Опалювальний сезон не за горами, а на Київщині знов постало питання погашення боргів за спожитий газ. Серед найбільших боржників – тепломережі, що обслуговують Кагарлицьку та Переяславську громади. Збиткові підприємства з постачання тепла взагалі стали каменем спотикання між областю та ТГ. Як борються з боргами за опалення в столичному регіоні, – дізнавалася KV.
Як стало відомо KV, 9 вересня депутати Київоблради внесли зміни до обласної цільової програми підтримки підприємств спільної власності тергромад сіл, селищ, міст Київської області і запобігання їх банкрутству на 2020-2022 роки.
Сама Програма за рішенням КОР була затверджена у жовтні минулого року.
Куди і на що
Як зауважено у Програмі, у 2020 році обласна рада проаналізувала фінансово-господарську діяльність окремих своїх комунальних підприємств. У результаті було зафіксовано зниження платоспроможності потенційних споживачів послуг, а фактичні витрати КП були куди більшими за вартість наданих послуг за укладеними договорами, що призвело до зменшення обсягів обігових коштів КП. Підприємства стали майже недієздатними і не мали можливості здійснювати у повному обсязі платежі за спожиті енергоносії і виплачувати заробітну плату тощо. Як наслідок – зросла кредиторська заборгованість.
Тож, щоб погасити значні суми цієї заборгованості, обласна рада вирішила надати з обласного бюджету фінансову підтримку КП у розмірі понад 11,7 млн гривень. І згідно із змінами до Програми, цьогоріч ця сума вже збільшена на понад 2 млн гривень. Загалом у 2021 році з обласного бюджету на підтримку своїх КП обласна рада виділить понад 2,3 млн гривень.
Боржники
Так, торік обласні депутати вирішили надати фінансову підтримку двом КП – “Управління споруд” (надає послуги бюджетним держустановам Київської облради та КОДА) та “Переяслав-Хмельницьктепломережа”. Гроші мали піти на погашення боргів за спожиті електроенергію, тепло, водопостачання, за заробітну плату, а ще за розподіл газу. Цьогоріч до цього списку доєдналося ще одне КП, а саме – “Кагарликтепломережа”.
У 2021 році область надасть фінансову допомогу та поповнить обігові кошти “Управлінню споруд” на суму понад 6,1 млн гривень (торік – 4,5 млн гривень) на погашення заборгованості за надані послуги з теплопостачання, спожиту електроенергію, водопостачання та водовідведення. А також ці кошти мають допомогти погасити заборгованості з оплати праці та податкових зобов’язань тощо.
Торік на підтримку діяльності КП КОР “Переяслав-Хмельницьктепломережа” область спрямовувала 7,1 млн гривень. Нині сума залишилася незмінною. Підприємство має заборгованість за розподіл природного газу перед обласною газорозподільчою компанією (1,9 млн гривень) та за спожитий природний газ перед НАК “Нафтогаз України” (5,1 млн гривень).
“Обласне комунальне підприємство “Переяслав-Хмельницьктепломережа” надає послуги по місту Переяслав. І в минулі роки за підприємством також зберігалися борги, тому що тариф не відповідає ринковій ціні. Тому власник, обласна рада, завжди компенсувала ці витрати відповідними дотаціями. Така ситуація і цього року. Можливо, наразі ці кошти компенсуються трохи запізно, але саме підприємство, думаю, вже мало підготуватися до опалювального сезону. І сподіваюся, що сезон розпочнеться вчасно і ці борги не повинні вплинути на ці процеси. Головне, що обласна рада таки проголосувала за виділення фінансової допомоги. Крім того, було декілька спроб передати це КП на баланс міста. Вже як два роки обласна рада хоче передати громаді, але остання на це не погоджується. Місцеві депутати не голосують за цю передачу, тому що тривають судові справи через великі суми боргів. І громада не наважується забрати таке майно. Триває дискусія, що поки ці борги не будуть погашені, громада цей об’єкт на візьме на свій баланс. Поки що область всі витрати з утримання та обслуговування КП бере виключно на себе”, – розповів KV обласний депутат (фракція “Європейська Солідарність”) та екскерівник Переяславської міськради Тарас Костін.
