Кілька слів про ініціативу Мінфіну щодо обов’язкового навчання до 9 класу

Ігор Лікарчук
Ігор Лікарчук

Ігор Лікарчук, освітній діяч, экс-директор Українського центру оцінювання якості освіти

По-перше. Я розумію позицію Мінфіну. Грошей немає. Економічна криза. Перспективи сумнівні. Упродовж двадцяти років про реформи в освіті лише балакали. І між балачками роздували штати закладів освіти, розширювали навчальні плани, вводили поділ на групи, довели до абсурду ректорські зарплати, приймали на 1 курс ВНЗ за рахунок держзамовлення всіх, хто знає алфавіт і не більше… Популізм у питаннях фінансування освіти узяв гору над реальністю. А тепер дійшли до ручки.

По-друге. Але є проблеми, які не можна вирішувати без глибокого обґрунтування і прогнозування наслідків. Хто, де, коли бачив подібні обґрунтування та прогнози щодо запровадження обов’язкового навчання до 9 класу? Якщо це плід фантазії лише мінфінівських чиновників, то від цієі фантазії не може залежати доля національної безпеки держави в майбутньому (а освіта має пряме і дуже велике відношення саме до формування національної безпеки). Якщо це плід наукових досліджень якихось учених, то нехай вони виходять на сцену і доводять громадськості (бо цеі суспільна проблема) обґрунтованість своіх пропозицій.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Facebook 

По-третє. У пропозиціях Мінфіну немає головного: що далі? Куди мають подітися сотні тисяч тих, кому 16-17-18? Навчатися в 10-11 класах за гроші? Що це буде коштувати і чи є в пересічного громадянина такі кошти? Масово йти здобувати робітничу професію? Де і за які кошти? Якщо за бюджетні, то чи вартує овчинка вичинки? Можу написати і “по-четверте”, і “по-п’яте” і т.д. Але справа не в цьому.

Моє бачення можливості вирішення проблеми. . Продовжувати існуючу практику прийому на навчання в 10 класі неможливо і недоцільно. Не обов’язково здобувати загальну середню освіту до 18 років. Якщо у людини буде в ній потреба, то вона повинна мати змогу іі отримати навіть і у 60. А до 10 класу необхідно приймати за КОНКУРСОМ ЛИШЕ тих, хто має належну базову середню освіту і бажання отримати повну загальну середню освіту. Конкурс проводити за результатами ЗНО. Аналогічна ситуація після 10-класу при переході в 11…

Разом із цим має бути суттєво скорочений навчальний план старшої школи. Із 23 предметів, які є в ньому, мають залишитися не більше 8-10. Цього буде достатньо, щоб отримати повну загальну середню освіту і брати участь в конкурсі на право стати студентом.

Реалізація цього сценарію дасть суттєву економію освітнього бюджету і не зумовить неминучий соціальний вибух, коли буде прийнято рішення про обов’язковість освіти лише до 9 класу.

КиевVласть

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Київ виділив 10 млн гривень громадам області (на що пішли гроші)
Київ виділив 10 млн гривень громадам області (на що пішли гроші)
16:00 Цьогоріч дві громади Київщини – Козинська селищна та Феодосіївська сільська – вчергове отримали зі столичного бюджету по 5 млн гривень в якості компенсації…
Справи насущні: скільки та на що у червні 2024-го витрачало Рокитне
Справи насущні: скільки та на що у червні 2024-го витрачало Рокитне
09:00 Протягом червня 2024 року Рокитне Білоцерківського району Київщини здійснило публічних закупівель на 2,33 млн гривень. Найбільшою покупкою селища став модульний будинок, де цілодобово…
Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку
Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку
09:00 Правоохоронці розслідують факти порушень законодавства при будівництві житлових будинків на більш ніж 6,9 га землі столичного Академмістечка. Мова йде про забудову на земельних…
Banner
QlU7mDx4