Декларація політичного камікадзе?

Сергій Кондратюк
Сергій Кондратюк

Експерт з питань соціально-трудових відносин

Кабмін Шмигаля  (досить грубо і без пояснень) порушив вимогу Бюджетного кодексу щодо прийняття Урядом не пізніше 1 червня Бюджетної декларації, де мав би визначити основні соціально-економічні параметри проекту Держбюджету на 2025-2027 роки.

Посилання на війну наразі є неприйнятними, і це оригінально визнав сам Мінфін у відповіді на інформаційний запит:

«Відповідно до статті 32 Бюджетного кодексу України (далі – Кодекс) Кабінет Міністрів України розробляє Бюджетну декларацію та проєкт закону про Державний бюджет України. Міністерство фінансів України відповідає, зокрема, за складання Бюджетної декларації та визначає основні організаційно-методичні засади бюджетного планування, що використовуються для розроблення Бюджетної декларації.

Нормами частини першої статті 33 Кодексу передбачено, що Мінфін спільно з головними розпорядниками коштів державного бюджету складає Бюджетну декларацію на середньостроковий період, яка є основою для складання проєкту Державного бюджету України і прогнозів місцевих бюджетів.

Частиною шостою статті 33 Кодексу передбачено, що Мінфін до 15 травня року, що передує плановому, подає Бюджетну декларацію на розгляд Кабінету Міністрів України».

У Мінфіні підкреслили, що у зв’язку з повномасштабною збройною агресією російської федерації проти України у 2022 та 2023 роках норми статті 33 Кодексу та пов’язані з нею норми щодо Бюджетної декларації не застосовувалися (Закон України від 15.03.2022 No 2134-ІХ «Про внесення змін до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України та інших законодавчих актів України»).

Поряд з тим Міністерство фінансів гордо визнало:

«У липні 2023 року для забезпечення передбачуваності бюджетної політики, збалансованості бюджету та посилення боргової стійкості Верховна Рада Україна прийняла підготовлений Міністерством фінансів України Закон України від 27.07.2023 No 3278-ІХ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення передбачуваності бюджетної політики та посилення боргової стійкості», яким з 01.01.2024 відновлено норму щодо складання Бюджетної декларації як документа середньострокового бюджетного планування».

То ж чому всупереч власним намірам і вимогам відновленого Бюджетного кодексу в Уряді вирішили не поспішати виконувати Закон і не інформувати Верховну Раду та суспільство щодо кабмінівських намірів розвитку країни на найближчі три роки?

Серед численних «конспірологічних» версій відповідей на причини зухвалого невиконання керівництвом Уряду і персонально прем’єром Шмигалем є і такі:

– переконаність у безкарності, бо стаття 10 закону про режим воєнного стану забороняє припинення повноважень Кабінету міністрів;

– оскільки Президент «заморився від Дениса Шмигаля», то і Шмигаль «заморився» бути законослухняним.

Дуже ймовірним є і варіант перетворення Дениса Шмигаля на «політичного камікадзе», який має взяти на себе максимум негативу від проголошення радикальних заморожувань і «обрізань» соціальних видатків, зокрема, знецінення зарплат і пенсій. Може, тому урядовці затягували прийняття і оприлюднення Бюджетної декларації?

Війна, скандали, літо, спека – і політикум досить кволо відреагували на факт затримки схвалення Бюджетної декларації і на її відвертий антисоціальний зміст:

– соціальні стандарти за планами Уряду на 2025-2027 роки залишаться номінально на рівні 2024 року: прожитковий мінімум (ПМ) – 2920 гривень, мінімальна заробітна плата (МЗП) – 8000 гривень;

– Уряд «фіксує» ПМ і МЗП щоб скоротити соціальні видатки бюджету, що наразі фінансуються коштом міжнародної допомоги;

– за рахунок зростання інфляції знизиться купівельна спроможність населення та погіршиться життєвий рівень передусім вразливих верств, оскільки соціальні виплати та пільги знецінюватимуться.

За нормальної діяльності Кабміну, Верховна Рада розглядає питання щодо Бюджетної декларації у порядку, визначеному статтею 30 Регламенту, не пізніше 15 липня року, що передує плановому.

У разі порушення Урядом строків подання до Верховної Ради Бюджетної декларації, строки розгляду Верховною Радою Бюджетної декларації обчислюються з дня її фактичного подання Кабміном.

Оскільки Кабмін схвалив Бюджетну декларацію на 2025-2027 роки на 28 днів пізніше граничного строку, то у парламентарів є час для розгляду цього документу майже до середини серпня.

Тепер «м’ячик» на полі Парламенту, який або звинуватить Кабінет міністрів у непрофесійності і з зауваженнями поверне Уряду цей документ на доопрацювання, або стане співучасником суттєвого пониження якості життя українців у наступні три роки, або…

Беручи до уваги, що за Конституцією Кабінет міністрів зобов’язаний сформувати та подати проект Державного бюджету на 2025 рік не пізніше 15 вересня, то шанси на врахування депутатських пропозицій вкрай невисокі.

Враховуючи, що «монобільшості» у ВР давно не існує, а політичні протистояння здебільшого носять антагоністичний характер, то аномальна літня спека вже в серпні-вересні може перетворитися в аномальну політичну.

В умовах неможливості розпуску ВР, нереальності продуктивного голосування за нового прем’єр-міністра зростає ймовірність не знайдення 226 голосів за прийняття Держбюджету на 2025 рік, а відтак країна може увійти в наступний рік із старим бюджетом з усіма соціально-економічними і політичними наслідками.

КиївВлада
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
09:00 В листопаді бюджетні замовники селища Баришівка на Броварщині уклали договорів на кругленьку суму – понад 26 млн гривень. Найбільше грошей спрямували на облаштування…
Бюджет Києва-2025: на що чиновники планують витратити 90 млрд гривень
Бюджет Києва-2025: на що чиновники планують витратити 90 млрд гривень
09:00 Столична влада ухвалила бюджет Києва на 2025 рік та внесла зміни до Програми економічного та соціального розвитку (ПЕСР) в частині видатків на наступний…
Що отримали кияни за понад тридцять років будівництва Подільського мостового переходу
Що отримали кияни за понад тридцять років будівництва Подільського мостового переходу
09:00 Перший день зими в столиці ознаменувався запуском руху легкових авто одним з найвідоміших довгобудів столиці – Подільським мостовим переходом, який зʼєднав Поділ та…
Banner
QlU7mDx4