“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу

“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу

Наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає від служителів Феміди скасувати державну реєстрацію цієї земельної ділянки, позбавивши права власності на неї ТОВ “Експо-Буд”, що входить до орбіти одіозних політиків та бізнесменів Віктора Пилипишина і Степана Івахіва (на колажі праворуч та ліворуч). Правоохоронці встановили, що дана компанія фактично отримала цю землю без погодження Київради і Кабміну, хоча законодавство суттєво обмежує відведення в приватні руки лісогосподарських земель. Крім того, правоохоронці оскаржують зміну цільового призначення цієї землі, через яку ділянка може втратити свою природоохоронну цінність і може бути використана для житлової забудови. Примітно, що на Хрещатику, 36 були в курсі “втрати” цієї землі громадою, але за два роки з момента здійснення цієї реєстрації ні міськрада, ні КМДА нічого не зробили задля її повернення до комунальної власності.

Як стало відомо КВ, найближчим часом Касаційний адміністративний суд України має розглянути справу №320/18034/23 за позовом Дніпровської окружної прокуратури Києва щодо “відібрання” у ТОВ “Експо-Буд” земельної ділянки площею 7,8 га на вул. Береговій, 1-А у Дніпровському районі столиці.

18 червня 2024 року правоохоронцям вдалося виграти у першій інстанції – тоді Київський окружний адмінсуд задовольнив їхні вимоги щодо скасування державної реєстрації даної землі. Надалі її поки що діючий власник – вищезгадана компанія – подала апеляційну скаргу на програшний для себе вердикт служителів Феміди, але успіхів не мала – 10 жовтня Шостий апеляційний адмінсуд залишив її без задоволення. Втім, “здаватися без бою” у “Експо-Буді” не збиралися: ця ТОВка звернулася до вищезгаданого касаційного суду, і 7 листопада останнім було призначено колегію суддів, які розглядатимуть відповідну скаргу.

Про що мова

Цей позов було подано прокуратурою у першій половині 2023 року – орієнтовно у травні-червні. Згідно з матеріалами, опублікованими в Єдиному держреєстрі судових рішень, правоохоронці вимагають скасувати державну реєстрацію права власності ТОВ “Експо-Буд” на цю ділянку (кадастровий номер – 8000000000:66:464:0001), яке було оформлено Головним управлінням Держгеокадастру в Івано-Франківській області ще у листопаді 2022 року. Свої вимоги щодо повернення даної землі до комунальної власності громади Києва правоохоронці пояснюють відразу декількома аргументами.

Так, у прокуратурі зазначають, ця ділянка знаходиться на території Дніпровського лісництва КП “Дарницьке лісопаркове господарство” і обліковується як землі лісогосподарського призначення ще з радянських часів (відповідно до рішення Ради Міністрів УРСР №673 від 7 серпня 1956 року), а тому ТОВ “Експо-Буд” не мало ніякого права отримувати цю землю у власність. Земельний кодекс України не дозволяє передавати у приватну власність ділянки лісогосподарського призначення площею понад 5 га. 

“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
Ділянка на карті

При цьому, згідно з вимогами законодавства, відводити можна лише “деградовані і малопродуктивні угіддя для заліснення”. Але навіть у таких випадках, мовляв, компанії або фізичні особи мають отримати, зокрема, погодження на приватизацію від органів місцевого самоврядування – у даному випадку йдеться про Київраду. Разом з тим, столичний муніципалітет не надавав дозволу на продаж цієї землі ТОВ “Експо-Буд”. Крім того, при відведенні цієї землі, серед іншого, потрібно було отримати погодження від Кабінету Міністрів. Також прокурори підкреслили, що, відповідно до вимог Цивільного кодексу України, такі ділянки “наділені надважливими функціями і завданнями, мають особливий статус та перебувають під особливою державною охороною, тобто належать до обмежено оборотоздатних об`єктів”.

Крім того, у прокуратурі вказали на те, що ТОВ “Експо-Буд” не мало права змінювати цільове призначення цієї землі – при вищезгаданій держреєстрації її призначення було змінено на “землі для іншої житлової забудови”. Правоохоронці зазначали, що рішенням Київради №2745/2786 від 7 жовтня 2021 року дана ділянка була включена в межі ландшафтного заказника місцевого значення «Дарничанка». А тому, мовляв, вона явно має природоохоронний статус, і на ній заборонена “будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об`єктів чи перешкоджає використанню землі за цільовим призначенням”. 

“Неправомірна реєстрація в Державному земельному кадастрі спірної ділянки лісогосподарського призначення зі зміною її цільового призначення на землі забудови призводить до втрати лісогосподарською ділянкою її властивостей, а отже і до неможливості виконання лісом його функцій – захисної, санітарно-гігієнічної, оздоровчої, рекреаційної, естетичної та інших функцій. У подальшому це надає можливість фізичним або юридичним особам отримати у користування або власність фактично територію лісу та землі природно-заповідного фонду, але для використання їх у комерційних цілях (забудова тощо)”, – зазначається в судових рішеннях по цій справі.

