“Свобода” – це ті, хто тримає слово, – Олексій Кайда

“Свобода” - це ті, хто тримає слово, - Олексій Кайда

Незважаючи на плітки про перенос місцевої кампанії, Київська область активно готується до жовтневих виборів. Одну з найзнаковіших та ідеологічно-забарвлених кампаній в столичному регіоні розпочала ВО “Свобода”. Чому владі напередодні голосування вигідно вводити “червоні” ковідні зони на окремих територіях, а також про можливі фальсифікації, “Велике будівництво” та ціну, яку місцеве самоврядування платить за карантин, в інтерв’ю KV розповів народний депутат VII скликання від ВО “Свобода”, кандидат до Київської обласної ради Олексій Кайда.

KV: Чи плануєте брати участь у місцевих виборах 2020? Чому прийняли таке рішення? 

Олексій Кайда: Варто почати з того, що свого часу ВО “Свобода” ухвалила рішення про участь у всіх без винятку виборах: чи то місцевих, парламентських або президентських. Цього принципу ми і дотримуємося, адже вибори – це механізм здобуття влади, хто б що не казав. Влада в нашому розумінні – це лише інструмент побудови великої демократичної і могутньої України. На жаль, в нашій державі протягом всієї її незалежності роками плодилися різного роду політпроєкти – газової труби, нафтової труби, одним словом партії, кінцевими бенефіціарними власниками яких були і є олігархи.  Україну вони розглядають лише як джерело власного збагачення, їх майбутнє наших дітей і внуків не цікавить. І прикро, що більшість громадян цього або не розуміє, або одномоментно хоче отримати свою гречку чи 30 срібників.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

На відміну від таких проєктів одноденок чи однорічок, “Свобода” вже 29 років веде свою діяльність. Я в партії вже 27 років. Ми є націоналістичною партією, яка не змінює своїх поглядів. Багато хто каже – Україна має стати європейською країною. Але ми й так європейська країна, ми у центрі Європи. І наше завдання – наповнити Україну українським змістом. Щоб українці почувались господарями на своїй землі та не виїздили за кордон.

Щодо місцевих виборів – я буду балотуватись до Київської обласної ради. Обрав обласну раду, оскільки свого часу був головою Тернопільської обласної ради і знаю роботу ради якнайкраще, знаю як зробити з обласної ради дійсно дієвий потужний представницький орган, який є виразником думки громад області, а не думки і волі одного голови адміністрації. Саме рада повинна вирішувати питання бюджетування, творення і контролю за виконанням програми соціально-економічного розвитку області. Адже депутатський корпус як ніхто знає проблематику і специфіку регіону, знає куди найперше необхідно скеровувати кошти платників податків. Всі повинні розуміти, що обласна рада – це не філіал облдержадміністрації, а найвищий орган місцевого самоврядування в регіоні.

KV: Що думаєте з приводу нового виборчого законодавства?

Олексій Кайда: Я б не сказав, що закон, за яким обиралися представники місцевого самоврядування на минулих виборах, був поганим. Тоді були вибори за відкритими списками і громада знала, кого обирає. Теперішній Виборчий Кодекс настільки складно виписаний, що я не виключаю величезного рівня фальсифікацій на виборах. Досвідченим юристам не завжди легко розібратись у всіх нюансах, не говорячи вже про членів комісій.

На минулих виборах підрахунок голосів відбувався один-два дні. Тепер уявімо – потрібно буде відсортувати бюлетені в обласну раду, районну та депутатів і голів ОТГ. Кожну купку потрібно відсортувати по партіях, а потім – розподілити по прізвищах. Це величезний обсяг роботи, на підрахунок потрібно буде близько тижня. Звісно, що політпроєкти наймають спостерігачів і членів комісій за кошти, щоб отримати бажаний результат. Вони будуть сидіти на дільницях до останнього. А на скільки терпіння вистачить волонтерам, представникам громадських організацій? У результаті людей будуть вимотувати і, коли залишаться фінансово заангажовані спостерігачі, будуть “корегуватись” результати виборів.

 Також нікуди не поділось поняття “уточнення списків”, коли “на коліні” вносять зміни в протоколи комісій і “малюють” потрібний результат. А це все є наслідком складності Виборчого Кодексу. Чим він складніший, тим простіше фальсифікувати результати виборів.

KV: Як пандемія може вплинути на виборців та результати виборів?