Для погашення заборгованості з оплати праці з нарахуваннями працівників комунального підприємства, в тому числі єдиного соціального внеску КП КОР “Кагарликтепломережа” з обласного бюджету мають виділити понад 739 тис. гривень.
Тож KV поцікавилася у керівництва Кагарлицької громади, чи не зверталися вони до обласної ради з тим, щоб їм передали на баланс КП КОР “Кагарликтепломережа”.
Як розповів KV заступник голови громади та ексголова Кагарлицької райради Іван Семцов, лише цього року громада зверталася чотири рази до обласної ради та адміністрації. Та у цьому питанні громаду підтримала тільки КОДА. Не вдалося здійснити передачу КП і в обумовлені урядом терміни і після завершення реформи децентралізації.
“Чому громада має брати на себе майно із таким боргом? За ці кошти ми могли би побудувати сучасну автоматичну котельню. Але депутати однаково не проголосували за це рішення, наголошуючи, що, начебто, борги будуть погашені, мережі відновлені, а об’єкт буде під контролем ради. Чому не хочуть передавати котельню в управління громаді – не зрозуміло. В принципі котельню можливо відновити. У її складі 11 котлів, з яких сім ще підлягають переоснащенню”, – додав він.
Також на початку вересня було оприлюднено список підприємств промисловості та теплоенергетики, які мають борги за розподіл природного газу. Ця сума складає понад 149 млн гривень. Серед боржників і 13 комунальних підприємств, що перебувають на балансі міських громад Київщини. Борг жителів області за доставку природного газу складає понад 104 млн гривень. Найбільше заборгували споживачі, що обслуговуються у Ірпені, Василькові, Фастові тощо.
На місцях
KV поцікавилася у керівників територіальних громад про наявність боргів в їхніх тепломережах і чи можуть вони негативно відбитися на старті нового опалювального сезону.
Голова Вишгородської міської громади Олексій Момот:
Акти про передачу ВРКП “Вишгородтепломережа” були підписані лише два тижні тому. І, на жаль, це КП перейшло із району до Вишгородської громади із боргами. На опалювальному сезоні це жодним чином не відіб’ється. Міською радою була ухвалена програма підтримки. Районна рада не має фінансової спроможності погасити цей борг і взагалі не має коштів, щоб надати допомогу підприємству. Звичайно, ми могли не забирати на баланс цю мережу. Та через борги, місто, можливо, взагалі залишилося би без опалення. І наскільки відомо, наразі наша громада єдина, яка прийняла рішення і виділила кошти для того, щоб компенсувати різницю у тарифах. Тож у Вишгороді тариф залишається повністю на тому ж рівні, що і минулого опалювального періоду. Тариф не зросте ні на копійку.
Голова Фастівської міської громади Михайло Нетяжук:
На превеликий жаль, НКРЕКП затвердила правила нарахування плати за розподіл незалежно від того, споживається газ чи ні, а розбили рівномірно протягом року. І оскільки “Фастівтепломережа” використовує газ лише впродовж опалювального періоду, а влітку не здійснює діяльність і, відповідно, не використовує блакитне паливо, то нам просто нарахували заборгованість фактично за ненадані послуги. Впевнений, що з аналогічною проблемою стикається нині переважна більшість підприємств теплокомуненерго. Завдяки підтримки КОДА питання було врегульовано і ця заборгованість буде відшкодовуватися впродовж опалювального сезону, коли підприємство зможе поставляти теплову енергію населенню, бюджетним і комерційним підприємствам та заробляти кошти. Звісно, є питання щодо заборгованості перед НАК “Нафтогаз” України. Та зараз вже прийнятий закон, який буде врегульовувати заборгованість, яка виникла не через провину підприємства. До опалювального сезону ми підготувалися вчасно і більше того, 4 жовтня виконавчий комітет прийняв рішення про початок опалювального сезону. Температура у приміщеннях закладів охорони здоров’я та освіти не відповідає санітарним нормам. Тому ми були змушені прийняти такі рішення.
