У травні 1985 року вийшла Постанова Ради Міністрів СРСР “Про заходи щодо подолання пияцтва і алкоголізму, викорінення самогоноваріння”. Документом передбачалось скорочення виробництва лікеро-горілчаної продукції щороку на 300 млн.л, виноградного вина – на 200 млн.л. Виробництво плодово-ягідних вин припинялося взагалі. Протягом 1986-1989 років в Україні було розкорчовано 60 тис.га виноградників, а щорічні збори вінограду скоротились на 20%. Підвівши підсумки антиалкогольної кампанії у 1987 році Голова Ради Міністрів УРСР Віталій Масол назвав суму у 10 млрд.крб., яку недоотримав бюджет республіки. Наслідком боротьби з пияцтвом стало зростання самогоноваріння, спекуляція спиртними напоями, наркоманія та токсикоманія. Після таких підсумків антиалкогольна кампанія була припинена.
Впродовж 2015-2017 років акциз на алкоголь Уряд піднімав по декілька разів на рік. За два роки мінімальна ціна пляшки зросла з 40 до 70 грн. Зараз пропонується підвищення до 80 грн. за 0,5л. За цей час значно зросло виготовлення усіх видів спиртних напоїв в домашніх умовах, зростав тіньовий ринок по усіх видах напоїв. Український тіньовий ринок алкоголю є найбільшим у Європі. Не буду приводити цифри по наркоманії. Але не можу не відмітити одну деталь: Державна служба статистики рахує витрати домогосподарств, і окремо йде стаття “Алкогольні напої, тютюнові вироби та наркотики”. Тому вважаю, що держава знає масштаби цього явища.
Все, що відбувалось у 1985 році, відбувалось, коли доля алкогольних напоїв становила в загальному товарообігу 16,7%. Не варто звертати увагу на цей показник в абсолютному вимірі, тому що це відбувалось в умовах дефіциту товарів, субсидування продуктів та непропорційно високої ціни на алкоголь. Але необхідно звернути увагу на тенденції. В 1986 році частка алкоголю в товарообігу скоротилася до 10,7%. В 2013-2015 роках частка витрат на алкоголь та тютюн становила 3,4-3,5% середньої сім’ї. У 2016 році вона скоротилася до 2,9%.
Ми маємо ті самі процеси, що і 30 років тому, але в нас коротка історична пам’ять. Якщо згідно угоди Україна-ЄС нам було необхідно створити найбільший тіньовий ринок у Європі, та криміналізувати галузь алкоголю, то ми це вже виконали. Україна повинна напрацювати державну політику у сфері алкоголю за підтримки європейських країн і прийняти цей документ, хоч у 2018 році відійшовши від радянських методів.
Мінімальна ставка акцизу в ЄС €5,5 з 1л 100% спирту, що становить 164,62грн. В Україні сьогодні діє ставка 126,96грн. Тобто, якщо Міністерство економічного розвитку і торгівлі продовжуватиме піднімати ставки акцизу, то слід чекати на 30% підвищення вартості горілки. І вже у 2018 році ринок на 90% опиниться в тіні, через те, що мінімальна ціна на пляшку 0,5л зросте до 91 грн.
Олексій Дорошенко, генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж