Чи загрожує українцям дефіцит пропозицій на ринку житла?

Тетяна Донкоглова

CMO компанії “Інтергал-Буд”

Наприкінці липня Олена Дмітрієва, перша заступниця Голови Правління “Глобус Банк”, в рамках виступу на панелі “Аналітика українського ринку нерухомості: перше півріччя 2023 року” зауважила, що кількість виданих дозволів на будівництво невпинно скорочується. З її словами, торік забудовники отримали вдвічі менше дозволів, ніж роком раніше. І ця тенденція лише посилилась у 2023.  Дійсно так. Перші півтора року великої війни українські забудовники були зосереджені на відновлення робіт на поточних об’єктах. Про будівництво нових проєктів в умовах невизначеності мало хто бодай замислювався. “Інтергал-Буд”, один з лідерів ринку, також сфокусував усю увагу на відновленні довоєнних обсягів будівництва та відклав будь-які плани щодо спорудження нових ЖК на майбутнє. 

Чим  загрожує зменшення нового будівництва у довготривалій перспективі? Наразі скорочення пропозиції на ринку житла не дуже відчутне з кількох причин. По-перше, ми ще не вийшли на обсяг продажів, що мали до повномасштабного вторгнення. Тобто попит обмежений і задовольняється наявною пропозицією на первинному та вторинному ринку нерухомості. По-друге, увага покупців зосереджена на готових об’єктах або тих, що будуть введені в експлуатацію протягом наступних 6-12 місяців. А в цьому сегменті пропозиція представлена проєктами, чиє будівництво було розпочато задовго до 24 лютого 2022 року. Інвестори вкрай неохоче звертають увагу на “котлован” та не розглядають покупку нерухомості в комплексах низького рівня готовності.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Та все незабаром зміниться. Пропозиція готового житла активно вимивається з ринку. У нашому портфелі таких квартир залишимось мало. А ті варіанти, що є, активно скуповують учасники програм пільгової іпотеки. За попередні 18 місяців нам вдалося добудувати понад 200 тис. кв.м нерухомості. І в наступні кілька місяців ми підвищимо ці показники. Однак, з огляду на потенційний попит, це небагато. Внаслідок війни прямі збитки житлового фонду вже перевищили 54 млрд доларів США, а обсяг пошкодженого чи повністю зруйнованого житла лише зростає. Відтак, люди, що втратили домівки, переселились зі сходу країни у інші регіони, будуть купувати собі нові помешкання, скорочуючи пропозицію на ринку. Цьому сприятимуть в тому числі урядові програми з відшкодування та пільгова державна іпотека.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Тож, цілком ймовірно, що у перспективі найближчих кількох років ми спостерігатимемо дефіцит житла, а заразом — зростання вартості квадратного метра. Щоб бодай частково це компенсувати, великі гравці ринку мають починати нове будівництво вже зараз. І це є в планах “Інтергал-Буд”. Найближчим часом ми розпочинаємо будівництво житлового комплексу СІТY HOUSE у Львові, а також ще одного проєкту, але вже в Київському регіоні.

КиївВлада

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
У Київраді збираються передати оточенню Кушніра землю під історичною будівлею “лісопильні Сніжка”
У Київраді збираються передати оточенню Кушніра землю під історичною будівлею “лісопильні Сніжка”
09:00 У столиці розгорається черговий скандал щодо знищення історичної забудови. Мова про будівлю “лісопильні Сніжка” на вул. Турівській, 29-а у Подільському районі, земельну ділянку…
Витрачені в 2023 році на ремонт столичних парків “Орлятко” і “Юність” гроші могли бути розкрадені
Витрачені в 2023 році на ремонт столичних парків “Орлятко” і “Юність” гроші могли бути розкрадені
09:00 Нацполіція вивчає факти можливих розтрати і привласнення бюджетних коштів при здійсненні капітальних ремонтів та реконструкцій парків “Юність” та “Орлятко” у Солом’янському районі Києва.…
“Київтеплоенерго” закупило 15 австрійських міні-ТЕЦ на рекордні 1,12 млрд гривень
“Київтеплоенерго” закупило 15 австрійських міні-ТЕЦ на рекордні 1,12 млрд гривень
09:00 КП “Київтеплоенерго” на 1,12 млрд гривень замовило півтора десятки когенераційних установок для виробництва тепла та електрики. Для такого обладнання ця вартість закупівлі є…
Banner
QlU7mDx4