Ердоган та перемовини між українською та російською делегаціями

Олег Постернак
Олег Постернак

політтехнолог

В Стамбулі почались перемовини між українською та російською делегаціями.

Президент Туреччини Ердоган спершу звернувся до учасників переговорів, що має важливе протокольне і символічне значення.

По-перше, присутність Ердогана збільшує вагу в очах міжнародної спільности (це вже не просто безперспективні зустрічі в Біловежській пущі з отруєннями та чутками).

По-друге, президентське посередництво Туреччини автоматично підвищує відповідальність сторін для досягнення конкретних результатів.

Ердоган вжив таку характеристику як справедливий підхід до питання. Симптоматичним є його заява ще до нинішніх перемовин про вимоги РФ щодо визнання Криму російським і Донбасу незалежним, які Ердоган назвав нереалістичними.

По-третє, стамбульські переговори закладають основу для нової архітектури міжнародної безпеки і Ердогану личить той факт, що саме Туреччина знаходиться у фундаменті цього процесу.

Ердоган та перемовини між українською та російською делегаціями

Особливості посередництва Туреччини визначаються її стратегічними пріорітетами та інтересами. А саме:

– Туреччина схильна займати реалістичну і максимально виважену позицію в українсько-російських перемовинах. Для турецької культури дипломатії завжди характерний стиль мистецького маневрування між сторонами.
До речі, під час візити до Албанії в січні 2022 р. президент Ердоган назвав далеким від реальності сценарій окупації України з боку Росії, в той час коли країни Заходу давали Україні 2-3 дні.

– Туреччина демонструє максимально відсторонений дуальний підхід у перемовинах для уникнення звинувачень в надмірної прихильності до однієї із конфліктуючих країн. З одного боку, у країни є програми військово-технічної співпраці із Україною, запущена зона вільної торгівлі, Туреччина закрила Босфор під час війни. З іншого боку, з РФ у турків є досвід узгодження конфліктних питань щодо Сирії.

– Анкара хоче якнайшвидшого відновлення судновплавства і безперешкодної торгівлі в Чорному морі.

– країна явно акцептує геополітичну амбіцію для утвердження себе як провідної сили в Чорноморському регіоні.

– Туреччина вже почала займати скептичну позицію щодо ролі НАТО і обережно критикує Захід. Фактично країна зацікавлена у вибудові нових альянсів та коаліцій за своєю участю.

Революційних проривів від нинішнього раунду перемовин очікувати не варто. Ніколи Мединський не піде проти лінії, сформованої Путіним особисто і яка озвучена була раніше.

Тому розраховувати потрібно хіба що на певні проміжні результати та погодження хоча б частини позицій.
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Київрада “зарезервувала” для підлеглих Непопа понад 13 млрд гривень на закупівлю “пільгового” житла
Київрада “зарезервувала” для підлеглих Непопа понад 13 млрд гривень на закупівлю “пільгового” житла
09:00 Столична міськрада затвердила цільову програму забезпечення житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов, на 2025-2027 роки. На її реалізацію передбачено більш ніж вдвічі…
Свистунову дозволили терміново освоїти 141 млн гривень на темі Генплану Києва
Свистунову дозволили терміново освоїти 141 млн гривень на темі Генплану Києва
09:00 Київрада внесла зміни до програми реалізації містобудівної політики на 2024-2025 роки, збільшивши її фінансування більше ніж удвічі – з 66,5 до 172 млн…
Війна та релокація: як фермери знаходять прихисток на Київщині та відновлюють агробізнес
Війна та релокація: як фермери знаходять прихисток на Київщині та відновлюють агробізнес
12:00 Військові дії у багатьох регіонах країни змусили фермерів шукати більш безпечні місця для ведення бізнесу. Аграрні підприємства, що релокуються, стають прикладом адаптації в…
Banner
QlU7mDx4