Щоб зрозуміти, чому Трамп переміг, варто прочитати статтю Френсіса Фукуями про нову кризу в США. Ось в чому річ: країна № 1 у світі несподівано підійшла до фундаментальної проблеми. Вона була не сфабрикована на Уолл-Стріт, як минула криза, а назрівала довгі роки.
Проблема ця складається з таких факторів:
1. Зростання розриву між бідними і багатими, концентрація гігантської долі національного багатства у 0,1% американців.
2. Тотальна лібералізація міжнародної торгівлі, питань еміграції та меншин.
3. Різке зростання неосвітченого бідного робочого класу.
4. Нефункціональна політична система, яка дозволяє окремим групам блокувати реформи.
Загравшись з лібералізацією та боротьбою з расовою дискримінацією, політики США ігнорували проблеми білого робочого класу. Простий приклад: через зближення із Китаєм за останні роки 2,4 мільйони американців втратили роботу.
Зараз найкращі “розуми” Америки шукають вихід, щоб при цьому не здійснити нову хвилю кризи у всьому світі. Адже, перефразовуючи відомий фільм, “змах крила метелика в США може викликати тайфун в іншому кінці світу”.
І головне питання таке: чи можливо обережно відступити від глобалізації, не зруйнувавши при цьому національну та світову економіку?
Чи зможе Трамп, який сипав популістичними заявами, вирішити ці питання? Те, що він пропонував, – повний абсурд. Неможливо просто відмотати назад 50-річний процес лібералізації.
Отже, вибори завершились, популізм можна вимикати. Трамп отримує ключі від “квартири” і думає, що це його найкраща угода. Але скоро він помітить, що дах тече, у підвалі терміти, та комунікації застарілі. І доведеться розпочинати глобальний ремонт країни.
Андрій Карпенко, Лідер Об’єднання “Сила Громад”