Київська обласна рада не змогла владнати конфлікт з містом Київ, влада якого вже більше місяця нервує через втрату контролю над Біличанським лісом. Проєкт рішення облради, за яким згадки про кордони населених пунктів Київщини взагалі видаляються зі схеми планування території регіону – провалено. Цьому передувала низка драматичних подій, а доленосне голосування проходило під вигуки “ганьба!” і “зрада!”.
Як передає кореспондент KV, 24 листопада під час чергової сьомої сесії Київської обласної депутати не змогли ухвалити рішення “Про Схему планування території Київської області”. За це рішення проголосували всього 37 обранців Київщини. Зокрема голоси дали представники фракцій “За Майбутнє”, “Європейська Солідарність”, та, попри попередні обіцянки, всього 5 із 22 “Слуг народу”. Таким чином, Київщині не вдалося владнати конфлікт із містом Києвом та унормувати статус Біличанського лісу, майже 3000 га якого восени 2021 року опинилися в межах територіальної громади Коцюбинського.
Історія питання
9 вересня Київоблрада ухвалила рішення “Про затвердження Схеми планування території Київської області”. Згідно із нею території Біличанського лісу були віднесені Київщини, хоча відповідно до чинної документації це не так. Поки в облраді заявляли, що допустили технічну помилку, а “Схема” – це документ, який аж ніяк не впливає на встановлення меж і кордонів, у Києві забили на сполох.
Читайте: Руководство Киева возжелало расшириться за счет Коцюбинского
23 вересня депутати Київради підтримали звернення до Київоблради, Офісу Генпрокурора, НАБУ, ГУ СБУ в Києві та Київській області, теруправління ГБР в Києві з вимогою припинити спроби неправовими методами змінити межі столиці.
Читайте: Одвічна історія: влада Київщини поскандалила зі столицею через межі Біличанського лісу
Облрада відреагувала миттєво. Колегіальний орган Київщини провів засідання робочої групи, яка здійснює контроль над розробкою Схеми планування території столичної області. Там було розглянуто звернення щодо уточнення “Схеми планування території Київської області” у частині північно-східної межі області та селища Коцюбинське. Регіональні обранці ще раз наголосили на технічній помилці та пообіцяли викреслити всі згадки про кордони та натяки на зміну приналежності Біличанського лісу.
Читайте: Кличко “вскрыл” преступный сговор по уменьшению площади Киева
Але вже 20 жовтня, відштовхуючись від чинної і ще неправленої “Схеми”, згідно якої Біличанський ліс – це Київщина, депутати Бучанської районної ради змінюють межі селища Коцюбинське. В нові межі введено Біличанський ліс.
Читайте: Кличко судится с Госгеокадастром за границы Киева
Влада Бучанщини і Коцюбинського кричить: “Перемога!”, Київ – “Зрада!”, а облрада, спіймавши облизня, кричить, що ситуацію ще можна виправити, тільки дайте час.
Читайте: Депутаты Киевоблсовета планируют изменить границы Коцюбинского в Схеме планирования области
Аби відмотати назад і позбавитися таврування з боку киян, обласні депутати готують проєкт рішення про внесення правок в “Схему”. Суть правок – згадки про кордони Біличанського лісу із цього документу прибираються, як помилково внесені. На думку обранців Київщини, це дозволить Києву в суді дуже швидко відновити свій статус кво над лісом, а з облради змити тавро ганьби, бо в помилковість включення лісу в обласні документи, ані Київ, ані частина областного політикуму не вірить.
Читайте: Вышли за берега: Киев положил глаз на тысячи гектаров областной земли
Розв’язку питання призначили на 24 листопада, але щось пішло не так.
Читайте: Область отказала Кличко в согласовании новых границ Киева
Трибуна
Раніше KV повідомляла, що депутати Київоблради 18 листопада відклали розгляд питання щодо внесення змін до Схеми планування території Київської області до 24 листопада. Цього разу до сесійної зали завітала численна группа представників Коцюбинської громади, які мали намір відстояти збереження територіальної цілісності громади.
Читайте: Киевоблсовет перенес рассмотрение изменения границ Коцюбинского
Та перш, ніж віддати свої голоси за дане рішення, депутати зчинили затяжну дискусію. Стосувалася вона як самих змін, так і ситуації, яка виникла навколо зміни меж Коцюбинського.
Першим перед присутніми доповідав депутат Борис Білий від “Європейської Солідарності”. Зокрема він повідомив, що у ході засідання робочої групи з питань розробки Схеми планування території Київської області було напрацьовано дещо видозмінена редакція цього документу, затвердженого рішенням обласної ради 9 вересня. Ці зміни, за його словами, стосуватимуться саме практичної частини Схеми планування щодо планування території області в структурі території України, плані сучасного використання території, комплексної оцінки території щодо схем природно-ресурсного потенціалу тощо. Озвучив він і хвилююче питання щодо визначення меж.
“Межі територіальних громад і районів Київської області будуть відображені після їхнього встановлення, відповідно до вимог чинного законодавства України”, – зауважив він.
