Відомий київський фуд-блогер Інна Гордієнко сама для себе неочікувано завітала до Копенгагену – столиці Данії. Що з того смачного вийшло – в кулінарному гіді для читачів КиевVласти.
Продовжуючи тему гастрономічних подорожей, цього разу буду знайомити вас з датською кухнею. Ніколи не думала, що вона мене вразить. Можливо, вона не настільки різноманітна, як іспанська чи італійська, але точно дуже смачна, витончена і однозначно заслуговує на те, щоб про неї написати.
Найпопулярніша традиційна страва – смореброди
Насправді, смореброд – це бутерброд з безліччю компонентів, який прийнято їсти за допомогою ножа та виделки. Найпоширенішими складовими таких бутербродів є різні види риби та морепродуктів. Також це може бути шинка, сир, печінковий паштет, ростбіф, копчений окіст, картопля, свіжі овочі і зелень.
Жителів Копенгагена сміливо можна назвати одними з головних у світі любителів таких бутербродів. В місцевих ресторанах і кафе їх готують сотні варіантів.
Деякі бутерброди нагадують справжні шедеври кулінарного мистецтва. Зверху вони обов’язково приправляються різними доповненнями для краси та безперечно смаку.
Хоча традиційно їх готують на житньому датському хлібі, ви безперечно можете замовити на тому, який вам більш до вподоби.
Один з найпопулярніших закладів, куди я і завітала на смореброди – Nyhavns Faergekro. Розташований він одразу поруч з каналом Нюхавн, що перекладається як Нова Гавань. Це місце – візитна картка Копенгагену, відповідно тут збирається найбільша кількість туристів.
Якщо ви потрапите в це кафе з 11:30 до 17:00, то вам запропонують безліч варіантів сморебродів: овочевий і картопляний за 75 крон (10 євро); з ростбіфом, копченим лососем, креветкою, курячим салатом, традиційними датськими тефтелями, сиром брі та іншими за 80 крон (11 євро).
Якщо ж ваш обід був в іншому місці і ви опинилися в Nyhvans Faergekro після 17:00, ви зможете замовити смореброди лише за основним меню. І тоді це буде страва з трьох бутербродів: з ростбіфом та карамелізованою цибулею, лососем та каперсами, курячим салатом та скибкою смаженого бекона за 130 крон (18 євро).
Ці види сморебродів – найпопулярніші. Хоча в інших закладах я зустрічала замість останнього – з креветкою та вареним яйцем. Звучить дивно, але насправді – смакота неймовірна.
Оселедець – як сало для України
Оселедець тут усюди: безліч варіантів консерв в супермаркетах, величезний вибір в різних засолах на ринку Torvehallerne, неймовірна кількість закусок з оселедця в ресторанах. Навіть на основну страву можна замовити смажений оселедець!
Але я все ж таки радила би вам потрапити на “оселедцевий буфет”, аби спробувати оселедець, приготовлений різними способами: на грилі, сковороді, копчений, маринований в найрізноманітніших соусах.
Такий буфет працює саме в згаданій вже ресторації на набережній Нюхавн. Ми випадково дізналися про цю опцію, коли завітали в цей заклад на смореброди. Тому наступного дня відправилися смакувати оселедець в усій так би мовити його красі.
“Оселедцевий буфет” працює в форматі “шведського столу” (про нього трохи пізніше) лише до 17:00. Платите 130 крон (18 євро) і можете брати оселедця стільки, скільки ваша душа забажає.
Крім копченого та тушкованого, мене особливо вразив маринований оселедець. В таких видах маринаду ви його точно більш ніде не скуштуєте – гірчичний і майонезний, цибулевий та буряковий, з додаванням грибів, перцю, фенхелю, карі та укропу.
Я накладала і накладала собі нові тарілки, думала просто лусну від такої кількості оселедця, але зупинитись не могла.
До речі, таким самим способом готують тут і лосося. Якщо ви завітаєте на вже згаданий мною самий великий продуктовий ринок Копенгагена, то зможете купити лосося та оселедець в найрізноманітніших засолах, спеціях та маринадах. Від побаченого та запахів у вас просто поїде дах!
Риба та морепродукти – обов’язковий пункт програми
Щоб зрозуміти наскільки тут вони свіжі та запашні відправляйтеся на місцевий ринок. Камбала, палтус, тріска, и звичайно лосось та оселедець пропонують місцеві торговці в широкому асортименті.
Ми не втримались і замовили холоднокопченого палтуса, бо вже мали уявлення про його якість. Під датській “Туборг” смакував він просто бездоганно.
