“Коноплі лікують! Час змінити законодавство, яке заперечує наукову істину”, – це з резолюції першої наукової конференції медичного канабісу, що відбувся цього тижня в Харкові. Вам не почулося.
І якщо у вас на слово “канабіс” виникає рефлективна посмішка, а на язиці вже жарт про “дегустацію”, то це просто не ваша конференція. Бо, коли зала вимагає слухати доповідь англійською, аби лектор не скорочував презентацію через переклад, це індикатор мотивації.
Конференція – у фешенебельному виставковому центрі Харкова, зала на 500 місць, повна. До кінця не полишає враження чогось нереального.
Лідер організації “Афіна. Жінки проти раку” Ніна Резніченко каже, що це неймовірний прорив.
“Я вражена такою кількістю учасників. Людей це цікавить настільки, що вони приїхали з інших міст. Зустріла лікарів, яких особисто знаю. Медиків взагалі багато. Відчувається, що люди бачать світло в кінці тунелю, бо питання вже назріло”, – каже Ніна Резніченко.
Ніна Резніченко
Лише рік тому для таких, як вона сама, онкопацієнток, Ніна створила групу в Facebook. Група була закритою, але коли через короткий час в ній виявилось майже 1000 учасниць, “Афіни” зареєструвались, як громадська організація. Тут у Харкові вона вперше бачить таку кількість однодумців в “реалі”.
“В медицині пріорітетом має бути в першу чергу інтереси пацієнта. І саме цей пріоритет впливає і на вибір технологій, і на державну політику. Коли саме така технологія є єдиним інструментом впливу на хворобу, вона має бути доступна. Ми не зупинимось, поки не доб’ємось свого!”. Це сказав Дмитро Шерембей, голова Координаційної ради Всеукраїнської Мережі ЛЖВ (людей, які живуть з ВІЛ, – KV).
Дмитро Шерембей
А дев`ятирічна Ліза Савєльєва живе з епілепсією, яку лікарі називають фармрезистентною. Це означає, що ніякі препарати не мають ефекту при нападах. Її мамі Олесі так і сказали, всі доступні методи ми вже використали, порадили “ознайомитись із світовим досвідом”.
Така епілепсія – це інвалідність і життя на “важких” фармацевтичних наркотиках. Доволі специфічне життя, якщо “фарма” не ефективна, а вона таки безпорадна у 40% випадків епілептичної хвороби.
“Не казали нічого конкретного, мовляв, зверніть увагу на Америку, Ізраїль, – розповідає Олеся Савельєва. – Через батьківські форуми вже дізналась про олію з канабідіолу і її протисудомний ефект при дитячій епілепсії”.
Канабідіол або CBD – одна із активних речовин, знайдених у коноплях, вона не має “наркотичного ефекту” і зводить нанівець епілептичні напади у маленьких дітей в США, Ізраїлі. Від листопада – навіть в сусідній Польщі.
Все це Олеся бачила досі лише на відео, а тепер вона, лідерка “Української асоціації медичного канабісу” у Харкові слухає виступ Дороти Гуданєц. Слухає таку, як вона, маму із Вроцлава, яка минулого року зробила неможливе. Змусила Сейм проголосувати закон про медичний канабіс. Більшістю, без голосів “проти”, утримались лише два депутати.
Бо в Дороти є син Макс, вона зробила це для його майбутнього. Звісно, зробила не сама. Були сотні інших матерів дітей з фармрезистивною епілепсією. І онкопацієнти. І хворі на розсіяний склероз. І ще багато хворих з довгим переліком хвороб, яким “традиційна” медицина може зарадити хіба сильнодіючими препаратами з купою побічних ефектів.
А ще у Дороти був доктор Марек Бачанскі, він теж виступив у Харкові. Його презентація суха і монотонна – історії його пацієнтів. Хлопчик 8 років, дівчинка 4 років, їх багато.
Марек Бачанскі
“Кількість нападів на добу знизилась з 50 до 1-2”. “Напади не фіксуються місяць”. “Поодинокі напади”, – сухі факти про дозування екстракту канабідіолу. Відсотки, міліграми.
В залі несамовита тиша. Польща лише півроку живе з новим законом. Ще півроку тому така презентація означала явку з повиною.
“Ви лише починаєте свій шлях, – говорить зі сцени Дорота Гуданєц. – Знайте, він не буде легким і швидким. У нас він таким не був. Але повірте, немає у світі такого уряду, що зміг би зупинити матір. Матір, яка знає, чого їй від уряду потрібно”.
Леся Савельєва знає, що їй потрібно. Закон про обмежений і контрольований обіг канабісу для потреб медичних пацієнтів. Люди не повинні йти на порушення закону, реалізуючи своє право не страждати. Це зовсім не з людьми щось не так, а з законом.
За законом канабіс, як рослина, особливо небезпечний наркотик, заборонений до обігу взагалі. Це з радянських часів. Але у цивілізованому світі за цей час відбулось понад 12 тис. наукових відкриттів, пов’язаних із здатністю канабіноїдів лікувати хвороби. А в Україні наукові дослідження канабісу і його похідних досі неможливі.
Уряду належить вивчити потреби українських пацієнтів у препаратах медичного канабісу. Також слід невідкладно встановити порядок, за яким відбуватимуться наукові дослідження канабіноїдів, як анальгетиків та інших лікарських засобів. Це каже нейрофізіолог Дмитро Ісаєв, провідний науковий співробітник Інституту фізіології ім.О.О.Богомольця.
Серед цих тисяч наукових доробків про коноплі, три належать йому. Щоправда робив він їх у інших країнах, на замовлення урядів інших країн.
Дмитро Ісаєв
“Ми всі просто хочемо жити у нормальній цивілізованій країні. Де хворі на епілепсію, анорексію, розсіяний склероз, ВІЛ/СНІД, паліативні хворі і всі, хто страждає від хронічних болей, всі отримують доступ до лікування. Якщо потрібне лікування канабіноїдами – доступ до канабіноїдів. Держава має контролювати цю галузь медицини, повинні бути державні стандарти якості. А пацієнти повинні мати доступ до ефективного лікування препаратами канабісу і, відповідно, мати шанс на краще життя”,- наголошує Дмитро Ісаєв.
Коли люди кричать ночами від болю, це неправильно, каже Ніна Резніченко. На четвертій стадії раку, коли біль стає нестерпним, пацієнткам дозволяють використовувати морфій. Він притупляє біль, але вночі біль не дає заснути. І людина може тижнями зовсім не спати та дуже від цього страждати. А після конопляного екстракту наступає полегшення і приходить сон. Навіть коли снодійні не беруть, на четвертій стадії.
Ніна Резніченко розповіла, що “Афіни” нещодавно проводжали подругу, яка дивом весь свій останній місяць мала потрібні ліки. “І писала, що їй нарешті стало краще. Що вона спить вночі”, – наголосила лідер “Афіни”.
“Найголовніша людська цінність – це людське життя. Якщо людина страждає, потрібно зробити все можливе, щоб страждання припинились. Навіть якщо це незаконно. Поки ще незаконно”, – резюмувала учасниця форуму “Коноплі лікують!”.
Читайте: Медична конопля в Україні – бути чи не бути?
Тарас Ратушный, журналист, для КиевVласти
Фото автора