленський днями отримає детальний опис усіх лих, яких не може позбутися багатостраждальний Гостомель.


Обурені 

Як передає кореспондент KВ, у неділю, 17 липня на площі біля Гостомельського будинку культури зібралось більше 200 людей.

Усі опитані жителі мають спільну проблему – розвалені домівки і злість на бездіяльність влади. Люди подавали документи на відшкодування руйнувань ще у квітні, але жодної відповіді від влади не отримали. Не у всіх домівках відновлено світло та газ. Комісія з огляду пошкоджень до більшості опитаних також не приходила. Натомість приходили представники підрядників.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

“Приїхали два чоловіки, з актами, але членів комісії серед них не було. Це була підрядна компанія, яка вже приїхала рахувати вартість заміни вікон. Натомість, в актах були написані й імена якихось членів комісії, і голова військової адміністрації вказаний, але ніхто із цих членів комісії до нас не приїжджав. Тож підрядна компанія без укладеного договору та тендеру пропонувала за бюджетні кошти поставити нам найдешевші вікна. Коли ми запропонували доплатити за такі вікна, які були в нас до вторгнення рашистів, нам відмовили. Вони ходили й записували, хто згоден на найдешевші вікна, а коли ми запитали, скільки взагалі грошей виділено на ці вікна, відповідь нам знову не надали”, – розповіли місцеві мешканки КВ.

Читайте: ​​Недовіра: жителі міста-героя Гостомель просять Зеленського про заміну військового керівництва


Особливо гучно про допомогу просять мешканці постраждалого ЖК “Покровський”. Деякі квартири повністю погоріли, у деяких пошкоджений дах та перекриття. Вони звертались і до місцевого ЦНАПу, і до прокуратури, але відповідь, за їхніми словами, одна: “чекайте – дочекаєтесь”.  Місцеві стверджують, що комісії в житловому комплексі також ніякої не було. Усі скарги, що подали жителі ще на початку травня, досі залишаються нерозглянутими. 

Догана: Гостомельська громада обурена млявістю влади та вимагає дій

На фото: ЖК Покровський


Жаліються на ситуацію і жителі села Мостище (входить до Гостомельської громади). Там близько 100 людей досі не мають води, світла й газу, та були вимушені власноруч будувати душові кабіни. Водою наразі їх забезпечують волонтери.

Думенко

На початку свого звіту голова місцевої ВЦА Тарас Думенко зазначив, що від 2 квітня “багатьох з місцевих активістів тут не було видно ні тоді, ні зараз”, на відміну від самого Думенка, який проводив зустрічі з представниками ДСНС та поліції, аби відновити правопорядок у громаді. Очільник військової адміністрації заявив, що у квітні та травні прийняв 13 500 тисяч дзвінків, більшість з яких від самих мешканців громади, мовляв, до нього завжди було легко потрапити. Однак, жителі не погодились з легкістю виходу на контакт з головою, на що Думенко відповів фразою “таке буває”. 

Догана: Гостомельська громада обурена млявістю влади та вимагає дій

На фото: Тарас Думенко


Найважче питання, що супроводжувало увесь звіт – питання відшкодування майна. За словами Думенка, в Гостомелі є 3294 споруди, що зазнали руйнувань різних ступенів. В свою чергу, комісія з обстеження для будинків, що підлягають капітальному ремонту або демонтажу, повинна мати спеціальних фахівців, зокрема, архітектора 1-го ступеню. Компаній, які можуть надати такі послуги на Київщині, близько 80. Проте, чинне законодавство не дозволяє вибрати кількох постачальників для одного типу послуг, тому військова адміністрація вирішила давати людям можливість обрати компанію, яка зробить огляд оселі, а вже пізніше відшкодовувати витрачені на це кошти мешканцям громади. Відповідне бюджетне рішення було прийняте 15 липня.

Між тим, механізм відшкодування витрачених коштів на оглядову комісію також викликав шквал критики – люди кажуть, що просто не мають можливості оплатити комісію зараз, щоби потім мати відшкодування. 

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Голова пообіцяв вирішити й це питання – надати перелік постачальників, скориставшись послугами яких, можна буде зробити такі огляди якнайдешевше. Інших шляхів Думенко наразі не бачить, посилаючись на чинне законодавство.

“Ми пішли саме цим шляхом, бо чинне законодавство не дозволяє нам обирати для одного типу послуг різних постачальників. Ну немає в нас такого формату. Ми поспілкувались із представниками підрядних організацій і виявили, що потенціал таких організацій це 10-12 актів в тиждень. Якщо ми будемо залучати одну організацію, то ці 2000 актів будемо робити півтора року”, – розповів Думенко. 