Олексій Кайда: Перш за все пандемія може вплинути на явку. Є категорія людей, які бояться коронавірусу, і просто не прийдуть на вибори. Інша частина прийде, побачить великі черги з визначеною соціальною дистанцією, не захоче чекати і піде.

Щодо дій влади – то ми вже бачимо, як окремі території зараховують до “червоних” зон. Лунають певні посили від представників влади щодо можливого перенесення або скасування виборів. Але ми повинні чітко розуміти – у Конституції України та у Виборчому Кодексі вказано лише дві причини, через які можуть не відбутись вибори. Це або воєнний стан, або надзвичайний стан. Для цього має бути рішення РНБО, указ Президента і 226 голосів у Верховній Раді. Я думаю, цих голосів не набереться, тому що олігархічні політпроєкти, які є у Раді, вже фінансово вклались у вибори.

Влада намагається зондувати грунт для відміни виборів через те, що у них падає рейтинг. Вони бачать, що минулорічного бліц-кригу їм не вдасться досягти.

KV: Нещодавно ви заявляли у прямому ефірі, що ремонт доріг – це лише піар-хід від влади. Чому маєте таку думку?

Олексій Кайда: 35 млрд гривень, які надійшли та надходять на ремонт доріг, – це кошти з фонду боротьби з пандемією. По перше: влада кричить про другу хвилю коронавірусу, вводить “червоні” зони. Виникає питання – якщо ви так занепокоєні, то що зробили для мінімізації наслідків? Нічого. 

Фонд боротьби із коронавірусом був створений за рахунок того, що урізали деякі статті державного бюджету, в тому числі і соціальну складову. Частина коштів забрана у органів місцевого самоврядування. Тепер у ручному режимі, навіть без рішення Верховної Ради, а рішенням Уряду, ці кошти можуть розподіляти будь-куди. У “червоних” зонах забороняється або обмежується робота шкіл, садочків, ринків, громадського транспорту. Знову ж питання – скільки коштів держава виділила на забезпечення вчителів засобами індивідуального захисту? Я вже не кажу про лікарів. Їх мали підтримати позачергово. Чи дала держава хоч копійку на індивідуальний захист дітей? Ні. Це переклали на батьків та місцеві громади, які фактично платять на коронавірус двічі.

По друге, щодо доріг. Загальна кількість коштів, виділених на дороги по Україні, близько 100 млрд гривень. У багатьох ЗМІ повідомляли про “відкати” з цієї суми у розмірі 30-40%, а це майже 1,2 млрд євро. Одночасно саме таку суму позики ми беремо у Євросоюзу. Це казнокрадство і корупція. А Президент разом з командою їздить Україною та відкриває об’єкти так званого “Великого будівництва”, побудовані за рахунок коштів на боротьбу з коронавірусом. Дороги однозначно робити потрібно, але не у такий спосіб і не за рахунок здоров’я українців.

KV: Назвіть ваші основні досягнення у Верховній Раді.

Олексій Кайда: За два роки я став автором або співавтором 85 законопроєктів. Загалом же фракція “Свободи” за два роки подала понад 600 проєктів законів і постанов. Нас було 37 народних депутатів. Якщо говорити про початок роботи, то нам фактично вдалось зупинити тушкування в опозиційному таборі. Були такі випадки в “Батьківщині”, яка на той час була нашим партнером. Але найголовніше – це наша діяльність під час кризових моментів, під час Революції Гідності. Тяжко згадувати ті дні. Уся наша фракція стояла на Майдані. Як заступник голови фракції я курував депутатів. У мене досі є листочок, де я записував по годинам, хто де знаходиться – у Київраді, Палаці Свободи (Жовтневому), в Будинку Профспілок, безпосередньо на Майдані. Це було 24 години на добу: хто веде колону на пікетування судів, прокуратури, МВС і так далі. Найголовнішим завданням, яке ми виконали з честю, – не дали похитнутись опозиції. Ми були стрижнем опозиції. І коли верхівка держави “розбіглась”, найвищою легітимною посадовою особою залишився віце-спікер “свободівець” Руслан Кошулинський. Він ставив на голосування питання відводу силовиків з Києва, переобрання голови Ради і інші не менш важливі державницькі питання. Ми не здригнулися і не побоялись взяти відповідальність на себе в ті складні часи. Так, потім це вдарило по нашому рейтингу. Але як сказав видатний драматург Бернард Шоу – “Свобода – це відповідальність. Тому більшість її боїться”. Ми не боялись!

