Про те, скільки у столиці пільговиків, які саме пільги вони отримують, як допомогає місто вимушеним переселенцям, малозабезпеченим та інвалідам, а також що міська влада робить для сприяння у працевлаштуванні населення розповів в інтерв`ю КиевВласть заступник голови Київської міськдержадміністрації Микола Поворозник.
Частину 1 інтерв’ю з Миколою Поворозником (Про реформу медицини та охорону здоров’я) читайте тут.
Частина 2. Про соціальний захист та безробіття у Києві
KV: Скільки киян сьогодні користуються пільгами, і якими саме?
Микола Поворозник: Близько 900 тисяч осіб. Це пільги на проїзд у міському транспорті, пільги на житлово-комунальні послуги, послуги зв’язку, придбання твердого палива та інші.
До переліку пільг, які надаються безпосередньо за рахунок бюджету Києва (рішення Київради від 03.03.2016 №116/116), відноситься пільговий проїзд у міському транспорті. З міського бюджету на це було виділено та профінансовано підприємствам перевізника у 2015 році 229,9 млн гривень, а у 2016 році – 578,5 млн гривень, що на 30 % більше попереднього року.
Читайте: В 2016 году за перевозку по Киеву “условных” льготников киевляне заплатили 578,5 млн гривен
KV: Скільки серед киян, які отримують пільги, малозабезпечені?
Микола Поворозник: Для підтримки цих громадян та забезпечення їм гідного існування у Києві запроваджено надання адресної матеріальної допомоги, у тому числі з нагоди відзначення державних, релігійних свят та визначних дат.
У 2015 році разову адресну соціальну матеріальну допомогу надано особам з числа соціально незахищених верств населення та ветеранам війни на загальну суму 222 362,4 тис. гривень. У 2016 році ця сума становила 231 997,70 тис. гривень. На поточний рік заплановано виплатити разову адресну матеріальну допомогу соціально незахищеним верствам населення у сумі 163 972,00 тис. гривень.
Довідково: За інформацією, яка наявна у розпорядженні KV, у Києві серед громадян, які користуються пільгами, близько 60 % відносяться до малозабезпечених верств населення.
KV: Загалом скільки витрачено з міського бюджету на пільговиків у 2015 році, 2016 році і скільки планується витратити у 2017 році?
Микола Поворозник: Загалом на міську цільову програму “Турбота. Назустріч киянам” було виділено у 2015 – близько 634 млн грн, 2016 – понад 1 млрд грн і в 2017 році заплановано виділити – близько 1,5 млрд грн.
KV: У цьому році ВРУ прийняла закон, яким передбачається введення автоматизованої системи обліку оплати проїзду у транспорті та електронного квитка. Як у зв’язку з цим зміняться умови проїзду у міському транспорті представників пільгових категорій?
Микола Поворозник: Ми дуже позитивно сприйняли це рішення, бо це перший крок до монетизації пільг. Також система обліку забезпечить справедливий розрахунок оплати за перевезення муніципальним транспортом пільгових категорій населення. Власне, ми неодноразово зверталися до Кабінету міністрів щодо переходу на надання пільги у вигляді адресної допомоги. Зараз всі кияни, які мають право на пільги, персоніфіковані і як особи, і по категоріям пільг, завдяки програмі “Картка киянина”.
Що стосується пільгового проїзду при впровадженні системи електронного квитка, то “Картка киянина” буде використовуватися для обліку та оплати проїзду у громадському транспорті. Також буде передбачено оформлення нульового квитка для разової поїздки на підставі посвідчення. У людини є право на пільгу, і його у неї ніхто не забере.
Читайте: Верховная Рада вводит в городском транспорте электронные билеты
KV: Чи всі кияни переоформили “Картку киянина”, яка була емітована банком “Хрещатик”, і чи буде діяти стара картка для проїзду у транспорті?