У своїй доповіді голова ВЦА посилався на відсутність коштів, що унеможливлює вирішення більшості питань. Так, до відновлення освітнього процесу громада готується не за бюджетні, а за кошти спонсорів та меценатів.

“Ми маємо певні обмеження військового стану в частині капітальних видатків. Ми рухаємось окремим шляхом і шукаємо благодійників. Сьогодні вже волонтери приступили до реконструкції ліцею №1. Зараз шукаємо можливості побудови об‘єкти укриття. Хто проходив повз ліцей, бачив, що ми можемо добиватись значних результатів і без використання бюджетних коштів”, – додав очільник.

Питання поселення тих, хто повністю втратив житло у громаді також, за словами Думенка, на стадії вирішення. Наразі триває зведення модульних містечок на вулицях Автозаводській та Проскурівській, де кожне містечко вміщує по 700 осіб. Містечка обіцяють ввести в експлуатацію через два тижні.

Купрій

Саме нардеп 8-го скликання та голова ГО “Маємо Право!” Віталій Купрій виступив організатором цієї публічної акції, саме він від початку деокупації є одним із основних критиків і викривачів місцевої влади та саме на соратників Купрія натякав Думенко, говорячи про певних активістів, яких від 2-го квітня у селищі не було видно.

Протягом акції Віталій Купрій вів активну дискусію із Думенком і наполягав на можливості все ж таки зробити обстеження постраждалих об’єктів за бюджетний кошт. Він навіть запропонував голові ВЦА власну допомогу у розробці такого механізму. Громада одноголосно підтримала заяву Купрія – на площі відбулось голосування, за яким мешканці вимагають у Тараса Думенка протягом 30 днів забезпечити громаду актами комісій. 

Догана: Гостомельська громада обурена млявістю влади та вимагає дій

На фото: виступ Віталія Купрія


“Думенко сказав що готовий співпрацювати зі мною. Це правильно, я згоден. Якщо співпраці не буде, я повідомлю про це публічно. Головне зараз розібратися із бюджетом. Тут повна непрозорість, незрозуміло куди й як йдуть кошти і це треба виправляти”, – сказав Купрій журналістці КВ.

Бюджет і земля

І дійсно, бюджетна частина акції була не менш напруженою і драматичною, ніж розбір питань зруйнованих помешкань. 

Громадський активіст Георгій Сахненко поставив голові питання – скільки коштів знаходиться на рахунках Гостомельської ОТГ? Тарас Думенко повідомив, що на рахунках міститься 140 млн гривень, які вже розподілено відповідно до видатків, передбачених бюджетом громади. Рішення про бюджет було прийнято у Гостомелі 23 лютого, за день до початку війни, але кошти зараз є замороженими і користуватися ними громада не має змоги.

Догана: Гостомельська громада обурена млявістю влади та вимагає дій

На фото: Георгій Сахненко дає слово місцевій мешканці


Однак Віталій Купрій зазначив, що згідно чинного законодавства рішення сесії мають бути підписані головою селищної ради Юрієм Прилипком, який цього не зробив. Замість нього, за словами Купрія, рішення підписував секретар Гостомельської селищної ради Анатолій Драпей. Крім цього Драпей підписав рішення, що стосувались передачі землі на території громади у приватну власність. 

Наразі триває досудове розслідування, уся документація стосовно подій 23 лютого вилучена поліцією. За словами Віталія Купрія, рішення Гостомельської селищної ради від 23 лютого 2022 року, яким нібито затверджено бюджет, є підробленим документом, а тому він не підлягає виконанню, а отже – чинного бюджету громада не має.

Читайте: Голова Гостомельської громади Юрій Прилипко загинув, коли розвозив ліки та їжу жителям


“Пан Думенко знає цю справу, секретар Анатолій Драпей заскочив в раду та почав підписувати рішення від 23 лютого про сдачу землі просто гектарами. Всі матеріали цієї сесії вилучила прокуратура, її фактично не було. Рішення Прилипком не підписані, результатів голосування немає, порядку денного немає, протоколу засідання немає. Не можна висмикнути одне рішення та занести його по якихось “блатних зв’язках”, що й зробила начальниця управління фінансів (КВ: Бабієнко Марина). За оцим підробленим проектом бюджету, якщо зніметься обмеження на капітальні видатки, дуже багато грошей просто піде по фіктивних договорах”, – заявив Купрій. 

Тим не менш, Тарас Думенко знову зазначив, що існуюча наразі законодавча процедура не дозволяє йому розблокувати ці кошти та скерувати їх на потреби громади. 