“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
Скріншот рішення суду по цій справі від 18 червня 2024-го

Цікавим є і те, що на Хрещатику, 36 знали про “втрату” цієї ділянки, але нічого не зробили для виправлення цієї ситуації. Ще перед поданням позову прокуратура направила лист про можливі порушення вимог земельного законодавства під час державної реєстрації ділянки, а у відповідь Департамент земельних ресурсів Київської міськдержадміністрації (КМДА), на який міськрада, вочевидь, “розписала” це звернення, повідомив лише про можливість звернення правоохоронців до суду з порушеного питання.

Також варто зазначити, що реєстрація права власності на цю землю саме Головним управлінням Держгеокадастру в Івано-Франківській області не є чимось дивним. Справа в тому, що з недавнього часу в Україні впроваджується “принцип екстериторіальності в державній реєстрації земельних ділянок”. Працює він просто: заявники подають документи до того управління Держгеокадастру, де розташована земельна ділянка, а потім спеціальне програмне забезпечення випадково визначає “інший територіальний підрозділ Держгеокадастру, державний кадастровий реєстратор якого здійснюватиме державну реєстрацію земельної ділянки”.

Передісторія

Взагалі “Експо-Буд” не просто так вирішило зареєструвати на себе землю, яка розташована біля колишнього хутору Рибного (нині – невеликий ексклав Дніпровського району Києва, який складається з однієї вулиці) – справа в тому, що компанія з 5 червня 2009 року є власником розташованого на цій ділянці комплексу будівель загальною площею 10,9 тис. кв.м. Втім, довгий час дана ТОВка, схоже, не вчиняла дій щодо оформлення права власності або користування на дану землю. Лише 24 лютого 2017 року ТОВ “Експо-Буд” звернулося до Департаменту земельних ресурсів Київської міськдержадміністрації (КМДА) з клопотанням щодо надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення ділянки на вул. Береговій, 1-А. Компанія збиралася отримати цю землю в оренду на 15 років з цільовим призначенням “для експлуатації та обслуговування існуючого комплексу будівель”. 

Втім, успіхів дана ТОВка тоді не мала, адже 24 квітня 2017 року вказаний структурний підрозділ столичної мерії зареєстрував у Київраді проєкт рішення №08/231-1033/ПР стосовно відмови у наданні такого дозволу. Свою позицію чиновники пояснили двома факторами. 

Так, у земельному департаменту КМДА вказали, зокрема, на те, що ця ділянка має лісогосподарське призначення, і ще у 2008 році Кабінет Міністрів України заборонив передавати таку землю у власність або оренду зі зміною цільового призначення. Також чиновники зазначили, що “заявлена ініціатива не відповідає містобудівній документації”, але не уточнили, про що саме йдеться в даному випадку. Вочевидь, йшлося про те, що, згідно з Генеральним планом Києва, за функціональним призначенням вказана ділянка відноситься до території рекреаційної забудови та розташована в зоні підтоплення території та частково потрапляє до території проектного заповідання природного комплексу – саме така інформація зазначена в судових рішеннях по вищезгаданій справі. 

І хоча даний проєкт рішення так і не був затверджений Київрадою, ТОВ “Експо-Буд” у 2017 році цю земельну ділянку в оренду не отримало. 

А вже наприкінці позаминулого року, реєстрацією цієї землі зацікавилися в Дніпровському управлінні Нацполіції Києва. Тоді, 22 грудня 2022 року було відкрито кримінальне провадження №42022102040000124 за фактом заволодіння низкою ділянок лісогосподарського призначення, у т.ч. й вищезгаданою. Подробиці розслідування саме по ділянці на вул. Береговій, 1-А у держреєстрі судових рішень відсутні, але відомо, що прокуратура використала встановлені під час вказаного слідства факти у вищезгаданому судовому спорі щодо скасування держреєстрації.

Фігуранти

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Експо-Буд” було зареєстроване у березні 2008 року. Його керівником зазначено Олександра Придибайла, кінцевим бенефіціаром – киянина Артура Сердюка. Засновниками вказаної компанії є п’ять ТОВок –  “Молпром-Експерт”, “Молпром-Інвестор”, “ВВ” (на ці три компанії приходиться 50% статутного капіталу “Експо-Буду”), “КУА Реал Капітал Менеджмент” і “Лендлорд Інвест”(на ці дві компанії – інша половина “статутки”) . 

При цьому, система Youcontrol відносить ТОВ “Експо-Буд” відразу до двох відомих бізнес-груп – до групи “Континіум” (через перші три компанії) і до т.зв. “групи родини Віктора Пилипишина” (через “КУА Реал Капітал Менеджмент” і “Лендлорд Інвест”).

Так, до першої групи входять понад дві сотні компаній. Основний прибуток групі приносять мережа автозаправних станцій під брендом “WOG” та молочний холдинг (зокрема, займається виробництвом сирів під торговою маркою “Комо”). “Континіум” був заснований у 1992 році Ігорем Єремеєвим – відомим бізнесменом і народним депутатом IV, VII та VIII скликань Верховної Ради, який помер у 2015 році після падіння з коня. 

