Коли давно не було засідання Київради, трохи відвикаєш від містечкового цинізму. Сьогодні внесли на розгляд депутатського корпусу невідкладний проєкт рішення від керівництва столиці про звернення до ВР, щоб нардепи нарешті прийняли “надважливі” закони стосовно збереження культурної спадщини. Зокрема, підняли штрафи за руйнацію відповідних об’єктів. Мовляв, скільки можна чекати, нардепи в усьому винні.
Голова фракції “Слуга народу” Вітренко по цьому питанню закликає отямитись. Бо, за його інформацією, з 24.02.22 в Києві було знищено 23 об’єкти культурної спадщини, тільки 2 з яких російськими ракетами, а решта – завдяки злочинній діяльності чи бездіяльності КМДА. По правді, так і є, але представники інших фракцій дружно на нього накидуються, даючи зрозуміти, що все зло в країні і Києві через “слуг народу”, які не дають навіть рятувати культурну спадщину.
Між тим, усі можуть побачити і відслідкувати, що реально відбувається. Як постійно інформує КВ, спершу КМДА, за допомогою депутатських голосувань, масово оформляє забудовникам оренду (чи купівлю) землі під такими об’єктами. Часто відразу з цільовим призначенням під будівництво чи реконструкцію, незважаючи на те, що там, наприклад, має знаходитись по Генплану, чи ДПТ. Вже на цьому етапі зрозуміло, що об’єкт культурної спадщини приречений. Потім профільна структура КМДА чомусь ніяк не може змусити власників історичних будівель підписати і виконувати “охоронні договори”, а інша профільна структура КМДА прицьому надає їм містобудівні умови та обмеження (МУО) – дозвіл на проєктування в межах земельної ділянки нового будівництва чи реконструкції, яка фактично теж будівництво. МУО теж дуже часто надаються, не звертаючи увагу на вимоги Генплану, ДПТ і інші містобудівні норми і правила, і це – остаточний вирок для об’єкта культурної спадщини. Іноді такі МУО відразу не дають, іноді – дають з деякими обмеженнями будівельних апетитів. Але все це потім масово “зливається” юристами КМДА і Київради в судах, через рішення яких забудовник отримує, все що хоче. Включаючи отримання потім дозволу на підготовчі і будівельні роботи від ДІАМ чи відповідного департаменту КМДА. Усі ці роботи, як правило, ще й “благословляє” ще одна структура КМДА “ордером на порушення благоустрою”.
На всіх цих етапах у КМДА є дуже багато важелів, щоб врятувати об’єкт культурної спадщини, якщо є такий намір і політична воля. Усі несанкціоновані роботи забудовників по знищенню культурної спадщини можуть зупинити і робітники КП “Київблагоустрій” і поліція і суди, але ні – у міської влади інші пріоритети і завдання.
Проєкт рішення про звернення до ВР в результаті затвердили, що жодним чином на ситуацію не вплине.