Микола Поворозник: Станом на 1 лютого 2017 року кількість перевипущених Ощадбанком “Карток Киянина” становить близько 500 тисяч.
Проте всі додатки “Картки киянина”, емітованої банком “Хрещатик”, діють. Отже, ця картка може бути використана для проїзду у міському транспорті. Проте вона не діє як картка для отримання коштів. А у зв’язку з тим, що ми плануємо в майбутньому на цю картку перераховувати адресну матеріальну допомогу, її треба переоформити.
KV: Скільки у Києві проживає інвалідів і яка допомога від міста їм надається?
Микола Поворозник: Зараз у столиці проживає понад 175,1 тис. осіб з інвалідністю, з них І групи – 16,5 тисяч, ІІ групи – 80,6 тисяч, ІІІ групи – 63,9 тисяч, дітей з інвалідністю – 14,1 тисяч.
З міського бюджету їм виплачується адресна допомога та надається забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, складним протезуванням, ортопедичним взуттям та ортопедичними устілками, а також засобами особистої гігієни (памперси, урологічні прокладки, пелюшки). У 2016 році на зазначені заходи було витрачено 51 574,9 тис. грн.
Також за кошти бюджету Києва у 2016 році було оздоровлено 2 538 інвалідів різних категорій, у тому числі 553 інваліди війни (санаторії “Перемога”, “Батьківщина”, “Слава”, “Салют”), 1 946 інвалідів з дитинства та загального захворювання (санаторії “Жовтень”, “Карпати”, “Авангард”, “Діброва”) та громадян, віднесені до категорії 1, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та дітей з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою (санаторії “Курорти Приазов’я”, “Гопри”, “Верховина”), 10 учасників АТО з інвалідністю (санаторії “Орізонт”, “Токарі”, “Карпати”).
KV: Яку допомогу, крім пільгового проїзду, надає місто сім’ям переселенців?
Микола Поворозник: На початок 2017 року у Києві зареєстровано 118 725 таких сімей. Це 156 666 осіб. Департамент соціальної політики КГГА відповідно до Порядку про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення (постанова Кабміну від 01.10.2014 № 509) здійснює облік та видачу довідок вимушено переселеним особам.
Всі переселенці реєструються за адресою соціальних пунктів у Києві, тобто вони отримують київську реєстрацію та автоматично стають киянами і мають право на встановлені законодавством пільги.
Читайте: В детсадах Киева отказываются принимать детей “беженцев”
KV: Останнім часом багато розмов ведеться щодо проблем з працевлаштуванням, у тому числі і у столиці. Чи спостерігається зараз у Києві ріст кількості безробітних?
Микола Поворозник: Ми зазвичай аналізуємо дві цифри – скільки зареєструвалося осіб протягом року і скільки залишилося з них не працевлаштованими на кінець року. У 2014 році стали на облік служби занятості стало 39,5 тис. осіб, на кінець року з них залишилося на обліку 17 266 осіб. У 2015 році було зареєстровано 48,5 тис. осіб, залишилися на обліку на кінець року 16 832 особи. У 2016 році – 39,3 тис. осіб стали на облік, а на кінець року з них залишилося 11 500 осіб.
Зважаючи на ці цифри не можна казати, що у столиці є проблема збільшення кількості безробітних. За підсумками цього року ми спостерігаємо навіть 30% зниження. У Києві найвищий рівень зайнятості населення серед регіонів – 62,5% (по Україні – 56,5%), рівень безробіття – 6,4% (по Україні – 9,2%).
KV: Яка в середньому сума допомоги по безробіттю виплачувалася у Києві у 2015 і 2016 рр. одному безробітному?
Микола Поворозник: Середня сума допомоги по безробіттю у 2015 році становила 2 754 грн, у 2016 році – 3 430 грн.
KV: Що робить місто для допомоги киянам у працевлаштуванні?