Наразі ключовими особами вказаної групи Youcontrol називає Степана Івахіва (на колажі ліворуч, нардеп VII-IX скликань, у поточній каденції парламенту є безпартійним та входить до групи “Партія “За майбутнє”), його колишню дружину Світлану Івахів (співвласниця мережі “WOG”) та бізнесмена Сергія Лагура (ще один співвласник вищезгаданої мережі заправок).

У свою чергу, “група родини Пилипишина” об’єднує більше семи десятків компаній, зайнятих у сферах будівництва, нерухомості та сільського господарства. Ключовими особами даної групи є Віктор Пилипишин (на колажі праворуч, нардеп VII скликання ВР та екс-голова Шевченківської районної в Києві державної адміністрації) та його зять Костянтин Яловий (депутат Київради VII-VIII скликань від партії “Єдність”). До слова, батько останнього – Володимир Яловий – є депутатом Київради поточного IX скликання, а раніше був депутатом I, IV та VIII скликань міськради та працював заступником нині покійного Олександра Омельченка, коли той був Київським міським головою і очолював КМДА.

Як повідомляла КВ, компанії із орбіти Пилипишина неодноразово фігурували у скандалах щодо отримання та використання на сумнівних підставах столичних земель природно-заповідного фонду.

Так, наприкінці 2019-го Київрада передала в оренду одному з таких суб’єктів господарювання – ТОВ “Українська марка” – ділянку площею 0,6 га у східній частині парку “Нивка” під будівництво житлово-офісного комплексу. Відповідним рішенням також було передбачено виключення даної землі з природно-заповідного фонду. 

Через рік з гаком столична прокуратура ініціювала судовий спір щодо оскарження цього землевідводу. Свої вимоги правоохоронці пояснювали, серед іншого, тим, що проєкт землеустрою щодо відведення даної ділянки повинен був бути погоджений структурним підрозділом КМДА у сфері охорони навколишнього природного середовища, що зміна категорії спірної ділянки не була погоджена з Кабміном тощо. Врешті-решт, прокуратурі вдалося перемогти у відповідній судовій справі, але на цьому історія не закінчилася.

У листопаді 2023 року Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) повідомили заступнику голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич про підозру у кримінальній справі щодо порушень при здійсненні цього землевідводу. Йому офіційно інкримінувалося вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК Кримінального кодексу (КК) України – зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, вчинене за попередньою змовою групою осіб.

Правоохоронці вказували на те, що вказаний чиновник, ще будучи директором Департаменту земельних ресурсів КМДА і подаючи на розгляд депутатів Київради проєкт рішення щодо передачі цієї земельної ділянки в оренду, “обманув” народних обранців, повідомивши їм про те, що ця земля не входить до природно-заповідного фонду. Втім, Оленича, схоже, так і не було притягнуто до відповідальності – принаймні, інформація про це відсутня у держреєстрі судових рішень.

Читайте: Земля на шість років в’язниці: НАБУ і САП підозрюють Петра Оленича в сприянні незаконній забудові парку “Нивки”

При цьому, в столиці вистачає й інших кейсів щодо використання земель без погодження з Київрадою. Наприклад, наразі продовжуються спори навколо ділянки на Трухановому острові площею 1,16 га, яку ще в 2011 році фактично захопила районна громадська організація “Клуб “Козак”, що входить до орбіти Віктора Медведчука – одіозного екснардепа, обвинувачуваного в держзраді. 

Нещодавно суд звільнив керівника цієї організації Яна Марченка від кримінальної відповідальності за самовільне зайняття даної території без дозволу Київради – навіть незважаючи на те, що його дії призвели до нанесення збитків державі на суму 4,7 млн гривень. Підставою для цього послугувало закінчення термінів давності з моменту вчинення злочину. Разом з тим, наразі столична прокуратура в судовому порядку намагається добитися своєрідної компенсації для територіальної громади столиці – правоохоронці вимагають зареєструвати за нею право власності на розміщені на цій ділянці будівлі, які організація мала б знести відповідно до рішень судів. Правоохоронці вже виграли в суді першої інстанції, а юристи організації поки що не мають успіхів у оскарженні такого рішення служителів Феміди.

Читайте: Уникнення відповідальності та боротьба за компенсацію: як правоохоронці “змагаються” з оточенням Медведчука на Трухановому острові

Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував вищезгаданий Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання. 

Фото: колаж КВ

Іван Кулик

КиївВлада
Рекомендуємо до перегляду
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
09:00 Наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає…
Вищий пілотаж: влада села під Борисполем вигадала як витратити 1 млрд гривень на добудову школи
Вищий пілотаж: влада села під Борисполем вигадала як витратити 1 млрд гривень на добудову школи
09:00 У селі Гора на Бориспільщині вирішили повернутися до питання добудови школи, яку почали зводити пʼять років тому. Нещодавно в сільській раді заявили, що…
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачала Сквира
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачала Сквира
11:00 У жовтні поточного року основна частина видатків Сквири була спрямована на забезпечення потреб закладів освіти громади. Зокрема, закупили газ для опалення та цифрові…
Banner
QlU7mDx4