26 квітня в театрі імені Лесі Українки в Києві відбудеться прем’єра вистави «Отелло». Режисер вистави Давід Петросян.
«Отелло» – історія про недовіру. Непевність, сумніви генерала діючого війська до свого оточення, описана Шекспіром, висвітлює якусь глибинну деструкцію в суспільстві та у взаєминах між близькими людьми…
Важливо, що події п’єси починаються з перемоги у війні. Одразу після неї один з героїв намагається вибити собі місце під сонцем – шляхом інтриг, наклепів, підбурювання суспільства, і, власне, жертвою цієї майстерно розіграної партії стає генерал, який цю перемогу здобув. Я не хочу говорити, що сьогодні історія ця пророча, але це серйозне попередження, привід замислитися над проблемою довіри одне до одного і над тим, які випробування чекають на нас після Перемоги.
Але це лише перший план цієї історії, адже твори Шекспіра поліфонічні, багатошарові, в них чимало алюзій. Для мене, наприклад, цікавішим, аніж побутові чи політичні конфлікти є зіткнення різних проявів людської природи. Тут це відбувається на екзистенційному рівні. Отелло конфліктує не з іншими героями, а з самим собою. Битва відбувається всередині людини: довіряти чи не довіряти? До речі, в деяких інтерпретаціях Яго перекладають як Еgo.
Тобто, можна сказати, він є частиною самого Отелло – уособленням не найкращих рис людської сутності. В той час як Дездемона висвітлює людські чесноти, високі ідеали, які теж присутні в Отелло… Тож, можна сказати, це боротьба головного героя зі своїми внутрішніми демонами.
Фото: відкриті джерела
КиївВладаГеннадій Кірія