Суд постановив виділити бійцям АТО землю на Білоцерківщині

Суд постановив виділити бійцям АТО землю на Білоцерківщині

У відстоюванні права на землю учасники АТО дійшли до суду. Виборюють заповітні гектари в Київській ОГА ветерани війни вже не один рік. АТОвці запевняють – попередня влада позбавила їх законних наділів несправедливо. Врешті Феміда постановила, що чинна КОДА має виправити помилки попередників і надати ділянки на Білоцерківщині двом учасникам бойових дій. Та ветеранські організації Київщини продовжують закидати каміння на адресу вищого керівництва. Кажуть, виділення землі військовим давно переросло в корупційні схеми на місцях. 

Як стало відомо KV, 22 липня голова Київської ОДА Василь Володін підписав розпорядження № 350 “Про виконання постанови суду” та № 351 “Про виконання рішення суду” щодо виділення земельних ділянок учасникам бойових дій на Київщині.

“…на виконання постанови Київського окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року у справі № 810/3190/17, […] громадянину Іванову Юрію В’ячеславовичу надається дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального житлового будівництва орієнтовною площею 0,10 га, що розташована в адміністративних межах Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області, за межами населеного пункту”, – йдеться у документі № 350.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Прецеденти

Так, восени 2017 року громадянин Юрій Іванов звернувся до Київського окружного адміністративного суду. Позивався він на Київську ОДА через відмову у розробці проєкту із землеустрою щодо відведення ділянки у Білоцерківському районі. А саме: у межах земель колишнього військового містечка “Гайок”. 

У суді ж КОДА мотивувала відмову в надані землі тим, що ділянка належить до земель Міноборони. Тож подібна передача ділянок із земель державної або комунальної власності за відсутності детального плану території забороняється.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Суд же зауважив, що ще у 2006 році Білоцерківська РДА передала (розпорядження № 251 від 7 липня 2006 року) ці землі військового містечка № 50 площею 330 га в запас на баланс Фурсівської сільради. Тож підстав, які б вказували на відсутність земель для передачі чи на невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, немає. 

Цікаво, що є постанова Верховного суду від 20 червня 2018 року стосовно самого розпорядження Білоцерківської РДА № 251. Зокрема, у позовній заяві перший зам прокурора Київської області стверджував, що адміністрація фактично перевищила свої повноваження в передачі земель, бо це є компетенцією Кабміну. Утім, Верховний суд позов не задовольнив.

Читайте: Киевская ОГА передала Службе внешней разведки землю в Белоцерковском районе

Інший судовий прецедент стосувався (справа № 320/1557/19) відведення земельної ділянки площею 0,10 га (кадастровий номер: 3220488300:05:008:0336) у власність Олексію Дубченко. Ділянка розташована за межами населеного пункту на території Фурсівської ОТГ Білоцерківського району. Проєкт землеустрою був розроблений Білоцерківським міськрайонним виробничим відділом Київської обласної філії ДП “Центр ДЗК”.

Причина позову на КОДА – аналогічна. Однак АТОвець вимагав не тільки визнати відмову протиправною, а й стягнути з адміністрації 60 тис. гривень компенсації моральної шкоди. Судова тяганина з цього питання тягнеться ще з 2015 року. Не зважаючи на те, що Дубченко двічі вигравав суди, КОДА продовжувала надавати відмови. Аргументували тим, що дане питання не в повноваженнях адміністрації і рішення суду не можуть їх зобов’язати до виконання. Лише в 2017 році ексочільник КОДА Олександр Горган таки погодив розробку проєкту землеустрою. Але цей проєкт КОДА у 2018 році “забракувала”.

Врешті у 2019 році суд дійшов висновку, що ділянка справді розташована за межами населеного пункту в адмінмежах Фурсівської ОТГ, і тому не належить до компетенції Київської ОДА. Проте КОДА може погодити проєкт землеустрою – що і зобов’язав її зробити. Утім, у моральній компенсації Дубченко все ж відмовили.

Судові справи датуються 2018 та 2019 роками. Та адміністрація для виконання постанов мала дочекатися закінчення терміну щодо подання апеляційних скарг. Суд же в обох випадках схилився до думки, що КОДА безпідставно та протиправно відмовляла військовим у дозволі на розробку документації із землеустрою.

Як вдалося дізнатися KV від анонімного джерела у Білоцерківському районі, це – не поодинокі випадки із судовими тяганинами в боротьбі за право одержати обіцяну землю. 

“Якщо взяти статистику, то у порівнянні з іншими районами, Білоцерківщина та ветерани АТО Білої Церкви одержали землю. Так, не всі, але не варто і забувати, що ветеранів війни у Білоцерківському районі найбільше”, – розповіли KV

За словами ж голови Білоцерківської райради Володимира Шевченко, сьогодні проблеми з видачею землі є в кожному населеному пункті. Здебільшого вони пов’язані з відсутністю вільної землі в місцевих резервах. 