“Свободи” немає у парламенті зараз, не було у 8 скликанні крім декількох народних депутатів. І усі бачать, що відбувається. Багато розмов точиться щодо подачі води в Крим. Але мало хто згадує, що вольове і політичне рішення перекрити воду у Крим в 2014 році ухвалив “свободівець”, міністр екології Андрій Мохник.

Колишні союзники доклали максимум зусиль, щоб очорнити і “прибрати” “Свободу” з Верховної Ради. А це все через нашу принципову державницьку позицію. Ми не торгуємо національними інтересами. Ще раз наголошу – для нас влада – це інструмент побудови великої української держави, а не вирішення “кишенькових” питань. Якщо народ хоче чесної влади – він обирає “Свободу”.

KV: Чого, на вашу думку, не вистачає Київській області для покращення рівню життя населення?

Олексій Кайда: Не вистачає голови обласної ради “свободівця” (посміхається). В першу чергу, не вистачає професійної команди в керівництві області. Від капітана корабля залежить, як і куди це судно рушає. У Київській області, як і в Україні загалом, проблеми спільні. Якщо конкретизувати, то це відсутність робочих місць, нормальної інфраструктури, це і дороги, і водопостачання, і екологічні проблеми, які пов’язані в тому числі з переробкою твердих побутових відходів. Проблем є багато, але їх можна вирішувати крок за кроком. Якщо хтось говорить, що за рік тут буде область-сад – вони завідомо брешуть. Все потрібно робити професійно, планомірно і відповідально.

KV: Ваше ставлення до нового адміністративного поділу – районування Київщини?

Олексій Кайда: Діючий адміністративно-територіальний устрій України – це стара радянська система. Села, селища, міста, райони, області – все це прописано в Конституції. Утворення ОТГ – потрібний, але на сьогодні не конституційний процес. В основному законі немає такого поняття, як ОТГ. Попередня влада, коли розпочала реформу децентралізації, зобов’язана була внести зміни до Конституції. “Народний фронт” і БПП мали більше 300 голосів, чому вони цього не зробили? Чому так само “Слуга народу”, маючи більшість, цього не робить?

Нам однозначно потрібно відходити від радянських атавізмів. Але коли утворювались ОТГ, проводились громадські слухання. Не всюди дослуховувались до думки громад, але сам процес відбувався. Коли утворили нові райони – ніхто нікого не слухав і не питав. А чому саме такий поділ? Чому не більше районів? Чи чому не менше? Де концепція, де врахування економічної, політичної, історичної складової? Але найголовніше – де думка громади?

 В той же час ніде не прописані повноваження районів. Виникає підозра, що теперішня влада просто чекає результатів виборів. Я впевнений, що жодного голову ОТГ обласного центру “Слуга народу” не візьме. А обласні центри включені в райони. Відповідно, коли влада побачить, що не мають голів обласних міст, які є центрами впливу та формування громадської думки, наділять райони надзвичайними повноваженнями і намагатимуться тиснути на них. Саме тому не прописані повноваження районів. 

KV: Чи необхідний такий адміністративний орган, як районні ради, у майбутньому устрої держави?

Олексій Кайда: Я переконаний, що мають бути ради. У якому вигляді – інше питання. В цивілізованому світі є таке поняття, як референдум. У нас кожна влада розповідає, що ухвалить закон про загальноукраїнський та місцеві референдуми. “Свобода” у свій час подала такий законопроєкт. Але владі не вигідно слухати громади.

 Українці мали б сказати хочуть вони райони, чи ні. І в якому вигляді, і з якими функціями та повноваженнями.

KV: Якими повноваженнями мають бути наділені громади, райони та область?

Олексій Кайда: Громада має вирішувати усі питання, пов’язані з буденним життям – дороги, садочки, школи. І якраз шляхом референдумів, плебісцитів та опитувань мали б вирішуватись питання, куди в першу чергу спрямувати кошти – на дорогу чи лікарню. Обласна рада – це більш політичний орган. У час Революції Гідності, обласні ради, де головами були “свободівці” (Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька, Львівська) першими почали ухвалювати рішення про створення виконкомів і забирали делеговані повноваження від обласних адміністрацій. І було б логічно, аби обласна рада мала виконавчий комітет. Натомість, саме адміністрація, куди садять “царьків”, які одноосібно підкоряються Президенту, розподіляє кошти. Адміністрації мали б носити наглядові функції.