Після його виступу слово одразу попросив народний депутат України Костянтин Бондарєв (ВО “Батьківщина”). Ще напередодні сесії на своїй сторінці у Facebook він писав, що депутати облради планують “голосувати за здачу інтересів мешканців Київщини”. Адже, на його думку, це рішення лобіюють саме “столичні забудовники, аби спочатку приєднати частину селища до Києва, а потім її забудувати”. Тож вже і з трибуни закликав депутатів не підтримувати будівельне свавілля.
“Ви відповідальні за територію області і повинні боронити її. Сьогодні є зазіхання будівельників, великого міського бізнесу на нашу землю. Сьогодні подібне питання є не тільки по Коцюбинському. А виникло воно через те, що депутати Верховної Ради у свій час зробили все, щоб захистити Біличанський ліс і він нарешті набув статусу національного заповіднику. Але це і дало право зазіхати на цю землю місту Києву. Але це територія Київської області. Київ не хоче вкладати кошти в зелені насадження, вони хочуть внести в свої межі ліс і таким чином використовувати його, багатіти і будувати квартири без майданчиків та парків, без інфраструктури. Це – чистий бізнес”, – наголосив нардеп.
Те, що прийняття змін може відбитися на розвитку Київщини наголосив і депутат від “Опозиційної платформи – За життя” Олег Корбан. У своєму виступі він запропонував все ж зняти дане питання з розгляду. Аргументував тим, що внесення змін призупинить вирішення життєво-важливих проблем для Київщини. Таких як визначення державних регіональних інтересів, вирішення питань будівництва окружної дороги, забезпечення населення водопостачанням та водовідведенням, а також щодо поводження з твердими побутовими відходами, використання територій, що знаходяться поруч із Чорнобильської зоною, умов проживання там мешканців та створення нових робочих місць.
“Та найголовніше, Схема планування вирішується шляхом прийняття програми соціально-економічного розвитку. У даному випадку, там визначені державні та регіональні інтереси. Якщо в цю Схему зараз будуть внесені зміни, то вона призупиняє на деякий час свою дію і в даному випадку ми, як Київська обласна рада, не зможемо прийняти програму соціально-економічного розвитку. Відповідно всі 69 громад не зможуть прийняти свої соціально-економічні програми. А бюджети територій, в тому числі області, формуються виходячи із цієї програми. В даному випадку пропозиція зняти питання з розгляду сесії, як таке, що не відповідає інтересам Київщини та діючому законодавству України”, – зауважив він.
У свою чергу депутат Роман Титикало (партія “Європейська Солідарність”) наголосив, що Київська обласна рада, у той момент, коли затверджували Схему планування, діяла саме в інтересах громади Київщини – з метою упорядкування питання планування області та визначення пріоритетів розвитку.
“На базі затвердженої схеми планування вже певні громади почали розробляти свої схеми планування. Ряд депутатів, які зараз говорять по необхідність збереження цієї Схеми, взагалі не голосували за неї. Є висновок і пропозиція комітету Верховної Ради, і на підставі цих документів наша контрольна комісія напрацювала певні зміни, які взагалі не мають відношення до питання зміни меж. Хочу наголосити, що Схемою планування взагалі межі Києва та області не затверджуються і не вносяться зміни. Це не план і не межі області та Києва. Це – бачення розвитку Київщини. Тому, щоб прибрати спірні моменти, напрацьовані схематичні речі, в яких ці межі взагалі прибираються і приводиться все до чинного законодавства діючих будівельних норм”, – зауважив депутат.
Цю позицію підхопив і перший заступник голови Київської обласної ради Ярослав Добрянський, продемонструвавши присутнім картографічне наповнення в Схемах планування, ще раз наголосивши, що цей документ жодним чином не встановлює межі громад. І висловив нерозуміння: чому від початку прийняття рішення щодо Схеми планування розпочалися маніпулювання саме навколо цього питання.
Після цих виступів, мешканці Коцюбинського почали пробиратися до трибун із транспорантами в руках “Коцюбинське – нерозмінна монета”, “Депутати будьте послідовними у своїх висловлюваннях” вигукуючи “Брехня” і наголошуючи, що обираючи депутатів, розраховували, що вони стануть на захист інтересів населення. Та що не вірять, що у результаті цих змін частина території громади зрештою не перейде у володіння столиці.
Під викрики незадоволених мешканців з трибуни намагався донести до присутніх позицію по Коцюбинському та Біличанському лісу і голова фракції “За Майбутнє” Ярослав Москаленко.
“У 2011 році я був членом архітектурно-містобудівної ради і був присутнім не на одному засіданні, на якому розглядався Генеральний план Коцюбинського. У цьому плані розподілялися 3,5 тис. га під забудову Біличанського лісу. Відбулося близько 20 засідань. Архітектурно-будівельна рада не пропустила тоді це рішення”, – розповів Москаленко.
За його словами, у 2014 році, щоб не дати роздерибанити Біличанський ліс, низка депутатів Верховної Ради зверталися до адміністрації президента з тим, щоб визначити Біличанський ліс Національним природним парком “Голосіївський”. Тоді ж про розмежування не йшло і мови.