Адміністрація Васильківської міської громади:
З 2007 року за КП “Васильківтепломережа” накопичувався значний борг. У Київській області КП є найбільшим боржником – 8,8 млн гривень заборгованості перед “Київоблагаз”. Перед “Нафтогазом” заборгованість складає понад 80 мільйонів гривень, проте із пенею і штрафними санкціями, які зараз уряд, ніби, як має списати. До опалювального сезону громада майже готова. На чотирьох котельнях в рамках реконструкції за інвестиційною програмою встановлене модернізоване обладнання для того, щоб запуск сезону відбувся успішно. Звичайно, що ці борги впливають на діяльність КП, тривають судові процеси. Та опалювальний сезон розпочнеться у стандартному режимі. Буквально 4 жовтня директор тепломережі повідомив, що опалювальний сезон розпочинається відповідно до графіку та в повній готовності. Зараз ми спиралися виключно на свої сили – з місцевого бюджету на сесії виділялися певні кошти на підтримку діяльності КП і плюс воно має свої надходження від побутових споживачів. І в перспективі розраховуємо також на субвенції, які обіцяють надати у четвертому кварталі Київська ОДА і Кабмін, який підписав нещодавно меморандум з НАК “Нафтогаз” щодо врегулювання тарифу на газ. Також громада знайшла компанії, які нас підтримують в рамках інвестиційних проєктів.
Читайте:
Проект Децентрализация: Софиевская и Петропавловская Борщаговки не спешат объединяться
Проект “Децентрализация”: Войти в Озернянскую ОТО готовы лишь два сельсовета из шести
Проект “Децентрализация”: Великодымерская теробщина этой осенью идет на выборы
Проект “Децентрализация”: Медвинская теробщина идет на выборы в неполном составе
Проект “Децентрализация”: Фурсовская теробщина может лишиться части бюджета
Проект “Децентрализация”: Села Переяслав-Хмельницкого района отказались примкнуть к городу
Проект “Децентрализация”: Кагарлыкская теробщина объединит город и 26 сельсоветов
Проект “Децентрализация”. Политические амбиции мешают состояться большой Боярской теробщине
Проект “Децентрализация”: Тетиевская терробщина готовится к выборам в декабре
Проект “Децентрализация”. Узинской терробщине придется поработать над развитием
Проект “Децентрализация”: КОГА тормозит назначение выборов в Циблевской терробщине
Проект “Децентрализация”: Студениковская терробщина готовится к выборам в декабре
Проект “Децентрализация”: Предусмотренная Кабмином Дымерская ОТО может не состояться
Проект “Децентрализация”: Мироновская терробщина ждет позитивного вывода от КОГА
Проект “Децентрализация”: Ржищевская терробщина может стать проблемой для Кагарлыкского района
Проект “Децентрализация”: Ходосовская терробщина может объединить села трех районов
Проект “Децентрализация”: села Ставищенского района готовы митинговать против объединения
Проект “Децентрализация”: Яготинская терробщина не спешит на выборы
“Проект Децентрализация”: Создание Боярской ОТО дошло до суда
Проект “Децентрализация”. Сельсоветы потенциальной Вороньковской ОТО не готовы объединяться
Проект “Децентрализация”: Власти Згуровщины не готовы терять полномочия
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Дмитровская терробщина уже год дожидается выборов
“Проект Децентрализация”: Создание потенциальной Бышевской ОТО остановилось в 2015 году
Проект “Децентрализация”: Козин поборется за право быть центром терробщины
Проект “Децентрализация”: Пирновская терробщина может быть создана только принудительно
Проект “Децентрализация”: Процесс объединения в Барышевке даже не начали
Проект “Децентрализация”: Терробщина с центром в Украинке может быть названа Трипольской
Проект “Децентрализация”: Рожновская терробщина не может определиться с центром
“Проект Децентрализация”: Обухов может присоединить окрестные села
Проект “Децентрализация”: Иванковская ОТО поборется за зону отчуждения
Проект “Децентрализация”: Ташанская терробщина год ждет позитивного вывода КОГА
Проект “Децентрализация”: Березанская терробщина будет проходить процедуру создания ОТО заново