Проте справжню насолоду ви отримаєте від рибки, якщо спробуєте її в місцевому ресторанчику. В перший день нашого приїзду до Копенгагену ми завітали до ресторану Il Buco – і точно не прогадали.
Кухня працює майже в усіх закладах до 22:00, тому на наш візит саме в цей час офіціантка розвела руками: “Вибачте, але нічим не можу вам допомогти”.
На допомогу прийшов кухар ресторації, який побачив наші засмучені обличчя та голодний погляд. Оскільки кухня в ресторані відкрита и він завершував приготування останньої страви для клієнтів, запропонував нам підсмажити палтуса, як найпростіший та найшвидший варіант.
Те що предстало перед нашими очима через 15 хвилин перевершило всі наші очікування. Подача палтуса – кулінарний шедевр! З лисичками, аспарагусом та приправлена устричним соусом – риба просто танула в роті.
Звичайно коштувала така страва не дешево – 185 крон (25 євро порція). Але, як виявилося, за місцевими мірками – це середня ціна на основну страву.
“Шведській стіл” в Данії – det store kolde bord (“холодний стіл”)
Це не означає, що вам подадуть виключно холодні закуски – гарячі страви також присутні і у великій кількості. Як правило, датський “буфет” пропонує безліч страв з локальної кухні – смореброди, оселедець, печінкові паштети, сосиски, тефтелі, смажена риба та свинина, різноманітні салати та звичайно солодощі.
Щоправда, знайти заклад, який пропонує “шведський стіл” з національною кухнею не так просто. Зазвичай, це азіатські ресторанчики. Але мені вдалося знайти чудове місце саме з локальною кухнею і доступними цінами.
Отже, раджу вам мережу Dаlle Vаllе, що має декілька ресторанів у столиці Данії. Три з них – в самому центрі. Ми завітали до того, що біля Круглої башти. І поєднали приємне з корисним: спочатку оглянули башту, піднялись на 42-метрову висоту (в 1642 році найвища будівля в місті), а потім посмакували чудовим обідом.
Візит до буфету на одну особу коштує 89 крон (12 євро), якщо ви завітали з 12:00 до 16:00.Для Данії – це доступний прайс. В середньому, основні страви в ресторанах стартують із 120 крон (16 євро).
На вечерю ціна інш.! З 16:00 вимушені будете віддати 129 крон (майже 17 євро). Але і страви у цей час більш різноманітні та вишукані.
Спробуйте тут найпопулярніші види сморебродів – з креветкою та яйцем, ростбіфом та карамелізованою цибулею, огірком та смаженою білою рибою.
Також візьміть свининку – датчани вміють її готувати. Наприклад, маленькі шматочки пісної вирізки або свинний стейк, або філе, тушковане у вершковому соусі, чи подрібнену свинячу печінку з грибами. Це дуже дуже смачно!
Ще раджу скуштувати тефтелі – вони готуються із суміші дрібно рубленої свинини та телятини. Краще їх смакувати в класичному варіанті – з картопляним салатом та червонокачанною капустою.
М’ясо та рибу не забудьте приправити соусами – їх велика кількість, але обов’язково мусите спробувати “ремулад”. Хоч його батьківщина – Франція, в Данії він отримав особливу популярність. Смакує чудово навіть із сморебродами, і славнозвісним датським хот-догом!
Датський хот-дог – улюблена страва місцевих жителів
Хот-доги можна знайти в будь-якій країні, але в Данії – це просто культова страва. Продаються вони скрізь в пересувних кіосках (pølsevogn)! Самі датчане настільки люблять цю просту вуличну їжу, що один кіоск з хот-догами був встановлений навіть в аеропорту в терміналі прибуття – в зоні отримання багажу – до послуг місцевих жителів, які повертаються додому із своїх мандрівок.
Основні інгредієнти датського хот-догу – булочка і сосиска, переважно свиняча червоного кольору (Rød Pølse), приправлена гірчицею або кетчупом, підсмаженою хрусткою цибулею та маринованими огірками.
Існують різний історії про ці червоні сосиски, але найвірогідніша з усіх така. Десь в 30-х роках минулого століття, в умовах світової кризи виробники м’ясної продукції вирішили позбавитися від зайвого товару, викинувши його подалі в море, але потім чи то совість проявилася у них, чи то жадібність здолала, надлишки, точніше сказати (свинячі сосиски) вони продали роздрібним торговцям за безцінь.
Оскільки термін придатності добігав кінця, торговці, змовившись вирішили сосиски відварити, що продовжило б їх термін зберігання, а що б надати сосискам більш привабливий вид умочили їх в харчовий червоний барвник (буряковий сік) і потім розпродали за низькими цінами. Торгова операція принесла істотний прибуток.
