В Києві створені умови щодо побудови системи, де територіальна громада реалізує свое право на місцеве самоврядування. Але вони мають бути реалізовані.
Київрада вже прийняла важливі рішення щодо формування територіальної громади і сприяння розвитку громадянського суспільства: це рішення від 20.12.2017 №707/3714 “Про затвердження Концепції Статуту ТГ м.Києва” і від 12.12.2019 № 4352/8025 “Про затвердження міської цільової програми “Сприяння розвитку громадянського суспільства у м. Києві на 2020 – 2022 рр.” (з бюджетом в 178 млн грн). Програма здійснюється згідно з Указом Президента України № 68/2016.
Але, в силу обставин, рішення № 707/3714 не виконуєтся, що суперечить Конституції України і інтересам територіальної громади. Рішення № 4352/8025 не має сенсу (результату), оскільки не враховує, що основою громадянського суспільства є територіальна громада.
Треба підкреслити, що, рішенням від 20.12.2017 № 707/3714 Київрада визнала, що “територіальна громада міста Києва, по суті, носить другорядний у порівнянні з іншими суб’єктами міської влади характер, що суперечить Конституції України та усім міжнародним стандартам місцевого самоврядування”, а також затвердила “чинники, що вимагають модернізації існуючої на сьогодні у м. Києві моделі місцевого самоврядування”.
Таким чином, модель місцевого самоврядування в Києві рішенням Київради визнана такою, що потребує модернізації на принципах “субсидіарності і децентралізації”.
Оскільки існуючим депутатам і чиновникам громадянське суспільство не потрібне, в міську цільову програму “Сприяння розвитку громадянського суспільства у м. Києві на 2020 – 2022 рр.” не включене виконання пілотних проєктів по формуванню територіальної громади і вона має нульовий результат при її “виконанні” з 2016 року при фінансуванні 150 млн грн. Ось так київська влада “формує ” громаду і “сприяє” розвитку громадянського суспільства.
Як бачимо, для кандидатів, майбутніх депутатів і мера є багато роботи по виконанню рішень Київради, які вкрай важливі для розвитку громади і громадянського суспільства не тільки у Києві, а є прикладом для всієї України.
В першу чергу, діюча міська програма сприяння розвитку громадянського суспільства має бути доповнена виконанням пілотних проєктів по формуванню територіальної громади.
Виборча кампанія є найкращим приводом для підготовки покращення суспільних відносин шляхом формування територіальних громад і створення умов для розвитку громадянського суспільства.
Виталий Комов, экс-депутат Киевсовета, ведущий инженер по летным испытаниям, общественный деятель