Суд постановив виділити бійцям АТО землю на Білоцерківщині“Учасники бойових дій зверталися і продовжують звертатися в сільські ради, в район. Але вільних земельних ділянок в межах населених пунктів в районі вже немає. Вона вся розподілена: або перебуває в оренді, приватній власності. Виділялися ділянки, по можливості, і учасникам АТО – всім, хто звертався. Здебільшого сьогодні цими питаннями займаються асоціації учасників бойових дій. Вони збирають інформацію, документи, ведуть ці справи. Є випадки, коли учасники АТО одержують землю у власність чи в оренду на певний період, навіть не в нашому районі”, – розповів він. 

Питання без відповідей

У подібну земельну пастку потрапили і понад 500 учасників бойових дій Сквирського району. З них ділянки по 2 га одержали лише 60%. Приблизно 200 наказів було надано на розробку проєктної документації під садівництво. 

Як розповіла KV заступник голови координаційної ради учасників антитерористичної операції при Київській ОДА, очільниця ГО “Спілка учасників АТО Сквирщини” Олена Редюк, вона неодноразово зверталася до Геокадастру з офіційним запитом, як від імені спілки, так і громадської ради при КОДА. Проте всі звернення щодо надання військовим землі залишені без уваги.

Останнє звернення ГО “Спілка учасників АТО Сквирщини” до нової очільниці Геокадастру направлене 7 серпня цього року. 

Суд постановив виділити бійцям АТО землю на Білоцерківщині“Ми знаємо, що в області приблизно 18 тис. учасників бойових дій. До Геокадастру ж зверталися з простим питанням: скільки учасників бойових дій, сімей загиблих та померлих у Київській області вже одержали землю. Реакція – нульова. Офіційні запити просто ігнорують. У зверненнях же ми наголошуємо, що існує корупційна схема надання земельних ділянок спеціально не за фактичним місцем проживання. Чинне законодавство просто підтасовується під певних латифундистів. Правове поле нівелюється і цинічно використовується”, – розповіла вона.

Так, у зверненні зауважено, що масові прецеденти та зловживання почали відбуватися в 2019 році, саме після підписання меморандуму між колишнім Прем’єр-міністром Гончаруком та ГО “Всеукраїнська асоціація учасників бойових дій” в Білій Церкві.

За словами ж Редюк, здебільшого ветерани війни звертаються за одержанням землі для ведення особистого селянського господарства. І такими аграрними районами в області є Тетіївський та Сквирщина. Наприклад, громадянин з Луганщини хоче одержати землю в Сквирському районі. І йому на це надають першочергове право через ці корупційні схеми. 

Показовим же у вирішенні земельних питань, на її думку, є саме Тетіївський район. 

“За інформацією голови Тетіївської громадської організації, за статистикою видано приблизно 700 наказів і майже всі 500 учасників АТО одержали землю. У Сквирському ж районі станом на 7 серпня 2020 року загалом було подано більше 2 тис. наказів. Із них 1583 одержали дозволи на розробку, а 775 особам – відмовлено. На кожного ж АТОвця завозилась документація разів з п’ять. За даними Центру соцдопомоги учасникам АТО при Сквирській РДА, землю в районі з 2015 року одержало приблизно всього 250 учасників бойових дій. Так, Сквирський район – аграрний, але тут бракує вільних робочих місць. Бракує в країні і військових психологів. І якби хлопцям дали по 2 га, то і реабілітація їм була би не потрібна. Одержавши зайнятість, вони зможуть утримувати сім’ю і будуть знати – вони потрібні суспільству”, – резюмувала вона.

Опитування

Як розповіли KV керівники відповідних районних асоціацій та громадських спілок, за законом військові мають право на землю у межах норм безоплатної приватизації. Кожному АТОвцю мають надавати у власність землю для ведення садівництва (0,12 га), особистого селянського господарства (2 га), будівництва (до 0,15 га) чи індивідуального дачного будівництва (0,10 гектара). Проте на практиці вони одержують зовсім інше. 

Голова громадської організації “Асоціація учасників бойових дій і АТО Васильків” Артем Хасанов:

Суд постановив виділити бійцям АТО землю на БілоцерківщиніТак, є неодноразові випадки, коли хлопці одержували відмови у виділенні земельних ділянок. Відверто скажу, землю – не видають взагалі. Землі – немає. Уже шість років про це говорять-говорять, але нічого і ніхто не вирішує. Вирішення цієї ситуації нікому не потрібне і нецікаве. Особливо депутатам, які займаються лише своїми справами. Кажуть, що це не в їхній компетенції вирішувати питання видачі земельних ділянок. Пощастило лише одиницям, хто встиг здобути ділянки саме під забудову у власному населеному пункті. 