Проект “Децентрализация”: Володарский район не планирует объединяться в ближайшее время
Проект “Децентрализация”: Полесский район этим летом планирует начать процесс объединения
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО может объединить не все сельсоветы
Проект “Децентрализация”: Ракитнянский район может объединиться в две терробщины
Проект “Децентрализация”: Калиновская терробщина может быть создана с разрешения Кабмина
Проект “Децентрализация”: Белая Церковь может присоединить три сельсовета
Проект “Децентрализация”: В Броварском районе может появиться Придеснянская терробщина
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Вишневская ОТО начала процесс объединения
Проект “Децентрализация”: Германовка и Григоровка Обуховского района хотят быть центрами одной ОТО
Проект “Децентрализация”: Сельсоветы Таращанского района не хотят объединяться в терробщину
Проект “Децентрализация”: Процесс создания Чабановской терробщины стоит на месте
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Томашовская терробщина объединит два района Киевщины
Проект “Децентрализация”: Ржищев начал присоединять села двух районов
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Бородянская терробщина готова идти на выборы
Проект “Децентрализация”: Фастов планирует присоединить окружающие села
Проект “Децентрализация”: потенциальная Киево-Святошинская терробщина разделилась на две ОТО
Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила Мироновскую терробщину
Проект “Децентрализация”: Заборский сельсовет не отдадут Боярке
Проект “Децентрализация”: Барышевская ОТО готовится к выборам
Проект “Децентрализация”: вялое руководство, имитация объединения и недостаточный результат
Проект “Децентрализация”: Обухов планирует присоединить один сельсовет
Проект “Децентрализация”: Березань присоединила пять сельсоветов
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО не пошла на зимние выборы из-за бездействия КОГА
Проект “Децентрализация”: Ковалевскую терробщину за один день утвердили в КОГА и отправили на выборы
Проект “Децентрализация”: жители Клавдиево-Тарасово просят президента ускорить их объединение
Проект “Децентрализация”: выборы в терробщинах Киевщины под угрозой срыва
Проект “Децентрализация”: 4 сельсовета Иванковского района тормозят создание терробщины
Проект “Децентрализация”: в Бузовском сельсовете скандал из-за присоединения к Ирпеню
Проект “Децентрализация”: потенциальная Вишневская терробщина готовится подавать документы в КОГА
Проект “Децентрализация”: в Ирпене со скандалом пытаются присоединить два сельсовета
Проект “Децентрализация”: Полесский район отложил объединение на следующий год
Проект “Децентрализация”: еще 6 сельсоветов могли бы присоединиться к Ржищеву
Проект “Децентрализация”: терробщины Киевщины просят парламент провести объединение по закону
Проект “Децентрализация”: Киевщина оказалась в числе аутсайдеров рейтинга формирования ОТО
Проект “Децентрализация”: терробщинам Киевщины урезали дотацию на содержание школ и больниц
Проект “Децентрализация”: протестующий Ворзель войдет в состав Бучанской ОТО
Проект “Децентрализация”: Киевская ОГА одобрила создание Томашовской терробщины
Проект Децентрализация: в Васильковском районе может появиться Калиновская терробщина
Проект Децентрализация: КОГА утвердила создание Глевахской ОТО
Проект Децентрализация: Созданию Макаровской ОТО угрожает новоявленная Комаровская община
Проект Децентрализация: Ташанская терробщина готова идти на выборы
Проект Децентрализация: Гребенковская терробщина поборется за положительное заключение КОГА
Проект Децентрализация: Гатное и Вита-Почтовая хотят спастись от столицы совместным объединением
Проект Децентрализация: Гостомель борется с Ирпенем за создание отдельной общины
Проект “Децентрализация”: администрация Терещука выдала общинам Киевщины еще два позитивных вывода
Проект “Децентрализация”: Калиновская община Броварского района может объединить четыре сельсовета
Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины жалуются на нехватку инфраструктурной субвенции
Проект “Децентрализация”: судебное дело о присоединении Заборья к Боярке рассмотрят заново
Проект “Децентрализация”: смена власти в Копылове заблокировала создание Березовской терробщины
Проект “Децентрализация”: села Бориспольщины хотят спастись от города созданием Золочевской общины
Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила создание Обуховской терробщины
Проект “Децентрализация”: процесс утверждения Вишневской общины может затянуться до конца года
Проект “Децентрализация”: в Бородянском районе суды тормозят объединение общин
Проект “Децентрализация”: миллионные долги могут оставить жителей Калитянской ОТО без воды и света
Проект “Децентрализация”: Таращанский район может разделиться на две общины
Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины недополучают налоги за землю
Проект “Децентрализация”: бюджеты четырех теробщин Киевщины оказались под угрозой
Проект “Децентрализация”: Киевщину могут поделить на шесть районов
Проект “Децентрализация”: пять теробщин Киевщины хотят расшириться за счет окрестных сел
Проект “Децентрализация”: Бориспольщина и Белая Церковь не определились с центрами развития теробщин
Проект “Децентрализация”: Киевоблсовет просит ВРУ и Кабмин разобраться с проблемными селами Киевщины
Проект “Децентрализация”: вокруг потенциальной Боярской теробщины разгорелся новый скандал
Проект “Децентрализация”: КОГА может вынести негативный вердикт потенциальной Пристоличной ОТО
Проект “Децентрализация”: села Киево-Святошинского района спешно взялись за объединение
Проект “Децентрализация”: Бориспольщину разделят на шесть теробщин
Проект “Децентрализация”: потенциальная Березовская ОТО под угрозой срыва
Проект “Децентрализация”: судьбу потенциальной Феодосиевской общины решит Кабмин
Проект “Децентрализация”: Мироновская ОТО расширила границы за счет трех сельсоветов
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО просит Кабмин откорректировать перспективный план
Проєкт “Децентралізація”: найгучніші провали й успіхи Київщини у 2019 році
Проєкт “Децентралізація”: на Київщині стартувало примусове об’єднання громад
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини вимагають від уряду обіцяного ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: зміни в Конституцію та права громад
Проєкт “Децентралізація”: десятки громад на Київщині запізнились втрапити в перспективний план
Проєкт “Децентралізація”: Київщина виступила за ліквідацію районних рад
Проєкт “Децентралізація”: одиниці тергромад Київщини потрапили в рейтинг потужних ОТГ України
Проєкт “Децентралізація”: Ірпінь та Бородянка поборються за звання райцентру субрегіонального рівня
Проєкт “Децентралізація”: громади Фастівського району виступили проти примусового об’єднання
Проєкт “Децентралізація”: Обухівська громада планує розширюватися за рахунок суміжних сіл
Проєкт “Децентралізація”: Кабмін схвалив ще 45 ОТГ Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Вишгород зазіхнув на звання центру Приірпіння
Проєкт “Децентралізація”: Кабмін змінив конфігурації п’яти громад Києво-Святошинського району
Проєкт “Децентралізація”: Урядовий проєкт укрупнення районів обурив Київщину (опитування)
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини позбавлять фінансової залежності від районних рад
Проєкт “Децентралізація”: села Київщини боронитимуть право на добровільне об’єднання в суді
Проєкт “Децентралізація”: Мінгромад обіцяє ОТГ поповнення бюджетів за рахунок ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: асоціаціям Київщини не вдалось відстояти “мажоритарку” для сіл
Проєкт “Децентралізація”: Миронівська ОТГ планує заробляти на природі та інвестиціях
Проєкт “Децентралізація”: Фурсівській ОТГ не вистачає коштів на розвиток громади
Проєкт “Децентралізація”: Бородянська ОТГ розвиватиметься за рахунок донорів
