20 грудня у Києві виступить найшвидший піаніст у світі Любомир Мельник. Відомий музикант і композитор дасть концерт у рамках світового турне до свого 70-річчя.
Любомир Мельник – один з найяскравіших представників у сучасному музичному світі. Канадський композитор з українським корінням завжди плекав любов до чуттєвих мелодій фортепіано і з дитинства не розлучався із ним. Піаніст винайшов унікальний стиль гри, який отримав назву “Безперервна музика” (англ. Continuous music) – техніка швидкого чергування нот з використанням педалі.
Музикант встановив два світові рекорди завдяки своїй грі. Він першим зумів зіграти мелодію, виконуючи 19 з половиною нот за секунду кожною рукою одночасно. Також Любомир Мельник зіграв найбільшу кількість нот за годину виконання зі швидкістю 13-14 нот за секунду кожною рукою.
Редакція KV зустрілась з музикантом перед концертом і поспілкувалась про його творчість і життєві цінності.
KV: Звідки у Вас з’явилась любов до музики? Чи пам’ятаєте своє перше знайомство з фортепіано?
Любомир Мельник: Я почав грати на піаніно ще в ранньому дитинстві, у чотири чи п’ять років. Цей інструмент супроводжував мене все життя і став його невід’ємною частиною. Пам’ятаю, як я годинами награвав одну й ту саму мелодію, не помічаючи нічого навколо. Я навіть і не думав, що колись виступатиму з концертами. Тоді це здавалось цілком природним – просто грати і створювати музику.
KV: Музика для Вас професія чи покликання?
Любомир Мельник: Моя кар’єра в якості музиканта розпочалась відносно нещодавно. Раніше був лише я і моє фортепіано. Але навіть не дивлячись на відсутність публіки і концертів, я продовжував грати. Це внутрішнє прагнення створювати щось прекрасне стало головною метою у житті.
KV: Розкажіть, як виник Ваш унікальний стиль гри “Безперервна музика”?
Любомир Мельник: Я не винаходив його спеціально. Все вийшло дуже природньо. Це ніби енергія в її чистому вигляді. І в ті моменти, коли я відчував її – чітко розумів, що це справжнє диво. Мою музику важко назвати особливою технікою, але під час гри я ніби зливаюсь з нею і відчуваю звучання самого інструмента.
KV: Ви кілька років прожили у Парижі. Це місто слугувало натхненням для багатьох митців. Чи надихають Вас певні локації?
Любомир Мельник: Звичайно, таких місць дуже багато. Але моя музика не прив’язана до певної точки на карті, вона вільна. Цікаво, що мій музикальний стиль сформувався саме в Парижі. Раніше я не бачив зв’язку, але зараз розумію, що музика повинна була з’явитись саме в цьому місці. Люди, саме місто, його вібрації – все довкола сприяло моїй творчості.
KV: Ваш новий альбом Fallen Trees навіює спогади про осінь. З яким настроєм створювались композиції до нього. Також осіннім?
Любомир Мельник: Альбом складається з окремих композицій, які я створював у різний час. Вони не були спеціально написані на одну тему. Композиції чудово поєднувались одна з одною і звучали разом. Звичайно, в альбомі присутня спільна ідея – осінь, наближення холоду, але вони символізують неминучі зміни у природі і готовність людини прийняти їх.
KV: Слухаєте когось із сучасних виконавців?
Любомир Мельник: Я займаюсь своєю музикою і присвячую весь час їй, тому мені ніколи навіть слухати щось інше. Проте під час гастролей я часто зупиняюсь в різних готелях, де у фойє грають пісні молодих виконавців. У музиці, перш за все, я шукаю мелодію. Вона додає усій композиції глибини та фарб. Іноді мелодія і голос дуже приємні і їх хочеться слухати, а часом – зовсім навпаки.
KV: Як Ви вважаєте, чи може класична музика й надалі розвиватись в умовах сучасності?
Любомир Мельник: Класична музика стала основою багатьох інших жанрів, але чомусь не користується популярністю серед молодих слухачів. Більшість композиторів орієнтуються зараз на сучасність – пишуть музику до фільмів, що безперечно сприяє розвитку класичного жанру. Наразі ми не маємо геніїв на кшталт Моцарта чи Бетховена. Тим не менш, хочеться вірити, що з ними класична музика не припинить своє існування. Я намагаюсь розвивати класику і прививати любов до неї. Раджу слухати її якомога частіше, аби не забувати красу справжньої музики.
KV: Чи маєте поради для молодих музикантів?
Любомир Мельник: Головне не йти проти себе і продовжувати творити. Любов до музики пробуджує в нас найкраще. Необхідно знайти свій унікальний голос у музиці і нести його людям.
Фото: організатори концерту