Чи можна почистити судини?

Ганна Солощенко
Ганна Солощенко

лікар-кардіолог вищої категорії

Беззаперечним лідером серед запитань від моїх читачів є питання про “чищення” судин. В тій чи іншій формі воно звучить у ваших листах і повідомленнях, на консультаціях. Тому сьогодні хочу трохи розповісти про те, чи є для нас така можливість або це міф, що розповсюджується в інтернеті продавцями різних дурниць.

Давайте спочатку розберемо, чи варто щось “чистити” чи “драїти” в наших судинах. Наші артерії мають три шари. Зовнішній, зі з’єднувальної тканини, яка також містить в собі нервові закінчення і маленькі судинки, що живлять стінку судин. Внутрішній, що складається зі спеціальних “м’язів”, так званої гладком’язової мускулатури, яка може скорочуватися, підвищуючи тонус судини або розширюючи її, тим самим збільшуючи кровоток. І, нарешті, внутрішня стінка судини, інтима, що здебільшого складається з ендотеліальних клітин, своєрідного бар’єру між потоком крові, з його корисними і шкідливими речовинами, та глибших шарів судини. Бар’єр цей виконує захисну функцію: не пропускає шкідливі і дає зелене світло корисним і поживним речовинам. Так відбувається в нормі. Але під впливом різних шкідливих чинників, які ми перерахуємо нижче, бар’єр може порушуватися, його виборча функція страждає, і ендотелій внутрішньої стінки починає пропускати чужинців і шкідників. Це називається ендотеліальною дисфункцією.

Що може спричинити ендотеліальну дисфункцію? На першому місці стоїть куріння. Навіть одна викурена цигарка на тиждень (спеціально кажу це для тих, хто любить обманювати себе, хто “курить небагато, всього двічі на день”) призводить до порушення нашого природнього бар’єру. Кордони стають ненадійними. На другому місці – підвищення цукру. Тут йдеться не лише про людей з цукровим діабетом, але й про прихильників солоденького. Склянка солодкої газованої води або шматочок тортика призведе до збільшення цукру на 30-40 хвилин, але цього достатньо для пошкодження внутрішньої стінки судини. Далі йде ще один ворог кордонів на замку – підвищений тиск. Будь-який тиск понад 130/80 шкодить нашій інтимі, причому незворотно. Саме тому слід відвідати грамотного кардіолога, навіть за незначного підвищення тиску. Навіть за чудового самопочуття.

Завершують перелік ворогів наших судин шкідливі, складні жири (так звані ліпопротеїди низької щільності та/або тригліцериди) і трансжири. Якщо перші здебільшого синтезуються в нашому організмі, то тригліцериди і трансжири ми добровільно кладемо до себе в рот. Особливого значення сучасна дієтологія надає трансжирам. З розвитком харчової промисловості в наше життя увійшли ці нові жири. Вони утворюються в результаті гідрогенезації природнього овочевого жиру. Так подовжується термін зберігання і життя продукту, чого не скажеш про термін придатності судин людей, які їх вживають. Найпоширеніші джерела цих шкідливих речовин – маргарин і вся випічка, що продається готовою в супермаркетах і крамницях (оскільки саме на ньому готуються всі ці булочки, тістечка, креми для тортів, будь-які види печива, навіть безневинні крекери і т.д.) Заморожені піци та інші заморожені продукти, олії з дуже низьким вмістом жиру, картопля фрі й будь-які фастфуди, деякі зернові суміші для швидких сніданків (особливо тривалого зберігання), попкорн для мікрохвильовки. Та й будь-які продукти, що ми смажимо на значній кількості несвіжої олії, будуть містити значний відсоток гідрогенізованого жиру. Тому я рекомендую переходити на інші, не менш смачні способи приготування їжі – електрогриль, мультиварка, запікати в духовці, пательня вог та ін. Всі ці способи дають змогу уникнути використання рослинної олії. Але ви можете додати до 20 мл на добу різних олій в салати (лляну, оливкову, кукурудзяну, соняшникову).