Проєкт “Децентралізація”: Баришівка мітить у п’ятірку найбагатших громад Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Пісківська ОТГ хоче стати популярним курортом Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Бучанська ОТГ направить мільйони на розбудову комфортної інфраструктури
Проєкт “Децентралізація”: Великодимерська ОТГ проведе інвентаризацію землі
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини взялися ділити ОТГ на округи та обирати старост
Проєкт “Децентралізація”: Узинська ОТГ шукає 65 млн гривень на будівництво очисних споруд
Проєкт “Децентралізація”: держава переклала на старост владні компетенції сільських голів
Проєкт “Децентралізація”: обіцяні громадам землі за межами населених пунктів пустили з молотка
Проєкт “Децентралізація”: у тергромад Київщини бракує коштів на якісні адмінпослуги
Проєкт “Децентралізація”: на зміну дільничним у об’єднаних громадах прийдуть поліцейські офіцери
Проєкт “Децентралізація”: найгучніші провали й успіхи Київщини у 2020 році
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини не можуть отримати від районів комунальне майно
Проєкт “Децентралізація”: статус і повноваження старост у громаді залежатимуть від Верховної Ради
Проєкт “Децентралізація”: на Київщині почали ліквідовувати райони, перший на черзі – Згурівський
Проєкт “Децентралізація”: голови громад мають право накладати вето лише на прийняті рішення ради
Проєкт “Децентралізація”: ліквідації Баришівського району заважають комунальні борги
Проєкт “Децентралізація”: Миронівську райраду ліквідують із боргами по зарплаті
Проєкт “Децентралізація”: депутати ВРУ взялися за урбанізацію міст
Проєкт “Децентралізація”: Київщина втрачає першість у рейтингу заможності громад
Проєкт “Децентралізація”: майно та активи Бородянського району розділили між шістьма громадами
Проєкт “Децентралізація”: Обухівський район віддасть Букринський плацдарм на утримання області
Проєкт “Децентралізація”: пандемія та безгрошів’я блокують розвиток культпослуг на Київщині
Проєкт “Децентралізація”: Держгеокадастру дозволили і далі розпоряджатися землями Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Славутич збільшить бюджет за рахунок бізнес-парку та інвестицій
Проєкт “Децентралізація”: Васильківський район ліквідують упродовж місяця
Проєкт “Децентралізація”: уряд взявся за діджиталізацію тергромад
Проєкт “Децентралізація”: Київщина позмагається за гранти для розвитку громад
Проєкт “Децентралізація”: дві селищні громади Київщини заявили про бажання стати містом
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини формують партнерські об’єднання для збільшення ресурсів
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини планують оптимізацію освітніх закладів
Проєкт “Децентралізація”: громади та асоціації Київщини виступають за збільшення ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: громади можуть втратити мільйони разом з акцизом на тютюн
Проєкт “Децентралізація”: новоствореним райрадам Київщини бракує коштів на існування
Проєкт “Децентралізація”: громади просять уряд та Раду закріпити реформу на законодавчому рівні
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини скаржаться на дублювання повноважень та бідність
Проєкт “Децентралізація”: тергромади навчать, як правильно роздавати землю
Проєкт “Децентралізація”: із бюджетів громад вилучатимуть кошти на охорону культурної спадщини
Проєкт “Децентралізація”: громади масово розпродують комунальне майно
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини скаржаться на ProZorro
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини стурбовані вимогами закону щодо заснування ліцеїв
Проєкт “Децентралізація”: найуспішніші громади Київщини
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини хочуть зекономити на благоустрої за рахунок держсубвенції
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини шукають кошти на покращення послуг своїх КП
Проєкт “Децентралізація”: громадам Київщини роздали кошти на інфраструктуру та ремонт доріг
Фото: колаж KV