Так, громадою було прийнято винесене Сахненком рішення створити робочу групу для формування бюджету Гостомельської ОТГ. Думенко підтримав таке рішення та висловив побажання включати до складу робочої групи виключно осіб, що ознайомлені з бюджетним законодавством. 

Догана

Громадські збори було закінчено прийняттям цілої низки рішень. Зокрема люди вирішил звернутися до Верховної Ради України, Офісу Президента та інших уповноважених органів і просити вирішення болючих питань громади. Віталія Купрія громада уповноважила представляти свої інтереси у цьому питанні.

Також у громаді вважають, що Тарас Думенко має звітувати про вжиті заходи на сайті Гостомельської селищної ради. Запропонували запровадити систему заходів відповідальності для Думенка у вигляді доган, а в разі оголошення трьох доган – висловлення недовіри.

За оголошення першої догани Думенкові люди проголосували одразу під час акції.

Догана: Гостомельська громада обурена млявістю влади та вимагає дій

На фото: Гостомельці голосують за догану Думенку


Однак, Думенко зазначив, що залишає за собою право приймати та відхиляти рішення і  пропозиції громади. До того ж він запропонував громадянам скористатись засобами електронної демократії, аби в голосуваннях узяла участь більшість громади, а не менша частина. 

Зібрання голова Гостомельської військової адміністрації покинув під крики натовпу “ганьба”. 

Після звіту KВ поспілкувалась з Тарасом Думенком, який зазначив, що у будь якому випадку бюджетних коштів не вистачає на покриття збитків мешканців. 

“Бюджетних коштів не вистачить, бо потрібно розуміти, що в основному бюджет наповнювався з податків фізичних осіб, які мали бізнес на території нашої громади. Сьогодні ситуація критична, майже всі підприємства припинили свою діяльність. Важко сказати, що буде далі, але у частині наповнення бюджету громада точно не зможе жити як раніше”, – розповів Думенко.

Також KВ поспілкувалась з Віталієм Купрієм.

“Я не вважаю звіт голови вичерпним. Не було нагоди детально пройтись по питаннях, але з’ясовані найголовніші моменти – він озвучив, що фінансування всіх видатків з бюджету громади здійснюється за рішенням від 23 лютого 2022 року, але такого рішення немає, воно підроблене, і я буду писати заяву у правоохоронні органи. Друге питання, він одразу сказав що неможливо зробити фінансування обстежень домівок, оскільки є обмеження у законодавстві. Але я точно знаю, як можна це зробити, це було непрофесійно з його боку, можна зробити повне швидке обстеження, гроші для цього є”, – прокоментував Купрій.

Нагадаємо, як раніше писала KВ, політична криза у Гостомелі назріла вже давно. Мешканці міста-героя звертались до Зеленського з проханням звільнити військового керманича Тараса Думенка. Йому закидали нехлюйство і відсутність бажання чистити місто від наслідків окупації. Натомість сам гостомельський керманич закиди у свій бік спростовував і заявляв: гра в політику для України не на часі. 

Читайте: Поранена Київщина: хто, як і за скільки відновлює житло в Бучі


Фото: колаж KВ

КиївВлада

Автор:
Анастасія Олійник
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Реконструкцію школи в Биківні продовжить фірма родича головного фінансиста КМДА
Реконструкцію школи в Биківні продовжить фірма родича головного фінансиста КМДА
09:00 Реконструкція столичної школи №23, яка триває вже десятий рік, знову на слуху. У Деснянській райдержадміністрації (РДА) за 215 млн гривень замовили продовження робіт,…
Від окупації до сталого розвитку: як перепелина ферма “Чарівний птах” на Київщині долає наслідки війни та розвиває екологічний агросектор
Від окупації до сталого розвитку: як перепелина ферма “Чарівний птах” на Київщині долає наслідки війни та розвиває екологічний агросектор
17:30 Після деокупації Баришівської громади на Київщині перепелина ферма ТМ “Чарівний птах” стала прикладом стійкості українських  виробників, які, попри значні руйнування, відновлюють своє виробництво,…
Зменшення “цивільних” витрат: Київрада вчергове відкоригувала бюджет і програму соцекономрозвитку на 2024 рік
Зменшення “цивільних” витрат: Київрада вчергове відкоригувала бюджет і програму соцекономрозвитку на 2024 рік
15:00 Київрада вчергове внесла зміни до бюджету міста-2024, а також відкоригувала Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР) у розрізі видатків на 2024 рік. Таким…
Banner
QlU7mDx4