Читайте: Спустя 13 лет НПП “Голосеевский” начал оформлять свою территорию
Москаленко також наголосив, що він особисто і їхня політсила буде відстоювати до кінця кожен квадратний метр Біличанського лісу та інтереси мешканців Коцюбинського.
“Біличанський ліс має залишитися лісом! Це моя однозначна позиція і позиція нашої політсили. Жодних компромісів, умов і дрібного тексту”, – говорить Москаленко.
І додав, що Схема планування території Київської області не має жодного відношення до встановлення меж Коцюбинського. І закликав не піддаватись маніпуляціям і читати закони.
“Я не хочу, щоб маніпулювали людьми. Схема планування території – це не межа. Є закон і процедура щодо встановлення меж території, в якій братимуть участь Коцюбинське, область та держава. Для цього розробляється відповідна землевпорядна документація. Ми не встановлюємо межу і не відміняємо її. Ми приймаємо Схему планування території Київської області. Ми приймаємо концепцію розвитку. До чого тут Коцюбинське та межа? Вивчайте документи!”, – резюмував він.
Читайте: Изменения границ Коцюбинского готовы отстаивать в суде, – глава общины Даниш
Після виступу депутата до трибуни вдалося пробитися й очільнику Коцюбинської громади Сергію Данішу (партія “Слуга Народу”). У своєму емоційному виступі він стверджував, що депутати налаштовані проти громади.
“Ганьба тому, хто проголосує за це рішення! Ви – проти громади! На громадських слуханнях 90% жителів висловилися проти приєднання до Києва! У результаті, що бачимо сьогодні!? Пів Коцюбинського віддати Києву – а на яких підставах?”, – заявив він.
Читайте: Схватка за Коцюбинское: слушания о присоединении поселка к Киеву прошли в атмосфере скандала (видео)
Під тривалі виклики “Ганьба” загалом були озвучені дві пропозиції до голосування від депутатів: Бориса Білого – “за” прийняття проєкту рішення, та Олега Корбана – “за” зняття питання з розгляду. І у супроводі ще лунаючих незадовільних вигуків голосування депутати все ж провалили.
Так, за пропозицію Білого підтримати рішення в цілому проголосувало 37 депутатів. Під гучні овації “Перемоги” вже у ході озвучення пропозиції Корбана більша частина депутатів взагалі вирішила утриматися від голосування.
Також із сесійної зали лунали пропозиції депутатів взагалі зняти дане питання з розгляду та відправити на чергове доопрацювання. Цю позицію підтримувала й обласна адміністрація. Аби, зрештою, винести на голосування той проєкт, який буде влаштовувати всіх. Після чого представників Коцюбиської громади також радо запрошували до цих обговорень.
Що далі?
Джерела KV в Київоблраді повідомляють, що до кінця року колегіальний орган Київщини ще раз спробує відкоригувати “Схему” і відновити статус кво.
“У “Замайбасі” і “порошенківців” у залі був неповний склад фракцій. Через об’єктивні причини – не всі доїхали, зради нема. А ось із “Слугами” проблема. Голоси дали лише депутати орієнтовані на голову облради Наталію Гунько та її чоловіка нардепа Анатолія Гунька, тобто п’ять від сили шість осіб. Депутати орієнтовані на Сашка Дубінського (екс-слуга, мажоритарник від Васильківщини та Обухівщини), та на Сергія Буніна (“Слуга народу”, мажоритарник від Бориспільщини), який був присутній у залі – голосів не дали. І це при тому, що напередодні голова обласних слуг нардеп Андрій Мотовиловець обіцяв, що все порішає і фракція влади голосуватиме як дзвіночки. Не вийшло мабуть. Але вже зараз йде мова про те, що рішення спробують дотиснути на бюджетній сесії в грудні. Тактично, голоси можуть знайти у тих же “слуг”, питання лише в тому, хто виступить переговорником і мотором цієї ситуації. Поки кивають на родину Гуньків, бо фактично голова КОР і її чоловік не змогли дотиснути депутатів у фракції Зеленського, а це не дуже симпатичний сигнал”, – вважає співрозмовник KV.
Як раніше писала KV, 7 жовтня 2021 року у Київраді створили тимчасову контрольну комісію (ВКК), яка має за пів року своєї роботи сприяти остаточному затвердженню меж столиці. Передбачається, що цей орган забезпечить результативний діалог із сусідніми громадами та Київською облрадою, щоб документація про межі Києва нарешті потрапила на затвердження Верховної Ради.
Нагадаємо, наприкінці січня проєкт зміни меж Києва за рахунок земель Київської області, прийнятий у 2019 році, почали обговорювати знову. Столиця звернулась до міста Вишгород із пропозицією провести громадські слухання щодо обміну: пропонуючи 40 гектарів землі, Київ хоче забрати більше тисячі. Бажана для столиці територія – острів Великий. Це – заповідна зона, де є постійні мешканці, магазини, бари та навіть церква.
Читайте: Неопределенность: Киевоблсовет отложил расширение границ Тетиева
Фото: колаж KV