Сосиски припали до смаку, новина швидко розійшлася і народ став вишукувати схожі червоні ковбаски у торговців. Незабаром подібні червоні сосиски перетворилися в різновид м’ясних продуктів – Rød Pølse.
Потім додали до сосисок булочки, гірчицю, цибульку, солоні огірочки і отримали той самий знаменитий Danish Rød Pølse. Коштує він всього на всього 30 крон, це дешевше ніж кава в Копенгагені (50 крон). Під хот-дог однозначно раджу взяти місцевого пива.
Обов’язково візьміть Pilsner – він тут пропонується на кожному кроці і в кожній ресторації. Але особливо раджу спробувати ель і стаут – це більш міцні за вмістом алкоголю сорти, але вони бездоганні за смаком.
Читайте та смакуйте: Гід по 13 рестораціях Одеси, частина перша (фото, меню, ціни)
Як правило, розливне пиво в закладах стартує від 50 крон (7 євро) за маленький келих, і до 75 крон за великий (10 євро). Щоправда в супермаркеті ви можете знайти Pilsner в скляній пляшці за 2,40 крон (майже 3 євро), і Carlsberg чи Tuborg в бляшаній за 4,40 (майже 6 євро).
Останній куточок хіппі-утопізму
Бути в Копенгагені і не відвідати Христианію – це неприпустимо. Держава в державі, в якій діють свої закони, валюта, і навіть своя гастрокультура. Самоврядна комуна, де вже понад 40 років живуть анархісти, сквотери та хіппі розташована в 10 хвилинах від центру міста. Орієнтир – Храм Христа Спасителя.
До речі, це найвища точка в Копенгагені. Якщо наважитесь і підніметесь – побачите один із кращих краєвидів.
На вході до Христианії висить вивіска “Ви залишаєте територію Євросоюзу”. Уся територія республіки обнесена дерев’яним парканом.
Почалося все в 70-х, коли група людей освоїла територію колишніх військових бараків і створила нове суспільство на принципах свободи і рівності. В 1990 році після довгих переговорів із датським урядом жителі Христианії створили житловий кооператив і на зібрані гроші викупили у муніципалітету 34 гектара землі. Сьогодні тут живуть близько 1 000 осіб.
Сюди перебралися не тільки вільні художники, музиканти і театральні режисери, а й наркомани, яких традиційне суспільство не приймало.
На головній вулиці Христиании – Пушер-стріт – розташувався найбільший ринок марихуани в світі. Місцеві вважають, що якщо в Данії продаж легких наркотиків буде легалізований, то прибуток Христианії і її економічна забезпеченість виросте в рази. А поки на Пушер-стріт категорично заборонено фотографувати.
Звичайно, сфотографувати процес продажу наркотиків на вулицях Христианії мені не вдалося, проте я увіковічила свій процес смакування джойнту із марихуаною.
Косяк коноплі в залежності від країни виробництва стартує від 50 крон (7 євро) за датську марихуану, і до 150 крон (20 євро) за ямайську і колумбійську. Один грам гашиша коштує 50 крон, так як і печенюшки та мафіни.
Із найцікавіших смачних місць раджу відвідати кафе Spiseloppen із сезонним меню, випити в барі Nemoland, а потім відправитися на концерт до рок-клубу Loppen, де колись виступали Боб Ділан і Metallica.
І звісно, таку колоритну мандрівку потрібно шліфанути христианівським Pilsner. Рецептура цього незвичного пивка є незмінною із 1972 року. Продається у всіх барах та коштує 30 крон за пляшку.
Насправді Христианія – не брудний район із наркотрафіком, сміттям і підозрілими персонажами, а спокійне затишне місце серед зелені на березі озера. В Христианії заборонено автомобільний рух: жителі переміщуються або пішки, або на велосипедах.
Всі будинки побудовані зі старого дерева і скла місцевим людом. Найяскравіші представники хіппарської архітектури розташовані на березі озера. Ось такий соціалізм, чудово вписаний в капіталістичний світ, який ви просто зобов’язані побачити на власні очі, якщо хочете мати повноцінне уявлення про гастрономічну культуру Данії.
Наступна країна буде не менш цікавою та насиченою на кулінарні шедеври та гастрономічну екзотику. Чекайте вже на неї в жовтні.
А щоб не пропустити, звичайно, мусите стежити за моєю сторінкою на Фейсбуці
Читайте та смакуйте: Гід по 13 рестораціях Одеси, частина друга (фото, відео, меню, ціни)
Фото та відео автора