 Кожен державних орган чи орган місцевого самоврядування має займатись властивими йому повноваженнями. Тоді буде порядок. 

KV: Що “Свобода” думає з приводу відкриття ринку землі?

Олексій Кайда: Ми маємо принципову позицію з цього питання. “Свобода” внесла до Ради альтернативний законопроєкт щодо обігу землі. Ми не проти приватної власності на землю. Якщо людина має присадибну ділянку, нехай продає, записує у спадщину. Якщо людина має пай і хоче його продати, то виключно державі у державний земельний банк за ринковою ціною, а держава нехай передає в довгострокову оренду. Єдиним джерелом влади, згідно Конституції, є народ. Земля – це народне багатство. І не в праві якісь латифундисти чи спекулянти торгувати нашою землею. Дехто наводить як приклад приватизацію квартир, заводів. Але квартиру та завод можна ще побудувати. Земля ж не збільшується. Її скільки було, стільки й буде.

Також непрепустимим є те, що з а діючим законом через фінансові установи та банки іноземці можуть купувати українську землю. І вони будуть це робити. “Свобода” категорично проти цього.

В інших країнах, навпаки, викуповують приватну землю у державну власність. Тому що думають наперед. Кліматична ситуація у світі змінюється. Зменшується кількість прісної води. Потрібно думати не тільки за себе, а за онуків та правнуків. Може статись катастрофа, коли не вистачатиме їжі. Так, зараз у нас багаті землі. Але насуваються субтропікі і невідомо, до чого це призведе. Кожна влада в України думала і думає лише за “сьогодні”, а що буде після них – та хоч потоп. Тому “Свобода” завжди мислить стратегічно і на покоління вперед.

KV: Чому на майбутніх місцевих виборах люди мають голосувати за “Свободу”, з чим партія йде на ці вибори?

Олексій Кайда: Наступного року “Свободі” буде 30 років. Подивіться, коли створені інші партії. Багато політологів визнають, що ми є єдиною ідеологічною партією в Україні. Ми працюємо на основі ідеології українського націоналізму. А це любов до своєї нації, землі, країни. Ми ті, хто захистить українців на своїй, Богом даній землі.

Не можу не згадати наших господарників – успішних міських голів Тернополя Сергія Надала, Івано-Франківська Руслана Марцінківа, Хмельницького Олександра Симчишина, рівень підтримки яких сягає 75-90%! Чому така підтримка? Тому що це міські голови-свободівці, які щоденною працею довели, що можна управляти ефективно, професійно, прислуховуватись до думки громади і працювати заради українців. І найголовніше – вони як і вся “Свобода” – це ті, хто тримають слово!

Читайте: Керівник обласної “Свободи” Ігор Сабій: “Влада боїться двох речей – преси і людей на вулицях” 

Фото: KV и из открытых источников

КиевVласть

Автор:
Виктория Билоус
Рекомендуємо до перегляду
Топпосадовцям КМДА загрожує до 5 років в'язниці за продаж “труби” біля залізничного вокзалу
Топпосадовцям КМДА загрожує до 5 років в’язниці за продаж “труби” біля залізничного вокзалу
09:00 Столичні правоохоронці розслідують можливу службову недбалість при здійсненні приватизації знаменитої “труби” – критої пішохідної галереї біля залізничного вокзалу. За інформацією Нацполіції, її орендар…
Як за гроші європейського банку відновлюється освіта Київщини
Як за гроші європейського банку відновлюється освіта Київщини
12:00 Попри війну, фотографії руйнувань на Київщині дедалі частіше поступаються місцем світлинам відбудованих об’єктів, зокрема шкіл. Відновлення навчальних закладів столичного регіону співфінансується численними міжнародними…
“Туалетна помилка”: Київрада забрала землю на вулиці Голосіївській у компанії із орбіти братів Супруненків
“Туалетна помилка”: Київрада забрала землю на вулиці Голосіївській у компанії із орбіти братів Супруненків
09:00 У Київраді виправили свою ж “політичну помилку” – депутатський корпус погодив розірвання договору оренди земельної ділянки на вул. Голосіївській, 13-Д, на якій ТОВ…
Banner
QlU7mDx4