Член правління ГО “Всеукраїнської асоціація учасників бойових дій”, керівник  ГО “Асоціація учасників бойових дій та учасників АТО” в Білій Церкві Микола Гніушевич:

Ми багато займалися земельними питанням. Були і суди, як з  позитивними, так і негативними результатами. Асоціація має підписаний меморандум з Геокадастром про співпрацю. Нині ж змінилося не лише обласне керівництво, а й Держгеокадастру. І наразі призупинилися всі процеси з видачі землі за діючою програмою Геокадастру. Ця незрозуміла ситуація тягнулася два місяці. У Київській області вже нарешті призначили нове керівництво.

Керівниця ГС “Ветеранський простір” по Київській області Світлана Шеповалова:

Суд постановив виділити бійцям АТО землю на БілоцерківщиніУчасники АТО всіма цими процесами незадоволені. Ситуація взагалі плачевна. Тому що земельні ділянки вони не одержують або одержують у вигляді паю. У Держземгеокадастрі ж запевняють – проблем не має. Так, можна зайти на їхній сайт і подивитися статистику: скільки ділянок вони надали учасникам бойових дій. Але ж кому саме, з якої області – невідомо. Відповіді на запити вони не надають, так само як і голови деяких сільрад. Геокадастр надавав ділянки за межами населених пунктів. Але триває процес децентралізації і ці землі мали передати громадам. Та ці процеси затягнулися. На тому тижні, і це напередодні місцевих виборів, у Броварському районі взагалі депутати вирішили швиденько видати собі земельних ділянок. А решті, хто був на черзі, у тому числі і учасникам АТО, родинам загиблим, так нічого і не дали. З цього приводу виник дуже гучний скандал. 

Так, згідно з інфографікою Держгеокадастру, за час існування ініціативи, загалом учасникам АТО виділено понад 17 тис. га земельних ділянок за межами населених пунктів.

З них по Київській області, станом на 25 червня, Геокадастром прийнято заяв на одержання ділянок від 41423 осіб. З них затверджено 29028 рішень щодо надання дозволів на розробку проєктів землеустрою та відмовлено 12037 військовим, на розгляді – 358 заяв. 

Суд постановив виділити бійцям АТО землю на Білоцерківщині

Нагадаємо, як раніше повідомляла KV, в Київській області це – не поодинокий скандальний випадок з видачею землі для учасників АТО. 

Так, в 2018 році мерія Боярки віддала вільну землю в центрі міста під будівництво багатоповерхівки, що обурило учасників АТО. Адже для них законної землі в міськраді не знайшлося, а “куму мера” ділянку дали. Тож упродовж двох місяців ветеранам довелося жити на “будівельному майданчику” і відстоювати свої права. Керівництво ж міста тоді запевняло, що землею АТОшників вже наділили. 

Читайте: Киево-Святошинский райсовет повоюет с Боярской мэрией за землю участников АТО

А навесні 2019 року військові Гостомеля на Київщині вирішили об’єднати свої ділянки, виділені їм місцевою владою, і обміняти на квартири від забудовника. Але зустріли спротив влади. 

Читайте: В Гостомеле ветераны АТО не могут распоряжаться своей землей из-за “бойкота” местной власти (видео)

А в грудні минулого року Служба безпеки України підозрювала посадових осіб Обухівської міськради і мера Обухова в привласненні землі, призначеної для переселенців і учасників АТО. П’ятьом організаторам схеми незаконного відчуження землі, включаючи мера Обухова, була оголошена підозра в рамках відкритого кримінального провадження.

Читайте: Мэру Обухова объявили о подозрении в присвоении земли для переселенцев и участников АТО

Фото: колаж KV

КиевVласть

Автор:
Владислав Григор’єв, Інна Міхно
Рекомендуємо до перегляду
Топпосадовцям КМДА загрожує до 5 років в'язниці за продаж “труби” біля залізничного вокзалу
Топпосадовцям КМДА загрожує до 5 років в’язниці за продаж “труби” біля залізничного вокзалу
09:00 Столичні правоохоронці розслідують можливу службову недбалість при здійсненні приватизації знаменитої “труби” – критої пішохідної галереї біля залізничного вокзалу. За інформацією Нацполіції, її орендар…
Як за гроші європейського банку відновлюється освіта Київщини
Як за гроші європейського банку відновлюється освіта Київщини
12:00 Попри війну, фотографії руйнувань на Київщині дедалі частіше поступаються місцем світлинам відбудованих об’єктів, зокрема шкіл. Відновлення навчальних закладів столичного регіону співфінансується численними міжнародними…
“Туалетна помилка”: Київрада забрала землю на вулиці Голосіївській у компанії із орбіти братів Супруненків
“Туалетна помилка”: Київрада забрала землю на вулиці Голосіївській у компанії із орбіти братів Супруненків
09:00 У Київраді виправили свою ж “політичну помилку” – депутатський корпус погодив розірвання договору оренди земельної ділянки на вул. Голосіївській, 13-Д, на якій ТОВ…
Banner
QlU7mDx4