У Національному заповіднику “Києво-Печерська лавра” представлені два списки чудотворних ікон Божої Матері – Озерянської (1734 року) та Вишгородської (XVII століття). Вони є не лише свідками нашої багатовікової історії, а й символами віри, що надихали й підтримували українців упродовж віків. Вшанувати святі образи можна буде в Успенському соборі Лаври з 21 грудня 2024 року по 7 січня 2025 року.
Про це КВ дізналася з повідомлення Національного заповідника.
Там нагадують, що Озерянська ікона – головна святиня і покровителька міста Харкова і всієї Слобожанщини. Список знаменитого образу Богоматері Озерянської, ймовірно, створений в Києво-Печерській Лаврі, є одним з найдавніших, відомих на сьогодні. Її авторство приписують Алімпію Галику, видатному лаврському іконописцю XVIII століття. Належала ж вона шляхетному козацькому роду Квіток, звідки походить і родоначальник української літератури Григорій Квітка-Основʼяненко.
Ікона виконана у стилі українського бароко: написана олійними фарбами на дерев’яній основі, покритій левкасом, з багатою позолотою. Її композиція базується на традиціях іконопису, близьких до Ченстоховської Богородиці, але наповнена самобутнім українським духом. Напис на зворотному боці ікони свідчить про її створення у 1734 році, що додає їй особливого історичного значення. Ця святиня славиться численними чудотворними діяннями, і вже майже три століття є джерелом духовної підтримки для вірян.
Вишгородська ікона Божої Матері, написана у 1650-1690 рр., має захопливу історію. Протягом тривалого часу вона перебувала в Італії, поки у 2016 році не була повернена до України. Її срібно-золоті шати виконані в стилі бароко-рококо й вирізняються високим художнім рівнем.
За легендою, ікона врятувала життя італійському офіцерові під час Другої світової війни, який зберіг її.
Відвідувачі матимуть змогу не лише побачити ці унікальні ікони, а й долучитися до молитви перед святинями, які будуть виставлені у центральній частині Успенського собору.
Ці сакральні шедеври – виняткова можливість долучитися до історії і духовності традиційного українського іконопису козацьких часів.
Ікони надані на тимчасове зберігання Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» з родинного зібрання Івана та Олександра Панченків.
КиївВлада