Отож, ми розібрали, як потрапляють шкідливі речовини в стінку наших судин; вивчили з циклу статей про суперечливі питання атеросклерозу, що з цього виходить (атеросклеротичні бляшки). Тепер найголовніше – якщо проблема вже є, чи можна її вирішити? В таких випадках йдеться про можливість “чищення” судин, порівнюючи атеросклероз з їх забрудненням. Тут я повинна спочатку зазначити, що холестеринові бляшки достатньо щільні та жорсткі за структурою, розчинити їх можна лише разом зі стінкою самої судини. Тобто фокус, який ми бачимо в рекламі чищення пральної машини або робимо самостійно, коли чистимо накип у чайнику, з судинами не пройде. Не можна ввести ліки, які розчинять бляшку і залишить цілою саму судину.

Саме тому на сьогодні сучасній медицині відомі лише хірургічні методи “чищення”, тобто забрати бляшку може тільки ендоваскулярний або серцево-судинний хірург. Перший може поставити всередину судини спеціальний розширювач (стент), не розрізаючи її, працюючи через доступ на руці чи нозі (це називається малоінвазивна хірургія). А другий вже робить відкриті операції на судинах.

Тому якщо вам десь запропонують “почистити” судини чудодійними крапельницями або таблетками – не ризикуйте. В кращому випадку ви втратите гроші, а в гіршому – можете нашкодити своєму здоров’ю.

Що ж робити, якщо судини не можна “почистити”? Відповідь очевидна – не забруднювати. Це і є моя улюблена профілактика.

Заразом скажу ще про деякі види популярних серед несумлінних продавців “чищень”. Чищення печінки та кишківника. Не варто купувати дорогі і часто шкідливі засоби, щоб почистити ці органи. Повірте, в нашому організмі все налагоджено до рівня досконалості. Печінка, ворсинки кишківника працюють без перерви на сон або обід 365 днів на рік. Достатньо просто розвантажити їх, зменшуючи кількість “сміття”, яке їм доводиться вигрібати щодня. Влаштуйте собі розвантажувальний день, створіть звичку двічі-тричі на місяць обходитися без м’яса. Використовуйте більш економні способи приготування їжі, відмовтеся від алкоголю і важкої їжі. І ваш організм самостійно позбудеться токсинів. До речі (зараз я ризикну втратити деяких підписників), такого поняття, як шлаки, в нашому організмі не існує.

Окремо хочу сказати про ворсинки нашого кишківника – невтомних робітниках, які сприяють чищенню нашого кишківника, що має неабияке значення для здоров’я і довголіття. Як їм допомогти або принаймні не заважати. Наші ворсинки дуже полюбляють продукти, які містять велику кількість клітковини (овочі, бобові, цільнозерновий хліб, злаки), і йогурти, які містять корисні бактерії. Не забувайте балувати їх щодня, бо вони обстоюють ваше здоров’я. А тим підписникам, які досі зі мною, незважаючи на те, що я оголосила шлаки неіснуючими, а чищення судин і кишківника – невіглаством, хочу подякувати за довіру.

Профілактика та лікування. Роби все вчасно!

Запитання можна задати в приватних повідомленнях або на сайті https://vashcardiolog.com.ua/

Записатися на консультацію можна також на сайті або за телефономвайбером 095 1 095 095

Читайте: Предменопауза та менопауза. Як зробити їх безпечними для здоров’я жінки?

Навіщо потрібні кардіологи?

Основні типи болю в області серця та допомога при кожному з них

Что не следует делать при гипертонических кризах

Гипертония у гипотоников – как такое может быть

Профилактика сердечно-сосудистых осложнений при ковиде

Чому потрібно здавати аналізи перед візитом до кардіолога

Навіщо пити таблетки, якщо нічого не болить

Чому важливо чітко розуміти мету вакцинації

Боли в области сердца. Стенокардия или нет

Низкое давление. Причины гипотонии

Что должен успеть врач за одну консультацию

Что может привести к гипертоническому кризу

Ганна Солощенко, лікар-кардіолог вищої категорії

Джерело публікації.

КиївВлада

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
09:00 Наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає…
Banner
QlU7mDx4