Микола Поворозник: Сприяння зайнятості громадян у столиці у минулому році здійснювалось відповідно до Програми зайнятості населення Києва на період до 2017 року; Міської цільової програми підтримки сім’ї та молоді на 2012-2016 роки; Міської цільової програми ’’Турбота. Назустріч киянам’’ на 2016-2018 роки”.
Значна увага надається працевлаштуванню учасників АТО, внутрішньо переміщених осіб, громадян, які потребують додаткових соціальних гарантій при працевлаштуванні, в т.ч. інвалідів.
У 2016 році була надана можливість майже 300 особам отримати одноразову виплату допомоги по безробіттю для відкриття власної справи. Також були працевлаштовані шляхом надання роботодавцям компенсації єдиного соціального внеску 148 осіб. Отримали ваучер на навчання 200 осіб віком старше 45 років. Проходили професійне навчання, перенавчання або підвищення кваліфікації 5,7 тис. осіб. Були залучені до участі у суспільно-корисних громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру понад 4 тисячі осіб. Охоплені профорієнтаційними послугами майже 98 тис. осіб, з них близько 35 тис. безробітних, майже 43 тис. учнів загальноосвітніх шкіл.
Читайте: Виктор Сухомлин продолжает “дорого” обучать киевских безработных
KV: Що місто робить для людей з особливими потребами у частині працевлаштування та створення безбар’єрного середовища?
Микола Поворозник: При зверненні осіб з інвалідністю до служби зайнятості здійснюється адресний та індивідуальний підхід до кожної людини з урахуванням рівня медичної та трудової реабілітації, потреб роботодавців. Для інвалідів також впроваджені і реалізуються програми з навчання та перекваліфікації.
Протягом 2016 року столичною службою зайнятості було працевлаштовано понад 300 осіб з інвалідністю.
Читайте: Чиновники КГГА наживались на инвалидах и сиротах
Читайте: Юрий Крикунов наживается на инвалидах, – СМИ (видео)
Комітетом доступності була розроблена Програма доступності, яка вже пройшла громадське обговорення та зараз знаходиться на розгляді у Київраді. До кінця першого кварталу поточного року вона має бути розглянута. Сподіваюся, що нам вдасться зрушити з місця питання створення комфортного для всіх категорій населення міста. Зараз проблема не в грошах, а в організаційній і адміністративній роботі. Адже для того, щоб при ремонті доріг робити на переходах заниження бардюрного каменя не потрібно додаткового фінансування. Просто потрібно при всіх роботах дотримуватися норм і правил безбар’єрного середовища.
Частину 1 інтерв’ю з Миколою Поворозником (Про реформу медицини та охорону здоров’я) читайте тут.
Справка KV: Микола Поворозник народився 10 квітня 1972 року в селі Святець Теофіпольського району Хмельницької області. Закінчив Київський військовий інститут управління та зв’язку і Академію державного управління при Президенті України.
З 1995 по 2001 рік служив у Збройних силах України.
У жовтні 2001 року Микола Поворозник став головним фахівцем, а згодом і начальником відділу управління з питань підприємництва КМДА. У березні 2003 року обійняв посаду заступника начальника управління ліцензування та з питань реєстрації Головного управління з питань підприємництва КМДА. У грудні 2006 року очолив Головне управління з питань регуляторної політики та підприємництва.
З листопада 2012 року обійняв посаду першого заступника начальника Головного управління – начальника управління регуляторної політики та видачі документів дозвільного характеру Головного управління промислової, науково-технічної та інноваційної політики.
У грудня 2012 року став першим заступником директора Департаменту – начальником управління регуляторної політики та видачі документів дозвільного характеру Департаменту промисловості та розвитку підприємництва.
У червні 2013 року призначений заступником директора Департаменту – начальником управління координації регіональної економічної політики Департаменту економіки та інвестицій КМДА. У серпні 2013 очолив Департамент економіки і інвестицій КМДА.
28 січня 2016 року був призначений заступником голови КМДА.
Беседовала Ирина Ященко